YEREL
Giriş Tarihi : 15-10-2019 10:28   Güncelleme : 15-10-2019 10:28

BAKAN’A HER KESİMDEN TEPKİ

BAKAN’A HER KESİMDEN TEPKİ

HABER MERKEZİ

Hafta sonunda ilimizi ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Fırat üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Kutbettin Demirdağ arasında yaşanın olaya ilimizdeki Sivil Toplum Kuruluşları sert tepki verdiler. Olayla ilgili olarak görüşlerini açıklayan STK temsilcilerinin görüşleri şöyle.

ELAZIĞ ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI

Liyakat ve ehliyetin nazar edildiği bürokrat atamaları sonucunda karşı görüş bildirmeyen, sorumluluk alamayan ve işin doğru ve teknik yönünü dikkate almayan bir yönetim şekli ortaya çıkmıştır. İlimizde son yıllarda siyasetin ve bürokrasinin emlakçılığa dönüşmüş olmasının, şehrinizin gelişimine ve ilerlemesine katkı sunması beklenemez. Bu şartlar altında ilimizin yeniden yabancı yatırımcı söylemleriyle gündeme gelmesi, sonucunda da ilimizde görev yapan bürokratların azarlanması, itibarsızlaştırılması ve fiili müdahale ile uyarılması; şehrin tüm Yönetimine yapılmış bir eylemdir. Kabul etmediğimizi bildiriyor ve muhattaplarının özrünü beklediğimizi kamuoyuyla saygıyla paylaşıyoruz.

MİSİAD ( MEMLEKETÇİ SANAYİCİ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ)

Elazığ Misiad ( Memleketçi Sanayici İş Adamları Derneği) Şube Başkan'ı ve 2.Başkan'ı Aydın Polat ve yönetim kurulu olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından sayın rektörümüz Kutbettin Demirdağa yapılan hakaretler bu şehre yapılmıştır. Olayı kınıyor ve olayın takipçisi olacağımızı Üniversite arazisinin birilerine peşkeş çekilmesine asla müsaade etmeyeceğimizi kamuoyunun takdirine sunuyoruz. Geçmişte Kesik köprü üniversite arazisizinde peşkeş çekilmesine müsaade etmemiştik yine aynı karardayız ve aynı noktadayız.

ELSİAD

Ülkemizin içerisinde bulunduğu bu hassas dönemde, birliğe ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyduğumuz zamanda Sayın cumhurbaşkanımıza, Ak partiye kurulduğu günden beri tam destek vermiş olan bu şehrin milliyetçi, devletçi, muhafazakar, yiğit insanlarına, bürokratlarına, idarecilerine, STK yetkililerine, sayın çevre ve şehircilik bakanının Elazığ ziyareti esnasında sergilemiş olduğu bu tavrı kınıyoruz ve bu aziz milletin kırılan gururunun onarılmasını tez elden talep ediyoruz.

MEMUR-SEN İL TEMSİLCİSİ VE EĞİTİM BİR-SEN ŞUBE BAŞKANI İBRAHİM BAHŞİ

Hem Memur-Sen olarak hem de Eğitim-Bir-Sen olarak ve de bir eğitimci olarak bu durumu tasvip etmiyoruz, bu üslübu kınıyoruz. Basına yansıyandan öğrendiğimiz kadarıyla üniversitedeki bir akedemisyene, bir rektöre bu şekilde muamele edilmesini doğru bulmuyoruz, bunu tasvip etmiyoruz. Burada akademik bir kariyeri olmuş biri ile biraz daha nezaketli, güzel bir şekilde konuşulabilirdi. Rencide edici bir üslup kullanılması bizi üzmüştür. Biz de bu konuda rahatsız olduk. Bakanımızın buraya gelmesi, hizmet açısından söylediği şeyleri tabiki değerli buluyoruz. Ancak kanaat önderlerimize karşı tavrını doğru bulmuyoruz.

TÜRK EĞİTİM-SEN ELAZIĞ ŞUBE BAŞKANI TALAT EFE

Kesinlikle tasvip edebileceğimiz bir durum değil. Bu tür konular usulünce konuşulmalı. Özel olarak kapalı yerdede konuşulabilirdi. Bakının bir üniversitenin rektörünü toplumun içinde bu şekilde rencide etmesi hiç hoş değil. Devlet adamlığı adabı açısından da bu davranış kabul edilebilir değil. Bunu tasvip etmiyoruz.

MÜSİAD ELAZIĞ ŞUBE BAŞKANI MEHMET ÖZEREN

İki üslubu da beğenmiyorum. Bir bakanın bir rektörü o şekilde rencide etmeye hakkı yoktur. Kamuoyunun gözü önünde yapılacak hareketler değil bunlar. Varsa bir mesele önceden oturup konuşurlardı, durumu kamuoyuna be şekilde yansıtmazlardı. Olmaması gerekirdi. Devletin edebinde, usulünde böyle bir olay yoktur. Bunlar halkın gözünde devleti yıpratan hareketlerdir. Hoş bir durum değil. Ne bakanın o şekilde bir rektörü rencide etmeye hakkı vardır, ne de bir rektörün eli arkasında bakan ile konuşmasi gibi uslübu vardır. Bu hareketler bu koltukların hakkı değildir. Tek taraflı değildir. Her iki tarafta olan bir hatadır.

ASKON ELAZIĞ ŞUBE BAŞKANI ERTAN NİZAMETTİN DİLER

Biz de bu davranışı tasvip etmiyoruz. İlimizin önemli akademisyenlerinden biri olan ve Üniversitemizin Rektörü Sayın Demirdağ’a karşı bu üslup doğru olmamıştır. Devlet geleneklerine yakışmayan bir tutum olmuştur. Toplum içinde Sayın Demirdağ’ı rencide etmek yerine eğer farklı bir konu varsa baş başa konuşulabilirdi. 

 KENT KONSEYİ BAŞKANI MURAT ERGEN

Haberi basından öğrendik. Gerçekten üzüntü duyduk. Bakan Bey’in insanların içinde Rektör Bey’i o şekilde rencide etmesi yakışmamış, şık olmamış. Rektör Bey konuya ilişkin bir açıklama yapmadı. Biz de basından öğrendiğimiz kadarıyla yorumluyoruz olayı.

Rektör Bey bulunduğu konum itibariyle belki fikirlerini açık açık dile getiremiş olabilir. Ancak olay basına yansıdığı gibi gerçekleşmiş ise bir Bakanın bir şehrin rektörü ile böyle konuşması doğru olmamıştır.

Sonuç olarak siz oraya bakan olmuşsanız seçilmiş Cumhurbaşkanımızın tercihi ile bakan olmuşsunuz. Şehrin rektörünü bu şekilde rencide etmek bir bakana yakışmaz. Bence Bakan Bey burada hata etmiştir. Elazığ kamuoyundan da özür dilemesi gerekir, eğer olay bu şekilde gerçekleşmişse.

REŞİT KILIÇ TÜRK SAĞLIK-SEN ŞUBE BAŞKANI

İlime bilime bilim adamına ve de seçilmiş birine hakaret etmek atanmış birinin haddi de hakkı da değildir. Katarlılara araziyi satar mısınız peşkeş çeker misiniz bu millet alıştı sizin yolmanıza ve yolsuzluklarına Elazığlılar memleketinize sahip çıkın cevre bakanının rektöre hakaretlerini kınıyorum.