YEREL
Giriş Tarihi : 06-11-2019 10:18   Güncelleme : 06-11-2019 10:26

İrfan ARSLAN

 Elazığ’ın önemli tarım ovası olan Uluova’nın sulama problemine çözüm getirilmesi çalışmaları için hazırlanan ve yaklaşık bir milyar mal olacağı düşünülen sulama projesi üzerinde çalışma yapan Dsi 9. Bölge Müdürlüğü, yeni hazırlanan bir proje ile yatırımı 165 milyon liraya kadar düşürdü. Üstelik yeni proje ile İlimizin sadece sulama problemine değil, içme suyu problemine de katkı sunması planlanan yeni proje enerji üretimi yapılmasına da zemin hazırladı.

Dsi 9. Bölge Müdürlüğü yetkilileri. Daha önce hazırlanan Uluova Sulama Projesinin maliyetinin yapılacak olan çalışmalara bakıldığında, Pompalar, Pompaj  terfi binaları, Enerji için GES santralinin kurulması,  1. Kademe Terfi, boru döşemeleri, kazı çalışmaları ve diğer giderleri ile 1 Milyar Tl.ye mal olacağını , bu harcamının  karşılığında ise 934 Hk. Arazinin sulanacağını belirterek” Biz bu konuda Uluova’nın Sulamasını sağlamak ve gtirilecek olan suyun İçmesuyu’ne katkı vermesini sağlamak adına Hatunköy Barajının kullanılmasını planladık. Hatunköy Baraj Projesi ilimizin içmesuyu ihtiyacını karşılamak üzere proğramlanmıştı. Burada yaklaşık  165 Milyon Tl.lik bir yatırım ile hem Uluova Sulaması mümkün olacak hem de ilimizin ,Hamzabey Barajından içme suyu ihtiyacını karşılamak üzere yapılan çalışmalara katkı sağlaması söz konusu olacak.

8 bin dekar arazi sulanacak

Geçtiğimiz yıllarda yapımı Behermaz Master Planına alınan Hatunköy Baraj Projesi yapım aşamasına geldiğini belirten Dsi 9. Bölge Müdürlüğü yetkilileri” Biz bu proje üzerinde gerekli çalışmaları yaptık. Elde ettiğimiz bulgu ve sonuçları Genel Müdürlüğümüz ile paylaştık. Bu barajın yapılması ile burada toplanacak olan su kendi cazibesi ile Uluovaya gelecek. Barajın yapılacağı yer ile ilimiz arasında ki rakım farkı yaklaşık 230 Metre. Barajdan bölgele getirelecek olan su yaklaşık 230 metreden düşecek. Bu düşüş bir HES kurularak bu sudan enerji üretimini de mümkün kılcak. Böylece bir gelirde elde edilmesi söz konusu olacak.

Projeyi hayata geçirirsek  Hatunköy’den 17 Km.lik isale hattı , bunun yaklaşık 3.5 Km.si tünel olacak şekilde ovaya getirilecek. Ovaya gelecek olan su 8 bin hektar araziyi sulayacak. Bu projeyi İlimiz AK Parti Milletvekillerine de bilgi olarak aktardık. Tarım ve Orman Bakan Yardımıcımıza sunduk. Şimdi bu konuda yapılacak olan girişmelrin sonucunu bekleyeceğiz.” Dediler

İçmesuyu İçin Farklı Kaynaklar Var

Dsi 9. Bölge Müdürlüğü yetkilileri” İlimizin eçmusuyu prolmlemine çözüm getirmek üzere şu anda Hamzabey Barajı projesi çalışmaları devam ediyor. Bu proje üzerinde de bazı yeni eklemeler yapıldı. İnşaallah 2020 yılı sonund bu su ilimize getirilmiş olunacak. Gelecek olan su ilimizin 2040 yılına kadar ihtiyacını karşılayacak.

Biz ilimizin 2040 yılından sonraki döneminde içmesuyu ihtiyacını karşılam adına da bazı etüd çalışmalarımızı yaptık. Bu çalışmalarımız kapsamında Munzur’dan ilimize içme suyu getirebiliriz, Arıcak Akdağ bölgesinden ilimize içmesuyu getirilmesi söz konusu olabilecek, Keban Barajından yapılacak bir atırma ise içmesuyu getirebiliriz,  Hazar Gölünden yine arıtma yapılarak ilimize içmesuyu sağlayabileceğimizi son olarak ta Tarhana Çevirmesi ile ilimizin içmesuyu ihtiyacını karşılayabileceğimizi belirledik.

İlimizin 20 yıl içmesuyu problemi söz konusu olmayacağı biliniyor. Bu süre içinde belki farklı çalışmalar da yapılabilecek. Ancak bu çalışmalardan en önemlibi Munzur Suyunun ilimize Kovancılar bğlantısı ile getirilmesi ilk fikir olarak karşımızda duruyor.” Dediler

Öte yandan konuyl ilgili olarak bazı çalışmalar yapmak üzere bu hafta sonunda Dsi Genel Müdürlüğünden bir heyetin ilimize geleceği ve proje ile ilgili olarak araştırma yapacakları belirlendi.