YEREL
Giriş Tarihi : 09-11-2019 09:36   Güncelleme : 09-11-2019 09:36

Röportaj: Fatih ATABEY

Türk Kızılay Elazığ Şube Başkanı Rahman Kızılkaya, İlimizin kan bağışında ön sıralarda yer aldığını belirterek hemşehrilerimizden farklı alanlardaki bağışlarını da arttırmasını istedi. " Elazığ'da kan bağışı dışındaki bağışlarda beklediğimiz, arzu ettiğimiz noktada değiliz." diyen Kızılkaya, Kızılay'da şartlı bağış sistemi olduğunu, hemşehrilerimizin bağışlarını istediği alanda kullanılması şartıyla yapabileceğini de kaydetti.

Türkiye, dünyanın dört bir yanında ihtiyaç sahibi insanlara en fazla yardımda bulunan ülkelerin başında yer alıyor. Bu yardımlar çoğunlukla Kızılay aracılığı ile gerçekleştiriyor. Bağış ve güvenirlik konusunda hep ön sıralarda yer alan Kızılay'ın İlimizde yaptığı çalışmalar hakkında Türk Kızılay Elazığ Şube Başkanı Rahman Kızılkaya'dan bilgi aldık. İlimizin kan bağışında ön sıralarda yer aldığını ifade eden Kızılkaya, İlimizin kan bağışı dışındaki bağışlarda ise beklenen, arzu edilen noktada olmadığını ifade etti. Kızılkaya çalışmaları hakkındaki sorularımızı ise şöyle cevapladı;

"HER İLÇEMİZDE ŞEHİTLERİN İSMİNİ TAŞIYAN KÜTÜPHANELER AÇACAĞIZ"

Kızalay olarak İlimizde yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Türk Kızılay'ı sadece depremlerde yardım eden ve kan toplama faaliyetleri uğraşan bir kurum olarak tanınıyor fakat kurumumuz afet, acil müdahale, ilk yardım hizmetleri, sağlık hizmetleri, göç ve mülteci hizmetleri, eğitim ve gençlik hizmetleri gibi birçok alanda faaliyetlerini yürütüyor. Biz de Elazığ Şube olarak bilindik görevlerimizin yanında özellikle eğitime destek amaçlı birçok program ve etkinliğe vesile olduk. Bu yaptığımız çalışmalar bağışçılarımızın, gönüllülerimizin desteği ile oluyor. Bu yılın başında başlattığımız bir çalışma ile her ilçemize bir şehidimizin isminin verildiği kütüphaneler yapmak hedefimiz var. İlkini Sivrice ilçemizde açtık. Geçtiğimiz günlerde de bir kütüphanemizi Palu'da, birini de Kovancılar da açtık. Hedefimiz her ilçede bir şehidimiz adına bir kütüphane açmak. İnşallah eğitim öğretim yılının sonuna kadar tabi bağışçılarımızın ve hayırseverlerimizin sunacağı katkı ile tüm ilçelerimizde bir okulumuzda bu projemizi hayata geçirmek istiyoruz. Bu projemizde her türlü bağışı kabul ediyoruz. Kitap olabilir, bir sınıfın tadilatını üstlenmek olabilir, masa veya sıra olabilir, nakdi olabilir bağışçılarımızın her türlü desteğini kabul ediyoruz.

Son dönemlerde özel eğitim sınıfları oluşturulması noktasında çabalarınız var. Şuana kadar kaç sınıfı özel eğitim sınıfı olarak hizmete sundunuz?

Geçen sene ilkini Fırat TOKİ Ortaokulunda açtığımız, benim özel çocuklarımız diye ifade ettiğim, engelli çocuklarımızın eğitim görmesi için Bakanlık müfredatına uygun tasarlanmış özel eğitim sınıflarımızın yapımına devam etmek istiyoruz. Bunun ikincisini de geçtiğimiz günlerde Karakoçan'da açtık. Bu okulların maliyeti oldukça yüksek. Aslında hedefimiz her ilçede böyle bir sınıf açmak ama bu da tabi bağışçılarımızın desteği ile olabilecek bir durum. Çünkü bu konuda yerel bir destek almadık. Şimdiye kadar Kızılay Genel Merkezimizin desteği ile yaptık bu sınıfları. Bu sınıfların açılmasına yönelik talepleri İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzden alıp Genel Merkezimizin onayına sunuyoruz. Çünkü belirttiğim gibi maliyeti yüksek çalışmalar sadece Elazığ Şubemizin yapabileceği bir iş değil. Özel bir firmadan da Kovancılarda bir özel eğitim sınıfı açma sözü aldık. Bu firmamızın desteği ile de 2020 yılında üçüncü özel eğitim sınıfımızı açmış olacağız.

Geçtiğimiz günlerde ihtiyaç sahipleri için giyim mağazası açtınız. Bu mağazanın işlevi ne olacak?

Geçtiğimiz günler de İlimizdeki ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bir giyim mağazası açtık. Bu mağaza şubemize gelip bizden yardım isteyen ihtiyaç sahiplerinin taleplerini karşılayacak. Talepleri belli bir süzgeçten geçiyoruz ve belli araştırmalardan sonra ihtiyaç sahibi olduğuna kanaat getirilen vatandaşımıza ve ailesine bu mağazadan alışveriş yapması için, kişi başına dört parça olmak üzere kuponlar veriyoruz. Vatandaşımız ve ailesi de ellerindeki kuponlar miktarınca mağazamızdan istediği gibi alışveriş yapabiliyor. Bu mağazamızda bütün giyim eşyalarımız sıfırdır. İkinci el ürün kabul etmiyoruz.

"HEMŞEHRİLERİMİZİN KAMPANYALARIMIZA DESTEKLERİNİ BEKLİYORUZ"

Sadece kan bağışı toplayan, afetlerde çadır dağıtan bir kurum olarak tanınıyorsunuz. Oysaki çok farklı çalışmalarınız olduğunu biliyoruz. Bu çalışmalarınızı bize biraz anlatır mısınız?

Birçok ilçede bin 500 öğrencimizi ve bize başvuran ihtiyaç sahibi 4 bin 500 vatandaşımızı giydirdik. Yine Genel Merkezimizin desteği ile 3 bin 500 kişiye de gıda ve nakdi yardımda bulunduk. Nakdi yardım tabi zekat. Ayrıca Genel Merkezimize zekat olarak bağış yapılan havuzdan da İlimize 750 kişiye zekat yardımı yapıldı. Yine Genel Merkezimizin hayata geçirdiği kurban bağışlarının konserveye dönüştürülmesi çalışması kapsamında elimize ulaşan ve bu yılki kurbanlıklardan yapılmış olan konserveleri de periyodik zamanlarda ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz. Bunların yanında çalışanlarımızın, gönüllülerimizin sosyal etkinlikler kapsamında huzur evlerine, cezaevlerine, çocuk eğitim merkezlerine ziyaretleri devam ediyor.  Ayrıca kadın kollarımız ve gençlik kollarımızın yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın evlerine gidip evlerin temizliğini yaptığı, onlarla bir çay içip ayrıldıkları etkinliklerimiz oluyor.  Kan Merkezimiz de rutin olarak sahada çalışmalarını sürdürüyor. İlimiz kan bağışı noktasında iyi durumda. Bu anlamda vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Fakat kan bağışındaki bu duyarlılığın diğer bağışlara da yansımasını temenni ediyorum. Türk Kızılay'ı 151 yıllık köklü bir geçmişe sahiptir. Devletimizin ve milletimizin desteği ile bu günlere gelmiş bir kurumdur. Bu nedenle de Elazığlı vatandaşlarımızın şuan içinde bulunduğumuz kitap kampanyasına yarın belki başka bir kampanyaya destek olmasını arzu ediyoruz. Çünkü Türk Kızılay'ı hayırseverlerimizin bağışlarını alıp yerine ulaştıran bir kuruluştur.

"HER TÜRLÜ AFETE ANINDA MÜDAHALE İÇİN HAZIRIZ "

Bugün İlimizde bir afet yaşansa Kızılay olarak buna hazır mısınız?

Türk Kızılay'ı olabilecek bir afet durumunda AFAD'ın iş birlikçisi konumundadır. Direkt sorumlusu değildir. AFAD ile birlikte olabilecek bir afette beslenmede direkt işbirlikçiyiz, barınmada da işbirlikçi olarak AFAD ile birlikte çalışmaktayız. Ancak yeri geldiğinde psiko sosyal destekten, sağlık desteğine kadar diğer kurumlar ile işbirliği içinde olan, onların iş yükünü hafifletmeye çalışan bir kurum niteliğindeyiz. Bu anlamda da olabilecek her türlü doğal afete her türlü hazırız. İlimizde de zaten Afet ve Lojistik Bölge Müdürlüğümüz bulunuyor. Bu Müdürlüğümüz 9  ile hizmet sunmakta. Müdürlüğümüzün burada olması İlimizde meydana gelebilecek bir doğal afette bize olay yerine hemen intikal etme imkanı sunmakta. Bu noktada da yeterli araç ile teçhizata ve donanımlı personele sahip bir yapıdayız.

İlimizde gönüllü çalışan sayınız ne kadar?

Tabi oluşabilecek bir afette her Türk vatandaşı bir gönüllüdür. Bunu bu şekilde ifade etmek gerekiyor. Aktif anlamda toplamda 80 gönüllümüz bulunuyor. Bunların büyük kısmı öğrenci. Sahada biz gönüllüler ile varız zaten. Bizim Genel Müdürlüğümüze bağlı çalışanlarımız kan hizmetlerinde, afet ve lojistikte çalışmaktadır zaten. Olası bir afette görebileceğimiz kişiler zaten resmi dediğimiz profesyonel personellerdir. Çünkü profesyonellik gerektiren işler bunlar neticesinde. Şube adına yapılan tüm etkinliklerin tamamı gönüllülük esasına dayalı. İlk başta saydığımız etkinliklerimizin tamamında gönüllü arkadaşlarımız yer alıyor. Buralarda biz Genel Merkez personelini çalıştırmıyoruz.

"BAĞIŞ TOPLAMA VE KURUMA GÜVENİRLİKTE ÖN SIRADAYIZ"

İlimizde yapılan bağışları yeterli buluyor musunuz?

Kızılay şuan Türkiye'de en fazla bağış alan kurumdur. Yapılan anketler zaten ön sıralarda Kızılay'ı gösteriyor. Hem alınan bağış sıralamasında hem de güvenirlik sıralamasında Kızılay ön sırada. Zaten Ülkemiz de dünyada yardım yapan ülkeler arasında birinci sırada. Yani hem yerel ölçekte hem de ulusal ölçekte Kızılay ve halkımız hayırda ve hayırseverlikte ön sırada. Kızılay'da hayırseverlerimizin ilk kapısını çaldığı kurumların başında geliyor. Elazığ'da kan bağışı dışındaki bağışlarda beklediğimiz, arzu ettiğimiz noktada değiliz. Türk Kızılay'ına yapılan bağışların yerini bulduğunu canı gönülden ifade ediyorum. Her şeyden önce hiçbir kurumda, kuruluşta olmayan şartlı bağış sisteminin Kızılay'da olduğunu ifade etmek istiyorum. Şöyle ki; yapacağınız bağışta ülke seçebiliyorsunuz, yapılacak hizmetin alanını seçebiliyorsunuz. Mesela yapacağınız bağışı, Elazığ'da eğitime harcanması şartıyla bağışlıyorum, diyebiliyorsunuz. Bu para eğitime harcanır. Ben bu parayı yoksulların gıda ihtiyacını karşılanması için bağışlıyorum, o zaman gıdada harcanır bu para. Adını ne koyarsanız koyun bağış eğer şartlı bağış ise biz ya da Genel Merkez o paraya ancak o şartı yerine getirmek kaydı ile dokunabiliyor. Şartsız yapılan bağışlar o gün şube ya da Genel Merkez neye ihtiyaç duyuyorsa o alanda harcanır. Ama şartlı bağışlarımız hiçbir şekilde başka yere harcanamaz. Yine dediğimiz gibi İlimizde şartlıda da şartsızda da bağışlar istediğimiz noktada değil. Bizler daha fazla çalışarak, hizmetlerimizi arttırarak bu bağışlarımızı arttırmak için uğraşacağız.