YEREL
Giriş Tarihi : 01-12-2019 13:01   Güncelleme : 01-12-2019 13:19

Kent Konseyi gerçekleştirdiği eylem ile yıllardır İlimizin önemli bir sorunu olan, özellikle merkez caddelerde engelli vatandaşlarımız açısından büyük sorun yaratan kaldırım işgallerine dikkat çekti. Basın açıklaması yaparak bildiri dağıtan Kent Konseyi üyeleri, vatandaşlardan bu konuda daha duyarlı olmasını, araçlarını kaldırımları kapatacak şekilde park etmemelerini, esnafların da kaldırımda yürüyüşe engelleyecek şekilde eşya koymamalarını istedi. 

 

İlimizde kaldırımların araçlar ve esnaflar tarafından işgal edilmesinin önüne bir türlü geçilemiyor. İşte bu konuda bir farkındalık oluşturmak amacıyla Kent Konseyi üyeleri bir araya geldi. Hürriyet Meydanı'nda toplanan Kent Konseyi üyeleri adına ilk olarak konuşan Kent Konseyi Başkanı Murat Ergen, “Kent konseyi olarak şehrimiz daha yaşana bilir bir şehir olması için insanların hakkını ve hukukunu koruyabilmek adına bugün bir farkındalık eylemiyle bir aradayız. Biliyorsunuz şehrimizde kaldırım işgalleri birçok kesimi rahatsız ediyor özellikle engelli kardeşlerimiz başta olmak üzere yaşlılarımız, bayanlarımız, çocuklarımız kaldırımlarda gezerken rahat hareket edemiyorlar. Tabi bizler esnaf arkadaşlarımızın içerisinde bulundukları ekonomik sıkıntılarının farkındayız. Ama kaldırım işgallerinin de bir hak ihlali olduğunu duyurmak istiyoruz. Bu nedenle burada engeliler meclisimiz ve çocuk meclisimizle birlikte kaldırım işgallerine son verilmesini esnafımızdan talep edeceğiz. Bununla ilgili broşürlerimiz var. Bunları esnafımıza dağıtacağız. Bizler cezai müeyyidelerle belediye tarafından ceza kesilerek esnafımızın bu şekilde caydırıcı işlem uygulanmasını istemiyoruz. Bu farkındalığı hep beraber oluşturalım” dedi.

FIRAT VATANDAŞ VE ESNAFLARDAN DUYARLILIK İSTEDİ

Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Metin Fırat ise, “Bugün burada bir farkındalık oluşturmak için buradaki halkımızla birlikte engelli kardeşlerimizle birlikte esnaflarımızdan duyarlı olup kaldırımları işgal etmesinler. Tekerlekli sandalyeler kullanıyoruz. Kaldırımlardan giderken bazen zorluk yaşıyoruz. Yollardan gitmeye sebep oluyoruz. Burada da araçlar bizi çok sıkıştırıyor. Burada sadece istediğimiz kaldırımlar işgal edilmesin. 3 Aralık Dünya Engelliler Günüde yaklaşıyor buradaki gagkoş esnaflarımızdan ricamız buradaki engelli kardeşlerimize duyarlı olup yardımcı olsunlar.” şeklinde konuştu.

 

 

ÇOCUKLAR DA BÜYÜKLERİNİ UYARDI

Kent Konseyi Çocuk Meclis Başkanı Elif Bera Kömürlü ise konuşmasında, “Bugün burada toplanma sebebimiz kaldırım işgali adlı başlığımızla bazı büyüklerimiz dikkatini çekmek ve bu konuda bilinçlendirme yapmaktır. Maalesef bazı büyüklerimiz araçlarını kaldırımlara park ederek işgal ederken, esnaflarımız kaldırımlara eşyalar koyarak yaşlılarımız engellilerimiz ve biz çocuklar olmak üzere bir yerden bir yere giderken sıkıntı çekmekteyiz bu konuda biraz daha duyarlılık bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Kent Konseyi üyeleri ayrıca kaldırım işgalleri konusunda esnafı ve vatandaşları bilgilendirmek amaçlı broşür dağıttı. Dağıtılan broşürlerde ise esnafların kaldırım işgali nedeniyle vatandaşlar ve engellilerin zorluk yaşadığı anlatıldı.