YEREL
Giriş Tarihi : 30-11-2019 19:16   Güncelleme : 30-11-2019 19:16

Fırat Noröloji Derneği Tarafından Akgün Otelde de hekimlerin hastalık konusunda bilgilendirmek amacıyla Botulinum toksin toplantısı yapıldı.

Toplantının amacından bahseden Fırat Üniversitesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Caner Feyzi Demir, “ Fırat Nöroloji Derneği olarak sadece sağlık çalışanlarımızla değil aynı zamanda hastalarımızla da sosyal aktiviteler yapmak amacındayız. Yeniliklerle hem akademik alanda hem sağlık çalışanlarına hem de hastalarımıza yönelik yeni bilgilerle onların ihtiyaçlarını karşılamak istiyoruz.” dedi.

Botulinum toksin hakkında bilgi veren Dr. Murat Gönen İse, “19. Yüzyılından beri bilinen Botulinum toksin tarihte suikast amaçlı kullanılmış olup fakat daha sonra tedavi amaçlı kullanılmıştır.’’ifadesinde bulundu.

Botulinum Nedir?

Botulinum tek bir bakteri türü değildir. Clostridium botulinum isimli bir bakteriden elde edilir, kasları gevşetmek, rahatlatmak için kullanılır. Bu ilaç, 15-20 yıl gibi uzun bir süredir tıpta değişik alanlarda kullanılmaktadır. Protein yapısında olan botulin, bugün için bilinen en kuvvetli biyolojik toksinler arasındadır.

Yüz hareketlerimizi yapmamızı sağlayan kaslar yüzümüzde ki deriye bağlıdır. Yıllar içinde sergilediğimiz mimikler sonucunda yüzümüzde kırışıklıklar ve çizgiler meydana gelir. Botulinum hareketleri kısıtlanmak istenen bölgelere uygulanır ve bir süre için o bölgede meydana gelen hareketler durdurulmuş olur. Yüz hareketlerimizi yapmamızı sağlayan kaslar yüzümüzde ki deriye bağlıdır. Yıllar içinde sergilediğimiz mimikler sonucunda yüzümüzde kırışıklıklar ve çizgiler meydana gelir. Botulinum hareketleri kısıtlanmak istenen bölgelere uygulanır ve bir süre için o bölgede meydana gelen hareketler durdurulmuş olur.

• Alın

• Göz

• Kaş çevresinde ki bölgelere uygulanabilir