YEREL
Giriş Tarihi : 02-11-2019 10:41   Güncelleme : 02-11-2019 10:41

İKTİDAR: BİZ GEREKENİ YAPIYORUZ! MUHALEFET: YAPILANLAR YETERLİ DEĞİL!

İKTİDAR: BİZ GEREKENİ YAPIYORUZ! MUHALEFET: YAPILANLAR YETERLİ DEĞİL!

Fatih ATABEY

Maden'de tarihi köprünün çökmesinin ardından ilçede yapılacak çalışmalara ilişkin tartışmalar bu defa Meclis gündemine taşındı. Mecliste konuşan CHP Milletvekili Gürsel Erol, yapılan çalışmaları anlatarak bu çalışmaların yeterli olmayacağını belirtti ve Maden'in bir kısmının değil tamamının taşınması gerektiğini aktardı. AK Parti adına konuşan Milletvekili Sermin Balık ise Madenli hemşehrilerimizin müsterih olmasını isteyerek, "Hükümet olarak elimizdeki bütün imkanları kullanarak bir an önce sorunları çözmek için çalışmaktayız." dedi.   

Maden ilçemizde yaşanan heyelan sonrasında bazı mahalleler riski alan ilan edilmiş ve buradaki ev ve iş yerlerinin boşaltılması istenmişti. Konuya ilişkin çeşitli çalışmalar yapıla dursun dün de tarihi bir köprünün çöktü haberi geldi. Bu haber tartışmaları tekrar alevlendirdi. Tartışmalar dün de Meclise taşındı. CHP Milletvekili Gürsel Erol ile AK Parti Milletvekili Sermin Balık Mecliste söz alarak Maden'deki durumu aktardı.

EROL'DAN "ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULSUN" TALEBİ

Konuşmasına, "Sorunun daha detaylı tespitiyle ilgili bir araştırma komisyonu kurulma talebi ile karşınızdayım." diyerek başlayan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, "Cumhurbaşkanlığının 1150 sayılı Kararnamesi ile Camikebir Mahallesi afet bölgesi ilan edildi. Ama bu yeterli değil. Resim üzerinde ilçenin nasıl bir risk ve tehlike ile karşı karşıya kaldığını göstermek istiyorum. Burada bir faciaya yaşandıktan sonra oraya bir komisyon kurup göndermek bu facianın gereklerini araştırıp, oradaki faciayı yaşayan mağdurların sorunlarının çözümüyle ilgili araştırma yapmak çok anlamlı değildir. Önemli olan sorun olmadan o sorunu çözebilmek ve tedbir alabilmektir. Bu resim Maden'de afet bölgesi ilan edilen Camikebir Mahallesi'nin fotoğrafı. Hafriyat alanı Özel Maden Bakır İşletmesinin, hafriyat döktüğü alandır. Bu toprağın bir özelliği var. Normal hafriyatın 4-5 katı özgür ağırlığı olan bir topraktır. Yağmur yediği zaman bu yağmurun yediği yükle de bu bölgeyi olduğu gibi heyelan riski ile karşı karşıya bıraktı. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile bu bölgenin boşaltılması kararlaştırıldı. Eğer bu hafriyat buradan alınmaz ise ve altta bir dere var. Bu hafriyat aşağı geldiği zaman derenin önünde set oluşturur. 10 gün içerisinde Tekevler bölgesine kadar doğal bir baraj alanı olur ve su baskını ile ilçe karşı karşıya kalır. Aynı zamanda Diyarbakır ana yolu yanından geçiyor. Yol trafiğe kapanacak. Devlet demir yollarının yolu oradan geçiyor ve orada kapanacak. İnsanların can ve mal güvenliği riski var. " şeklinde konuştu.

EROL: İLÇENİN TAMAMI TAŞINSIN

Sözlerine devam eden Milletvekili Erol, "Camii Kebir mahallesi boşaltılırsa ve bir başka yere taşınırsa bu sefer burası terk edilen bir ilçenin yalnızca oturumuyla ilgili bir mahallesi olarak kalacak. 3-5 ay sonra ve 3-5 yıl sonra bunlarda doğal olarak ilçeyi terk etmek zorunda kalacaklar. Esas mağduriyet burada oturan insanlarla ilgilidir. Orada afet kapsamında 278 konut, 232 iş yeriyle ilgili afet kapsamında yararlanmasıyla ilgili kanun çıktı. Madenliler 'biz göçecek isek ya hepimiz göçeriz ya da hiçbirimiz göçmeyiz hepimizi burada ölürüz' diyorlar. Burada yapılması gereken 2 şey var Maden'in tümünü ya afet bölgesi ilan edip taşıyacağız, ya da ilçenin tümünü kentsel dönüşüme tabi tutup oradaki halkın rızası alınarak bu işe bir çözüm bulunmasıyla ilgili bir yaklaşım getirmek gerekir. Ama her şey den önemlisi o hafriyatın mutlaka her koşulda ve şartta oradan alınması lazım. Bununla ilgili sizden talebim ve isteğim var. Bu siyasi bir talep değildir. Ben buradan AK Parti gurup başkan vekil arkadaşlarımdan da özellikle rica ediyorum. Bu siyasi bir talep değildir. Bu bir ilçenin yok edilmesi, yok olması ve o ilçede yaşayan insanların can ve mal güvenliğiyle ilgili müthiş bir tehdittir. Bugün meclis tutanaklarına girsin diye bunu gündeme getiriyorum. Ama yarın inşallah acı bir tablo ile karşılaşmadan bu işe el atılır diye temennide bulunuyorum." diye konuştu.

BALIK: HÜKÜMET OLARAK BÜTÜN İMKANLARIMIZI KULLANIYORUZ

Mecliste söz alan AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık ise konuşmasında şöyle konuştu: "Maden kadim bir tarihe ve geçmişe sahip Elazığ'ın güzide ilçelerinden biridir. Bilindiği üzere bir heyelan tehlikesi ile de karşı karşıya. Bu risk ortaya çıktıktan hemen sonra Valiliğimiz, milletvekillerimiz ve ilgili kurum müdürlerimiz gereken çalışmaları yaptı. Bu çalışmalarımız sonucunda da ilçemiz 1150 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ve 6300 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun'un 2. maddesi gereği de riskli alan ilan edildi. Camii Kebir mahallesinde meydana gelen heyelan riski sonucu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından kamu binalarının büyük bir kısmı tahliye edildi. Burada 278 tane konut 232 tane iş yeri olmak üzere toplam 510 binanın tahliye edilmesi gerekmektedir. Afete maruz kalan vatandaşlarımız için Maden Kaymakamlığı hesabına 1 milyon 300 bin lira aktarılmıştır. Vatandaşlarımıza da tahliye için gerekli tebligatlar yapılmıştır. Evler için 7 bin, iş yerleri için de 3 bin 500 lira taşınma desteği verilmektedir. Şuana kadar 47 vatandaşımıza taşınma isteği doğrultusunda yardım yapılmış. Önümüzdeki günlerde de TOKİ tarafından kira yardımına ilişkin gerekli çalışmalar yapılacaktır. Geçtiğimiz günlerde de Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum'un İlimize gelmesinin akabinde ilgili kurumlar ve milletvekilleri olarak bir toplantı yaptık ve çözümler noktasında istişarelerde bulunarak gerekli adımları attık. Bunun üzerinde de TOKİ ve Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüz tarafından Maden ilçemizde konut yapımı için yer seçimi yapmıştır. Bu alanlara ilişkin Maden ilçesindeki vatandaşlarımızın nihai fikri alındıktan sonra belirtilen alanlarda kapsamlı bir dönüşüm çalışması yapılacaktır. TOKİ tarafından yapılacak binalar maliyetine, iki yıl ödemesiz ve 20 yıl hak sahiplerine teslim edilecektir. Bu süreçte de 36 aya varan kira yardımları TOKİ tarafından yapılacaktır. Unutulmaması gereken hayati konu şudur ki; burada bir risk ile karşı karşıyayız. Bizim buradaki önceliğimiz vatandaşlarımız can ve mal kaybına uğramadan bu alanları biran önce tasfiye etmektir. Muhalefet milletvekillerinin hassasiyetlerine biz de katılıyoruz. Elbette birlikte çalışmalarımız da oldu. Orda büyük bir risk olduğu gerçektir. Ancak Madenli hemşehrilerimiz müsterih olsunlar ki hükümet olarak elimizdeki bütün imkanları kullanarak, biran önce sorunları çözmek için çalışmaktayız ve hemşehrilerimize daha iyi bir hayat standardı sunmak için gayret etmekteyiz."