YEREL
Giriş Tarihi : 08-11-2019 10:10   Güncelleme : 08-11-2019 10:10

Haber: Fatih ATABEY

Belediye tarafından vatandaşların şikâyetlerini iletmesi amacıyla kurulan 153 Beyaz Masa, ayda 10 binin üzerinde çağrıya cevap verip sonuçlandırıyor. Akıllı Çağrı Merkezi sisteminin kurulması ile artık vatandaşa daha hızlı hizmet sunan birim yakında Mobil Beyaz Masa ile de bütün mahallelerin ayağına hizmet götürecek.

Belediye Başkanlarının en büyük yardımcılarından birisi şüphesiz vatandaşların şikâyetlerini toplayan birimler oluyor. Başkanlar bu birimlerin sağladığı veriler sayesinde hangi mahallelere veya hangi şikâyetlere daha fazla ağırlık verebileceğini daha rahat tespit edebiliyor. İlimizde de bu görevi Belediye bünyesinde hizmet veren 153 Beyaz Masa gerçekleştiriyor. Aylık 10 binin üzerinde çağrıya cevap veren Beyaz Masa Çağrı Merkezi çalışanları 6 binin üzerinde şikayet girişi yapıyor.

ÇAĞRI MERKEZİ AKILLANDI, HİZMET KALİTESİ ARTTI

Beyaz Masa'da çağrı merkezinin yenilerek Akıllı Çağrı Merkezi sisteminin kurulduğunu dile getiren Belediye Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü yetkilileri konuya ilişkin şu bilgileri verdi:  "Eskiden vatandaş 153 Beyaz Masa servisini aradığında rahat ulaşamıyordu. Hatlar düşmüyordu, kapanıyordu telefonlar, arayan müşteriye göre bir kuyruk sistemi yoktu. Dolayısıyla vatandaşlar bu durumdan şikâyetçi oluyordu. Beyaz Masa'yı arıyoruz kimseye ulaşamıyoruz, şeklinde şikâyetler alıyorduk. Oraya Akıllı Çağrı Merkezi sistemini kurduk. Bu sistemde en çok aranan 5 müdürlüğümüze direkt ulaşma imkânı verdik. Bu Müdürlük dışında bir işi varsa o zaman bir sonraki menüden o müdürlüklere de ulaşabiliyorsunuz. Bankalarınki gibi bir kuyruk sistemi var. Mesela ekim ayında 10 bin 353 adet çağrı gelmiş. Sisteme girilen talep sayısı 6 bin 260 olmuş. Yani 4 binin üzerinde bilgilendirme yapılmış. 6 bin 260 şikâyetin 5 bin 348 tanesi çözülmüş. Şikâyetlerin yüzde 85'inden fazlası çözülmüş. Bu arada Sorun Takip Sistemimiz tarafından 2 bine yakın geri dönüş yapılmış. Genel olarak yüzde 90'ın üzerinde şikâyetler çözülmüş. Fakat Fen İşleri Müdürlüğünde bu oran biraz düşüktür. Özellikle asfalt talepleri biraz gecikiyor. Bunun da sebebi bu işlerin planlanmasından kaynaklıdır."

MOBİL BEYAZ MASA İLE HİZMET VATANDAŞIN AYAĞINA GİDECEK

Yakında Mobil Beyaz Masa'nın devreye gireceğini ve bu sayede hizmetin vatandaşın ayağına götürüleceğini belirten Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü yetkilileri, "Mobil Beyaz Masa'yı devreye alıyoruz yakında. Mobil Beyaz Masa bütün mahallelerimizi tek tek dolaşacak. Her bir mahallede belli bir süre kalacak. Önceliğimiz tabi ki dezavantajlı mahalleler olacak. Yani Beyaz Masa hizmetini vatandaşın ayağına götürmüş olacağız." bilgilerini aktardı.