YAŞAM
Giriş Tarihi : 21-10-2019 10:20   Güncelleme : 21-10-2019 10:20

MNHRP toplumsal cinsiyet eşitliği ödülü aldık

MNHRP toplumsal cinsiyet eşitliği ödülü aldık

​Orman Genel Müdürlüğü tarafından Elazığ, Bingöl ve Muş illerinde yürütülen ve Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından finanse edilen Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi (MNHRP) IFAD’ın Yakın Doğu, Kuzey Afrika, Avrupa ve Orta Asya Bölgesinde bulunan 30 ülkede yürütülen 41 proje arasından 2019 Yılı Cinsiyet Eşitliği Ödülü’ne layık görüldü.

Bu kapsamda, Roma’daki IFAD Genel Merkezi’nde yapılan ödül törenine projemizi temsilen Elazığ Orman Bölge Müdür Yardımcısı ve Proje Saha Yöneticisi Halim Özdemir, Proje İzleme ve Değerlendirme Uzmanı ve Cinsiyet Odak Noktası Duygu Arduç ile Proje Asistanı ve Tercümanı Mustafa Ay katılmıştır. Ayrıca, Türkiye’nin İtalya Büyükelçiliği’nden de Elçilik Müsteşarı Sayın Burcu Erdem törene katılım sağlayarak heyetimize eşlik etmiştir.

IFAD Başkanı Sayın Gilbert F. Houngbo tarafından yapılan açılış konuşmasında “Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi’yle katkıda bulunulan kadınların gelirleri %60 oranında artmış ve güneş enerjili su ısıtma sistemleri, izolasyon ve ortak kullanıma açık köy ekmek fırınları gibi yatırımlarla kadınların hayat şartları büyük ölçüde iyileştirilmiştir.” diyerek projemizden övgüyle bahsetmiştir.

IFAD’ın diğer 4 bölgesinden ödül alan projelerin de katılımıyla bir panel düzenlenmiş ve projemizin özellikle bayanlara yönelik sağlamış olduğu faaliyetler, zorluklar ve öğrenilen dersler hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

Ödül töreninin ardından proje faydalanıcıları tarafından üretilen ürünlerin bir sergisi yapılmış ve törene katılan katılımcılara hediye olarak verildiği açıklandı. Bülten Haber)