YEREL
Giriş Tarihi : 12-10-2019 10:12   Güncelleme : 12-10-2019 10:12

BEYZADE EFENDİ ANLATILDI

BEYZADE EFENDİ ANLATILDI

Harput Der’in düzenlemiş olduğu programda Elazığ’ın önemli şahsiyetlerinden Beyzade Efendi anlatıldı.

Harput ve Köylerini Kalkındırma Derneği, Sarnılı Köyünde bulunan İlimizin ayakta kalmış nadir konaklarından Beyzade Efendi Konağı’nda şehrin önemli şahsiyetlerinden Beyzade Efendi’yi andı.

ÇAĞLAYAN: TÜRKİASTAN’TAN BUHARA’YA BUHARA’DAN DA İLK BAŞTA MISIR’A GELİYORLAR

Harput Der Başkanı Prof. Dr. Eyüp Bağcı’nın konuşmasının ardından Yazar Sedat Çağlayan, “Beyzade Ali Rıza Efendi aslan Türkistanlı olup bundan birkaç asır evvel ailesi ile beraber Türkiastan’tan Buhara’ya Buhara’dan da ilk başta Mısır’a geliyorlar. Mısır’da bir süre kalıyorlar. 1798’de Napolyon’un işgal etmesiyle tekrar oradan dönüyorlar Musul’a geliyorlar” ifadelerini kullandı.

ARSLANTAŞ: OLDUKÇA ETKİLİ OLMUŞ BİR ŞAHIS

Prof. Dr. Yüksel Arslantaş da, “Mehmet Nuri Efendi büyük Beyzade Ali Rıza Efendi’nin büyük oğludur. Bu köyden olan hanımından doğan oğludur. Bu konağı da yaptıran bizzat Mehmet Nuri Efendi’nin kendisidir. Mehmet Nuri Efendi Harput’un tarihinde siyasi tarihinde kendisi ilmiyeden olmasına rağmen siyasi tarihinde oldukça etkili olmuş bir şahıs” şeklinde konuştu.

BAYOĞLU: KEÇE KÜLAH YAPARAK GEÇİMİNİ SAĞLIYOR

Programa katılan konağın sakini torunu Bülent Bayoğlu da, “Geçimini yapmak için Harput’ta bir dükkan gibi bir şey tutuyor. Orada öğlene kadar keçe külah dediğimiz keçe külah yaparak geçimini sağlıyor” dedi.

BİCAN: ÇOCUKLARIMIZ BURADA AYNI KONUŞMAYI YAPACAKLAR

Araştırmacı Yazar Zekeriya Bican ise, “Elazığ’ın yüzde 90’ı dönüp bakmayacak. Ve onun sahibini arayacak belki. Acaba biri düşürdü mü diye. Bu ahlakı bize intikal ettiren o İslam ahlakını bize yaşatan işte bu büyük İslam alimleri ve velileridir. Bağrımıza basar, biz onların yolundan gidersek, onları unutmazsak bin yıl sonra çocuklarımız burada aynı konuşmayı yapacaklar” diye konuştu.