YEREL
Giriş Tarihi : 06-10-2019 22:44   Güncelleme : 07-10-2019 10:44

EĞİTİM EMEKÇİLERİ GÜNLERİNİ KUTLADI

EĞİTİM EMEKÇİLERİ GÜNLERİNİ KUTLADI

Evren DEMİRDAŞ

Eğitim-Sen Elazığ Şubesi, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü nedeniyle dayanışma etkinliği düzenledi.

Taşkonak tesislerinde düzenlenen etkinliğe Eğitim-Sen Genel Sekteri Velat Kaya ve Mali Genel Sekteri Ahmet Karagöz’ün yanı sıra ihraç edilen öğretmenler ve birçok Eğitim-Sen üyesi katıldı.

Saygı duruşu sonrasında gecenin açılış konuşmasını yapan Eğitim-Sen Elazığ Şube Başkanı Musa Doğan, ”İçinde bulunduğumuz bütün olumsuz koşullara, sendikal faaliyetlerimizi baskı altına alma girişimlerine, darbeci zihniyetin eğitime yönelik dayatmacı politikalarına karşı örgütlü mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimiz bilinmelidir” dedi.

“DEMOKRASİYİ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü sürekli olarak daha kötüye giden şartlar altında kutlandığını belirten Doğan,” OHAL döneminde çıkarılan KHK’ler ile hukuksuz ihraçlar, açığa almalar, soruşturma ve sürgünler gibi demokratik uygulamaların gölgesinde karşılıyoruz. Savunma hakkı dahi tanımadan ihraç edilmemiz, yüz binlerce emekçinin güvencesizlik tehdidi ile karşı karşıya bırakılması; iş güvencemize ve geleceğimize yönelik saldırıların artmasını beraberinde getirmektedir. Hukuksuz, yargısız ihraç edilen arkadaşlarımız seçimlerde, halkların iradesi olarak seçilen belediye başkanı, belediye meclisi üyelikleri hukuksuz bir şekilde gasp edilmiştir.  Eğitim-Sen olarak ırkçı, gerici, asimilasyoncu, cinsiyetçi eğitime karşı mücadele ettik mücadele etmeye de devam edeceğiz. Ana dilinde nitelikli eğitimi, kamusal alanda hizmet almayı ve hizmet vermeyi savunmaya, savaşa karşı barışı, faşizme karşı demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“BİLİM EMEKÇİLERİNİN 5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ”

 “Eğitimin;  dernekler, vakıflar, cemaatler tarafından değil öğretmenler tarafından yürütülmelidir” diyen Doğan, ”Türkiye’de eğitim emekçileri OECD ülkeleri arasında ekonomik, sosyal ve özlük hakları açısından son sıralardadır. Öğretmenlik mesleği ve mesleki idealleri, iktidar eliyle uygulanan bilinçli politikalarla birlikte hızla yozlaştırılmaktadır. Ülkeyi yönetenlerin ve eğitim politikalarına yön verenlerin öğretmenlik mesleğinde yıllar içinde yaşanan nitelik kaybının artmasında en büyük paya sahip oldukları açıktır. Bu nedenle bugün eğitim alanında yaşanan sorunların sorumlusu aranacaksa, esas sorumluların öğretmenlerimiz değil, siyasi iktidar sadece niceliğe değer veren yandaş sendikacılık yapanlar, MEB ve onların sözünden çıkmayanlar olduğu bilinmelidir. İçinde bulunduğumuz bütün olumsuz koşullara, sendikal faaliyetlerimizi baskı altına alma girişimlerine, darbeci zihniyetin eğitime yönelik dayatmacı politikalarına karşı örgütlü mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimiz bilinmelidir. Eğitim-Sen olarak, bizlere dayatılan her türlü haksız ve hukuksuz uygulamanın eğitim ve bilim emekçilerinin birleşik, örgütlü mücadelesiyle kırılabileceğine inanıyor, yaşadığımız tüm baskılara ve olumsuzluklara rağmen öğretmenlerimizin, eğitim ve bilim emekçilerinin 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz” ifadelerini kullandı.

Şube başkanı Doğan’ın konuşması sonrasında Eğitim-Sen genel merkez yöneticileri birer konuşma gerçekleştirdiler.

Yapılan konuşmaların ardından Umuda Türkü isimli grubun türküleriyle gecenin ilerleyen saatlerine kadar öğretmenler eğlenmeye devam ettiler.