YEREL
Giriş Tarihi : 04-10-2019 09:44   Güncelleme : 04-10-2019 10:35

Kampanya açılışına birlik mesajları damga vurdu

Kampanya açılışına birlik mesajları damga vurdu

Haber: Fatih ATABEY

Elazığ Şeker Fabrikası, 64. Pancar Alım ve İşleme Kampanyası dolayısıyla bir tören düzenledi. Törende konuşan AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Tolga Ağar ile CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, İlimizin sorunlarının çözümü için birlikte çalışılmasına yönelik mesajlar verdi.

Elazığ Şeker Fabrikası 64. Pancar Alım ve İşleme Kampanyasının başlaması dolayısıyla bir tören düzenlendi. Törene AK Parti Milletvekili Zülfü Tolga Ağar, CHP Milletvekilleri Gürsel Erol, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Şahin Arat, siyasi parti ve sendika temsilcilerinin yanı sıra davetliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Elazığ Şeker Fabrikası Müdürü Mümtaz Çelik, bu yıl fabrikada 165 bin ton şeker pancarının işleneceğini, işlenen şeker pancarından 21 bin 500 ton kristal şeker ile yan ürün olarak 6 bin 600 ton melas, 50 bin ton da yaş küspe elde edileceğini söyledi. Alımlar sonrasında çiftçiye 46 milyon TL ödeneceğini belirten Çelik, hedeflerinin ise 200 bin ton şeker pancarı işlemek olduğunu söyledi.

ARAT:ÇİFTÇİYİ ENFLASYONA EZDİRMEDİK

Daha sonra söz alan Şeker-İş Şube Başkanı Nuri Murat, Elazığ Şeker Fabrikasının neredeyse yok pahasına satılmak üzere olduğunu söyledi. Elazığ ve Malatya'nın da içinde bulunduğu 4 ilde özeleştirilmesi düşünülen şeker fabrikaları için istenen özelleştirme tutarının Malatya Şeker Fabrikasının arsa değerine bile tekabül etmediğini ifade eden Murat, “Cumhurbaşkanımız ile defalarca görüştük. Durumu kendilerine anlattık. Cumhurbaşkanımız bizi haklı bularak özelleştirmeye dur dedi.” şeklinde konuştu. Konuşmasında Elazığ Şeker Fabrikasında yaşanan sıkıntılara da değinen Murat, özellikle çiftçilerin yaşadığı su sıkıntısının biran önce giderilmesi gerektiğini kaydetti. Murat, 1998’den bu yana şeker fabrikalarına personel alınmadığına da dikkat çekerek, geçici işçilerin kadroya alınmasını, fabrikalara da yeni işçi alınmasını istedi.  Şeker pancarı ton alım fiyatının bu sene 300 TL olarak açıklandığını belirten Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Şahin Arat ise 2018 yılında ton fiyatının 235 lira olduğunu kaydetti. Bunun yüzde 27’nin üstünde bir artış olduğunu ifade eden Arat, bunun da enflasyon hedefinin 12 puan üstünde bir rakam olduğunu belirterek, “Çiftçiyi enflasyona ezdirmedik” dedi.

EROL’DAN ‘SORUNLARI BİRLİK ÇÖZELİM’ MESAJI

Konuşmasında birlik mesajları veren CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ise konuşmasında şunları kaydetti:  “Muhalefet her şeyi eleştiren, iktidar ise her şeyi yapan değildir. Kentimizin sorunları için ortak noktalarda buluşmak, bu şekilde sorunlara çözüm bulmak benim siyasi anlayışımda daha doğru bir yaklaşımdır. Elazığ’ın milletvekilleri olarak sorunları ortaklaşa çözmek daha önemlidir. İlimizde kamu yatırımı olarak bir tek Şeker Fabrikası elimizde kaldı. Bu fabrikanın da özelleştirilmesine karşı çıkmalıyız. İlimizde çiftçinin sulama sıkıntısının giderilmesi için 225 milyon liralık bir bütçeye ihtiyaç olduğunu biliyorum. Bu bütçenin sağlanması için Sayın Zülfü Tolga Ağar’ın da çaba harcadığını biliyor ve görüyorum. Bundan dolayı Sayın Vekilimize teşekkür ediyorum. Ayrıca yatırımlarda öncelik de önemli bir sorun. Bir taraftan böylesi bir sıkıntının giderilmesi için para beklenirken diğer taraftan yeni lojman ya da yeni hizmet binası yapalım doğru değil. Ben karşıtlık üzerine değil, sorunları ortak çözmeye yönelik siyaset yapılması taraftarıyım. Sorunların çözümü için Ankara’ya gittiğimizde talebimizi bir partinin talebi olarak değil, kentimizin talebi olarak dile getirelim ve çözelim.”

AĞAR, EROL’UN MESAJLARINA KAYITSIZ KALMADI

Son olarak kürsüye çıkan AK Parti Milletvekili Zülfü Tolga Ağar da CHP’li Gürsel Erol’un birlik mesajlarına kayıtsız kalmadı. Erol’un yapıcı siyasetini ve diyalog kurma çabalarını Elazığlı olarak takdir ile karşıladığını ifade eden Ağar, siyasetin rekabet gerektirdiğini ancak Elazığ’ın sorunlarını çözümü noktasında her zaman gönül kapılarının açık olduğunu ifade etti. Şeker pancarı üreticisinin sulama problemine de değinen Ağar, bu dönemde bu sıkıntının çözüleceğine inandığını ifade etti.Konuşmaların ardından protokol üyeleri kurdele keserek kampanyanın açılışını gerçekleştirdi.