YEREL
Giriş Tarihi : 05-11-2019 19:11   Güncelleme : 05-11-2019 19:11

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu ve Makedonya’daki proje ortağı olan Fon Üniversitesi ile gerçekleşen uluslararası belgesel film gösterimi Fon Üniversitesi Kongre Merkezi'nde yapıldı.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve "9 ülke 9 şehir" parolasıyla Makedonya ayağını hafta sonu gerçekleştiren Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Üsküp’te yoğun ilgi gördü.

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu ve Makedonya’daki proje ortağı olan Fon Üniversitesi ile gerçekleşen uluslararası belgesel flim gösterimi Fon Üniversitesi Kongre Merkezi'nde yapıldı. Gösterime Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, T.C Kültür Bakanlığı ve Üsküp Büyükelçiliği Kültür Müşaviri Çiğdem Güllü, Fon Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Canoski, Marif Vakfı Makedonya Temsilcisi Mustafa Dillioğlu, TGF ve TDGF Yönetim Kurulu Üyeleri, Türk Sinemasının önemli ismi Engin Çağlar, Üniversite Koordinatörü Erkan Alili ve çok sayıda sinemasever ve öğrenciler katıldı.

Gösterim öncesi Makedonya Türk Büyükelçiliğini ziyaret eden heyet, TC Dışişleri Bakanlığı ve Üsküp Büyükelçiliği Müşaviri Umut Lütfi Öztürk’ü makamında ziyaret etti. Büyükelçilik Müşaviri Öztürk tarafından karşılanan heyet, Türk Dünyası ve Makedonya’nın Türk Dünyasındaki önemini içeren sohbette bulundular.

TDGF Genel Başkanı Menderes Demir tarafından Büyükelçi Müşaviri Öztürk’e çalışmalar hakkında sunum yapılırken, Elçilik Müşaviri Öztürk ise "Türk Dünyası çalışmalarında her zaman yanınızda olacağız" dedi.

Daha sonra Türk Dünyası kısa belgesel film gösteriminde dereceye giren belgesel filmler Fon Üniversitesi Kongre Merkezi'nde gerçekleşti. Oldukça ilgi gören gösterimlerden sonra Fon Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Canoski, Büyülelçi Müşaviri Umut Lütfi Öztürk ve Kültür Turuzim Bakanlığı Büyükelçilik Müşaviri Çiğdem Güllü’ye TDGF Genel Başkanı Menderes Demir plaket sunarken, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Okan Çalışkan tarafından Tarsus Belediye Başkanının selam ve sevgileriyle Tarsus’tan getirilen takdimler yapıldı.

Fon Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sefer Canoski, yapıtığı konuşmada, "TDGF ile işbirliğimiz ve proje ortaklığımız sürecek. Türk Dünyası Belgesel Film Festivaline Proje ortağı olmak, bizler adına son derece memnuniyet verici, önümüzdeki yıl da bu ortaklığı devam ettireceğiz" dedi.

TFGF Genel Başkanı Menderes Demir ise, “Yönetim kurulu ve yürütüme kurulu ile son üç yıldır çok iyi çalışmalara imza atıyoruz. Geçen yıl belgesel film çalışmasında çok önemli bir film çekimine imza atıldı. Gelecek yıl da önemli bir belgesel gösterimi gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

ÜNLÜ SANATÇI ENGİN ÇAĞLAR'A ÖDÜL

Türk sinemasının ünlü aktörü Engin Çağlar’a TDGF ve Fon Üniversitesi tarafından 50. Yıl anısına geçmiş filmlerinden oluşan sinema gösterimi düzenlendi. Daha sonra günün anısına ünlü aktör Engin Çağlar’a Sefer Canoski’nin eşi Sezen Canoski tarafından plaket verildi.

Çağlar, duygularını, "Bugünkü program ve sizlerle olmak çok güzeldi. 1940 doğumluyum. Annem Üsküp’lü. Makedonya  Fon Üniversitesine, Sezen Canoski hanımefendiye ve TDGF çok teşekkür ediyorum" sözleriyle ifade etti.

 

Engin Çağlar, sinema yaşamında 50 yılı geride bırakırken, 75 filmde başrol oynadığını, 16 televizyon dizisinde yer aldığını belirtti. Geçmiş film yaşamından da örnekler veren Çağlar, birçok ünlü sanatçı ile başrol oynarken anılarını anlattı.

Daha önce Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan'da gerçekleşen gösterimlerin Makedonya ayağından sonra Macaristan ve KKTC’de gösterim yapılacak.

ÜLKE SAYISI ARTIYOR

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu'nun dördüncüsünü gerçekleştirdiği festivale başka ülkeler de destek vermeye başladı.

Menderes Demir, son olarak bu sene yeni proje ortakları olduğunu belirterek, "Afganistan, Kosova ve İsviçre olmak üzere o ülkelerdeki üniversiteler ile görüşmelerimiz, Fon Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sefer Canoski işbirliği ve katkıları ile devam ediyor" şeklinde konuştu.

Makedonya’da yoğun ilgi gören gösterimlerden sonra TDGF Genel Başkanı Menderes Demir ve Yönetim Kurulu Üyeleri Derya Akbıyık, Okan Çalışkan ve Mustafa Doğan, Kültür Müşaviri Çiğdem Güllü, Üniversite Rektörü, Öğretim Görevlileri ve Fon Üniversitesi Yönetim Kurulu başkanı Sefer Canoski ile birlikte değerlendirme toplantısı yaparak ortak çalışma raporuna imza attılar.