YEREL
Giriş Tarihi : 08-10-2019 10:56   Güncelleme : 08-10-2019 10:56

SULAMA PROBLEMİ ÇÖZÜLÜRSE; İŞSİZLİK KUYRUKLARI KALMAZ

SULAMA PROBLEMİ ÇÖZÜLÜRSE; İŞSİZLİK KUYRUKLARI KALMAZ

Fatih ATABEY

Elazığ Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Feridun Ergin, son dönem sıkça dile getirilen İlimizdeki sulama sıkıntısına ilişkin açıklamalarda bulundu. “Bu kapalı sistem sulama gerçekleşirse inanın şu iş için bekleyen kuyrukları görmeyiz.” diyen Ergin, bu çalışma kapasitesiyle sorunun çözümünün ise kısa vadede mümkün olamayacağını ifade etti. 

Son dönemlerde neredeyse bütün etkinliklerde değinilen ve özellikle siyasilerin ana gündemini oluşturan temel sorunlarımızdan biri çiftçinin sulama sıkıntısı. Aslında pek de yeni olmayan bu sıkıntının İlimize kaybettirdiklerini Elazığ Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Feridun Ergin anlattı.

“HEM KAPASİTE HEM DE İSTİHDAM ARTARDI”

Sulama sıkıntısının halledilmesi durumda İlimizdeki Şeker Fabrikasının işleme kapasitesini artırmak zorunda kalacağını, bunun da istihdama yansıyacağını belirten Ergin, “Suyun olduğu bölgeler pancar ekiyor. Şuan Elazığ olarak en büyük sıkıntımız su. Eyüp Bağlarından gelen sular iptal oldu. Kuzova bölgesinde ise kapasitenin 10’da biri ancak sulanabiliyor. 5 bin dönüm civarında sulanan arazi var. Su olmadığı için pancarı ekemiyoruz. Şuanda fabrikanın tam kapasite çalışması için Diyarbakır Çınar bölgesine pancar ektirmişiz. Oda 50 bin tona yakın pancar. Suyumuz olmuş olsaydı Şeker Fabrikamızın şimdi kapasitesini 300-350 bin ton civarına çıkarması gerekiyordu. Ayrıca istihdam da ikiye katlanırdı. Maalesef Şeker Fabrikamız şuanda bunun yarısını işleyebiliyor. Kuru tarımda bir şey yok ki. Kurum tarımda kimse demesin biz para kazanıyoruz. Şuanda gübreye yüzde 50 zam geldi. Elektrik yüzde 60, mazot yüzde 30-40 arttı.” şeklinde konuştu.

“İŞSİZLİK KUYRUKLARINDAKİ VATANDAŞLAR KÖYLERİNE DÖNER”

Sulama probleminin çözülmesi ile birçok vatandaşın köyüne döneceğini söyleyen Ergin, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Pancardan da para kazanılıyor. Sulama yapılan yerlerde pancardan para kazanılıyor. Ancak bizim maalesef böyle bir sıkıntımız var. Sulama problemimiz 2007 yılından beridir devam ediyor. Eyüp Bağlarının elektrikleri borç nedeniyle kesilince sulama problemi başladı. Kanallar da toplandı yada kırıldı. Kapalı sisteme dönülecek deniliyor. Haziran 2018’de başlandı, borular geldi ama ne zaman biteceği belli değil. İlerleme çok az. Bu kapasite ile çalışılırsa bu proje ne 10 yılda biter ne 20 yılda. Projede elektrik güneş enerjisi ile sağlanacak. Ancak bunun için kanun çıkartılması gerekiyormuş. Bu kapalı sistem sulama gerçekleşirse inanın şu iş için bekleyen kuyrukları görmeyiz. O kuyruklara girenler hepsi köylerine döner emin olun.”

“KÜSPEYE YAPILAN ZAM BÜYÜK BİR YANLIŞ”

Aynı zamanda hayvancılık ile de uğraştığını belirten Ergin, küspeye yapılan zammı da çiftçi olarak eleştirdiğini belirterek tepkisini söyle dile getirdi: “Ben şuan hayvancılık yapıyorum. Suyum fazla olsa yoncamı da ekerim, mısırı da ekerim. Ne olacak maliyetler ucuzlayacak. Şuanda bir torba yem 80 lira. Etlik hayvanı ise kilosunu 30 liraya kesiyorlar. Sırf bu durumdan hayvancılığı bile bırakıyor insanlar. Birde küspeye zam yaptılar. Bu büyük bir yanlış oldu. Geçen yıl küspenin tonu 60 liraydı 90 liraya çıkardılar. Şuanda çiftçi küspe kartının tonunu 100 liraya satıyor. Nakliye bedeli ile birlikte tonu oluyor 120-130 lira. Şeker fabrikası bu sene bu küspeyi rulo şeklinde paketlemeye başladı. Tonu 250 lira. Bir de nakliye olunca oluyor 300 lira. Yüzde 100, yüzde 150 artış oluyor. Bu maliyetler ile hangi hayvancı yedirir küspeyi. Tarım Bakanlığı teşvik ediyoruz diyor. Böyle mi teşvik olacak. Bir hayvan yetiştiricisi olarak almam bu fiyatlara, hayvan da beslemem gerekirse. Kim yaparsa yapsın o zaman.”