YEREL
Giriş Tarihi : 30-11-2019 08:58   Güncelleme : 30-11-2019 09:03

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2 Aralık'ta ilk toplantısını yaparak 2020 yılı asgari ücretin ne kadar olacağını tartışacak. Toplantı öncesi görüştüğümüz İlimiz sendika temsilcileri ise asgari ücretin ilk etapta en az 500-600 zamlanmasını istiyor. Sendika temsilcileri ayrıca asgari ücretten vergi alınmaması gerektiğini de ifade ediyor. Sendika temsilcilerinin talep ettiği zam miktarları ise asgari ücretliyi sevindirecek oranlarda. Ancak bu taleplerin ne kadarı gerçekleşir onu da Asgari Ücret Tespit Komisyonunun toplantılarından sonra öğreneceğiz.

Her yılın aralık ayı asgari ücretliler için büyük beklentiler içinde geçiyor. Bir yıl boyunca alacakları ücretlerin yükselmesini bekleyen asgari ücretliler asgari ücret tespit toplantılarını bazen mutlu bazen ise mutsuz bir şekilde izliyor. Bu yıl da Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 2 Aralık'ta gerçekleştirecek. Toplantı öncesi görüştüğümüz İlimiz sendika temsilcilerinin asgari ücrete yapılacak zam miktarına ilişkin talepleri ise asgari ücretliyi sevindirecek oranlarda. Konuya ilişkin görüştüğümüz sendika temsilcileri asgari ücrete en az 500-600 lira zam yapılmasını ve asgari ücretteki verginin kaldırılmasını istiyor.

BAHŞİ: ASGARİ ÜCRET EN AZ 3 BİN 500 LİRA OLMALI

Konuya ilişkin görüştüğümüz Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Elazığ 1'Nolu Şube Başkanı İbrahim Bahşi ise asgari ücretin en az 3 bin 500 lira olması gerektiğini söyledi. Bahşi TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının ise gerçeği yansıtmadığını aktararak, "Açlık sınırı, yoksulluk sınırı rakamları değerlendirildiğinde asgari ücretin 3 bin 500 liranın altında olmaması lazım. Şuanda elektriğe yapılan zamlar, doğalgaza yapılan zamlar bunlar hepsi göz önünde bulundurmak lazım. Çünkü şuanda 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin liranın üstünde. Bir de bu ailenin çocukları eğitim görüyorsa, bunların da ihtiyaçları olacaktır. Dolayısıyla asgari ücret en az 3 bin 500 lira olacak ki asgari ücretle geçinen vatandaş ihtiyaçlarını giderebilsin, çocuğunu bir okula gönderebilsin. Bu ailenin hayatını idame ettirebilmesi için bu oranda bir asgari ücret alması gerekiyor. TÜİK verilerine göre dahi olsa, ki bu verilerde enflasyon rakamları gerçek enflasyon rakamlarını yansıtmadığı görüşündeyim, bizim alışveriş yaptığımız zaman, markete gittiğimiz zaman yapılan zamlar bu rakamlar değil, buna rağmen bile, bu resmi rakamlar dikkate alınsa bile açlık sınırı 2 bin liranın üzerinde ise milletin açlıktan ölmemesi için bu asgari ücretin en az 3 bin 500 lira olması lazım." şeklinde konuştu.

SELÇUK: ÖNCELİKLE ASGARİ ÜCRETTEKİ VERGİLER KALDIRILMALIDIR

Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (Eğitim-İş) Elazığ Şube Başkanı Hüseyin Selçuk ise asgari ücretteki artıştan önce asgari ücretten alınan vergilerin kaldırılması gerektiğini savundu. Bunun üzerine asgari ücretle geçinenlerin hayat standartlarını yukarı çekecek bir zam oranı belirlenmesi gerektiğini aktaran Selçuk, "Öncelikle asgari ücretten verginin kaldırılması gerekmektedir. Zaten bütün işçi sendikaları bu konuda bir uzlaşma içindeler. Biz de bunu yani asgari ücretten vergi alınmaması destekliyoruz. Zaten bu verginin kaldırılması ile asgari ücret kendiliğinden 2600-2700 seviyelerine çıkacaktır. Bir de son bir yılda elektriğe, doğalgaza, gıda ürünlerine yapılan zamlar göz önünde bulundurularak bir artış oranı belirlenmelidir. Bu artış oranı asgari ücretlinin yaşam standardını yukarı çekmelidir. "dedi.

EFE: ASGARİ ÜCRET İLK ETAPTA 2500-2600 SEVİYESİNE ÇIKARILMALI

Türk Eğitim-Sen Elazığ Şube Başkanı Talat Efe ise asgari ücretin ilk etapta 2500-2600 seviyelerine çekilmesi gerektiğini aktardı. "Bende yüksek rakamlar söyleyebilirim. Önemli olan bu rakamları söylemek değil. Önemli olan hükümetin bunları vermesidir. Ülkenin ekonomik şartları da göz önüne alındığında ilk etapta asgari ücretin 2500-2600 seviyesine çekilmesi asgari ücretli için iyi olacaktır. Bugün TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamları gerçeği yansıtmıyor. Vatandaşın cebinden giden para ile TÜİK'in açıkladığı rakamlar arasında dünya kadar fark var. Gerçekçi bir yaklaşım değil. Ayrıca uzun yıllardır biz sendika olarak asgari ücretten vergi kesilmemesi gerektiğini savunuyoruz. Asgari ücretten vergi alınmamalı." diyen Efe, asgari ücretin ilk etapta 2500-2600 seviyesine çıkarılmasını, daha sonra da asgari ücretten alının vergilerin kaldırılması gerektiğini ifade etti.

KORKMAZ: ASGARİ ÜCRET 2 BİN 578 LİRANIN ÜSTÜNE ÇIKARILMALI

Yapı Yol-Sen Elazığ Şube Başkanı Kenan Korkmaz ise bazı kurumların yaptığı tespitlere göre açlık sınırının 2 bin 578 lira olduğunu asgari ücretin de bu rakamın üzerine çıkarılması gerektiğini aktardı. Korkmaz açıklamasının devamında, "Ayrıca ülkede büyümeden bahsediliyorsa bu çalışanların sırtındandır. O zaman bu büyümeden çalışanların da pay alması gerekiyor. Yani asgari ücret insanların onuruna yakışır bir seviyeye gelmesi lazım. Ülkemizde ne yazık bu rakam bu seviyelerin çok altındadır." ifadelerini kullandı.

TÜRK-İŞ'E GÖRE AÇLIK SINIRI 2 BİN 102 LİRA

Çalışanların geçim şartlarını değerlendirmek amacıyla otuz iki yıldan bu yana her ay düzenli olarak araştırma yapan Türk-İş'in 2019 araştırmasının 2019 kasım ayı sonucuna göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 102 lira, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6 bin 849 lira, evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2 bin 578 lira olarak hesaplandı.