YEREL
Giriş Tarihi : 11-10-2019 09:32   Güncelleme : 11-10-2019 09:32

MEHMETÇİĞİN ENERJİSİ ELAZIĞ’DAN

MEHMETÇİĞİN ENERJİSİ ELAZIĞ’DAN

Fatih ATABEY-Evren DEMİRDAŞ

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Orcik Festivali’nin iptal edilmesi sonrası bu festivalde kullanılacak orciklerin Mehmetçiğe gönderileceğini, “Enerji Elazığ’dan” diyerek duyurdu. Barış Pınarı Harekatı’na desteklerini,  “Allah yardımcıları olsun” diyerek ortaya koyan hemşehrilerimiz ise toplanacak orciklerin askerimize gönderilmesinin de iyi bir moral yaratacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emri ile Barış Pınarı Harekâtı önceki gün başladı. Suriye’nin kuzeyinde terör örgütlerine yönelik düzenlenen herekata binlerce askerimiz katıldı. Hem Ülkemize hem de Suriye’ye barış getirecek olan harekat siyasiler başta olmak üzere vatandaşlardan büyük destek gördü.

VALİ KALDIRIM: ENERJİ ELAZIĞ’DAN

Öte yandan İlimizde 12-13 ekim tarihlerinde düzenlenmesi planlanan Orcik Festivali ve Bağbozumu Şenlikleri’nin Mehmetçiğin Suriye’ye başlattığı harekat sonrası iptal edildiği duyurulmuştu. Bu festivalin düzenlenmesi için İlimiz siyasileri ve bürokratları büyük bir çaba harcamış, birçok kurum da buna destek vermişti. Bu festivalin iptal edilmesi ise hazırlıkların boşa gideceği anlamı taşımıyor. Çünkü festivalin iptal kararının ardından bu organizasyonda kullanılmak üzere toplanacak orciklerin askere gönderilmesi fikri ortaya konmuştu. Bu fikir başta Vali Çetin Oktay Kaldırım olmak üzere birçok kurumdan ve görüştüğümüz vatandaşlardan da destek gördü. Vali Çetin Oktay Kaldırım ise orciklerin ordumuza gönderilmesi çalışmalarının olup olmadığına ilişkin sorumuzu, “Orcikleri göndereceğiz. Enerji Elazığ’dan” diyerek cevapladı. Vali Kaldırım bu cevabı ile de festival için yapılan onca hazırlığın ve çalışmanın boşa gitmediğini duyurmuş oldu.

 “HAKLI BİR GEREKÇEYLE GİTMİŞTİR”

Konuya ilişkin görüştüğümüz vatandaşlardan da Barış Pınarı Harekatı’na ve orciklerin ordumuza gönderilmesine destek geldi. Vatandaşlardan Sabri Yavuz ve Ramazan Yılmaz ordunun haklı bir gerekçe ile Suriye topraklarına girdiğini belirterek, “Allah muafak etsin. Allah yardımcıları olsun. Vatan bizimdir. Ordu bizimdir. Başka bir şey aramaya gerek yok. Sonuna kadar ordumuzun yanındayız. Haklı bir gerekçeyle gitmiştir. Oradaki terörü yok etmek için girmişlerdir. Şimdi sınırımıza kadar gelmişlerse, bizi tehdit ediyorlarsa, vatandaşımızı öldürüyorlarsa askerimiz de bunun için gitmişse bundan farklı bir şey aramaya gerek yok. Doğrusunu yapmışlardır. Orciklerin gönderilmesi de bizce güzel bir fikir. Askerimize her şey layıktır.” dedi.

“SONUNA KADAR DESTEKLİYORUZ”

Murat Daş adlı vatandaş ise  değerlendirmesinde, “Allah yardımcıları olsun. Sonuna kadar Ordumuzu destekliyoruz. Her türlü ordumuzun arkasındayız. Çünkü oradaki terör örgütü er geç bizim başımıza bela olacak. Her gün taciz atışları, tehditler. Türkiye bunlara göz yumacak bir ülke değildir.  Orciklerin ordumuza gönderilmesi fikrini de destekliyoruz. Hatta elimizden bir şey geliyorsa biz de yapalım. Ordumuza, Mehmetçiğimize moral olur. Fırat Kalkanı Harekâtı’nda da İlimizden birçok şey gönderilmişti. Yine öyle bir şey yapılabilir.” dedi. Yine vatandaşlardan Ramazan Çoşkun ise görüşlerini, “Çok güzel oldu. Terör örgütü vatandaşı rahat bırakmıyor. Ne o tarafta ne de bu tarafta. Bu yüzden bu örgütün yok edilmesi lazım. Bugün yarın bu örgüt bizim için de sıkıntı olabilir. Bize de sıkıntı vereceklerdir. Mehmetçiğimiz kısa zamanda bu işi halledecektir. Orciklerin gönderilmesini de destekliyoruz. Çünkü ordumuza her şartta desteğimizi göstermemiz gerekiyor.” şeklinde paylaştı.

“MEHMETÇİK KISA SÜREDE BU İŞİ BİTİRECEKTİR”

Selim Karakaya adlı vatandaş da görüşlerini şu şekilde aktardı: “Tam yerinde bir karar. Elazığ olarak sonuna kadar destekliyoruz. Sonuçta ordumuz oradaki terörü yok etmek için gitti. Mehmetçiğimiz bu işi de kısa sürede bitirecektir. Ordumuza sonuna kadar güveniyoruz.  Beni gönderseler ben şimdi gideceğim. Hazır gitmeye. Sonuçta ülkemizi korumak için oradalar. Orciklerin de gönderilmesi gerekiyor bence. Elazığ’ın ordumuza her zaman desteğini göstermesi gerekiyor.”  Mehmet Yıldırım adlı vatandaş ise, “Ordunun oraya girmesi ve buradaki Suriyelilerin gitmesi gerekiyor. Çünkü şuan vatandaş olarak ikinci sınıf muamelesi görüyoruz. Suriyelilerin keyfi yerinde. Hastaneler başta olmak üzere her tarafta Suriyelilere öncelik veriliyor. Biz vatandaş olarak bir iş yapamıyoruz. Her yerde Suriyeliler karşımıza çıkıyor. Bu yüzden ordumuzun Suriye’ye girmesini sonuna kadar destekliyoruz. Terör bitirilip buradaki Suriyeliler o bölgeye götürülmeli. O zaman hem biz rahat edeceğiz hem de onlar rahat edecek. Orciklerin askerlerimize gönderilmesini de iyi bir fikir olarak görüyorum.” şeklinde konuştu.  Hem adları hem de soyadları benzer olan Mehmet Kaya adlı vatandaşlar ise görüşlerinde şu ifadeleri kullandılar: “Kesinlikle destekliyorum. Terör temizlensin orada, Suriyeliler memleketine gitsin. Bu kadar Suriyelinin burada ne işi var. Gitsinler evlerine. Ayrıca ben şehit yakınıyım. Bu terör belasının da bitirilmesi benim için ayrı bir önem taşıyor. Şehidimizin kanı da yerde kalmamış olacak. Ben de sonuna kadar destekliyorum ordumuzu. Sonuç itibariyle terörü bitirmek amacıyla yapılan bir operasyon. Ordumuzun kısa sürede zafere ulaşarak döneceğini düşünüyorum. Allah yardımcıları olsun. Orciklerin gönderilmesini de moral açısından önemli buluyorum ve destekliyorum.