YEREL
Giriş Tarihi : 11-10-2019 09:29   Güncelleme : 11-10-2019 09:29

RUH SAĞLIĞIMIZ BOZULUYOR!

RUH SAĞLIĞIMIZ BOZULUYOR!

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murad Atmaca, Türkiye’de intihar hızının yüz binde 3.8, intihar sonucu yaşamını kaybeden kişi sayısının ise yüz binde 3.161 olduğunu belirterek, ülkemizin ölçülebilir hedefleri olan, etkinliğinin değerlendirilebildiği, tüm toplumu kapsayan ve süreklilik gösteren ulusal intihar önleme programlarına ihtiyacı bulunduğunu söyledi.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı veTürkiye Psikiyatri Derneği Elazığ Şube Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murad Atmaca, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre 2015 yılında dünyada 800 bin kişinin intihar sonucu öldüğünü ifade eden Atmaca, bu sayının dünyada her 40 saniyede bir kişinin intihar sonucu yaşamını kaybettiğini gösterdiğini ifade etti. Atmaca 2030 yılında bu sayının dünyada bir milyonun üzerine çıkacağının da öngörüldüğünü kaydetti.

“ÜLKEMİZİN ULUSAL İNTİHAR ÖNLEME PROGRAMLARINA İHTİYACI VAR”

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ise 2018 yılında Türkiye’de intihar hızının yüz binde 3.8, intihar sonucu yaşamını kaybeden kişi sayısının ise yüz binde 3.161 olduğunu belirten Atmaca, “İntihar sonucu yaşamını kaybedenlerin yakınlarının yaşadığı ruhsal acı da düşünüldüğünde intiharın toplumun önemli bir kısmını etkileyen ciddi bir halk sağlığı problemi olduğu nettir. Bu nedenle ülkemizin ölçülebilir hedefleri olan, etkinliğinin değerlendirilebildiği, tüm toplumu kapsayan ve süreklilik gösteren ulusal intihar önleme programlarına ihtiyacı bulunmaktadır. Bu programlar halk sağlığı uygulamalarının bir parçası olarak yürütülmelidir. İntihar davranışında genetik, psikolojik, sosyal ve kültürel birçok değişken etkilidir. Bu nedenle bu alanda yapılacak önleme programlarının birden çok alanı kapsayan, çalışanların ve uzmanların dahil olduğu şekilde planlanması gereklidir. İntihar önlemede yöneticiler, ruh sağlığı çalışanları, eğitimciler, medya, aile ve arkadaşlar hep birlikte çalışmalıdır. Tek bir disiplin tarafından uygulanan önleme programlarının belirgin bir etkisi olmazken, birden fazla kurumun içinde yer aldığı programların sinerjik etki ile çok daha etkin sonuçlar sağladığı çalışmalarla gösterilmiştir.”dedi.

“ÖNYARGILAR, SAĞLIK HİZMETLERİNE ULAŞIMI ENGELLİYOR”

İntihar olaylarını önlemenin bütün vatandaşların sorumluluğu olduğunu ifade eden Prof. Dr. Atmaca, açıklamasında, “Ruhsal hastalığa sahip olmak intihar için önemli bir risk yaratır. Ruhsal hastalıkların erken dönemde saptanması, intihar riski olan bireylerin uygun tedavisi önemlidir. Ruhsal hastalıklar ve intihar ile ilgili önyargılar intihar düşünceleri olan kişilerin uygun ruh sağlığı hizmetlerine ulaşımını engellemektedir. Toplumun her bireyinin bu konuda bir sorumluluğu bulunmaktadır. İntihar ve ruhsal hastalıklar konusunda kendi önyargılarımızın farkında olmak, etrafımızdakileri ve kendimizi bu konuda eğitmek ve geliştirmek, intihar riskinin arttığı durumları öğrenmek ve yakınlarımızda bu riski gördüğümüzde uygun hizmetlere yönlendirmek hepimizin sorumluluğu olmalıdır. Toplumun her bireyinin intiharı önlemeye bir katkı sağlayabileceği ve her bireyin bu konuda bir sorumluluğunun olduğu unutulmamalıdır. Bu farkındalık, intihar önleme çalışmalarının etkin ve süreğen şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır.”ifadelerine yer verdi. Bülten Haber