YEREL
Giriş Tarihi : 10-10-2019 11:58   Güncelleme : 10-10-2019 11:58

TORAMAN: BİZ ZAMDAN ÖNCEKİ FİYATLA TAŞIMA YAPIYORUZ

TORAMAN: BİZ ZAMDAN ÖNCEKİ FİYATLA TAŞIMA YAPIYORUZ

İrfan ARSLAN

Elazığ Belediyesi Meclisinin Belediye otobüslerinin özelleştirilmesi ile ilgili aldığı kararın yeni sıkıntıları beraberinde getireceği iddia edildi. Elazığ Şoförler ve Otomobilciler Oda Başkanı Şevket Toraman “ Özelleştirme ile sıkıntının giderilmesi planlanıyor ancak bu özelleştirme yeni sıkıntıları beraberinde getirecektir.” Dedi

Kararı değerlendiren Şoförler Odası Başkanı Şevket Toraman, “Böyle bir çalışmanın geçmişte 16-17 ya oldu ya olmadı diye düşünüyorum. Belediye halk otobüsleri kendi bünyesine kendi kurduğu şirkete aldı. Bu 15-16 ay süre içerisinde ne kadar zarar ne kadar karı var bu konuyla ilgili fazla bir bilgi birikimimiz yok. Tekrar böyle bir şeyin düşünülmesi ne fayda getirecek bilmiyorum o ayrı bir konu. O günün şartlarında otobüsleri 350 milyar üzerinden değerlendirdiler. Daha sonra 750 milyar dediler. Ben tam fiyatları bilmiyorum. Esnafımızdan altığımız bilgilerle söylüyorum. Elazığspor şeyiyle 850 milyar üzerinden belediyenin satın aldığı, o arada da vatandaşların bu işi belirli bir süre içerisinde tekrar verilir verilmez diye bir söylentiler de var. Belediyedir şirket kurmuş. O şirket nezaretinde bu işi götürmeye çalıştı. Tabi bunu götürürken de ne kadar fayda sağladı ne kadar zarar sağladı? O süreçten bugüne kadar yakıta ciddi anlamda araç bakımına, lastiğe her şeye yüzde 100 zam geldi. Biz halen daha o fiyatlar üzerinden bu şehirde toplu taşıma yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Başkan Toraman, “Bu yükü kimse kaldıramaz. Niye kaldırama? 65 yaşından engellisine, özürlüsüne, milli eğitimine, belediye personelinden herkese bedava. Böyle bir şey yok. Bu işi nasıl vatandaş alacak. Şahıs neye göre bunun hesabını yapacak. Bilmiyoruz. Artık buna bir kriter konulursa alan adamda bu işe hiç kimsenin alıcı gözüyle bakacağını ben sanmıyorum. Şu anki sıkıntı bunu gösteriyor. Faydalı olacağını da sanmıyorum. Bu işin belediyede kalması, şirketin devam etmesi iyi olur. Ama günün şartlarına göre 10 dakikada, 3 dakikada aynı yere 3 araba gönderirsen bu iş böyle gitmez diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.