YEREL
Giriş Tarihi : 01-12-2019 13:45   Güncelleme : 01-12-2019 13:45

Altınovalılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Av. Aziz Dinç, Kuzova ve Uluova Sulama Projeleri ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Dernek binasında yapılan açıklamada dernek başkanı Av. Aziz Dinç, CHP Milletvekili Gürsel Erol’dan destek istedi.

Dinç,” Munzur’dan alınacak su, Kovancılar da Hamzebey’den Elazığ’a gelen su boru hattına aktarılması teknik olarak mümkündür. Kovancılar ile suyun alındığı nokta arasındaki mesafe yaklaşık olarak 55 km’dir. Bu konuda çok kısa bir sürede yapılacak bir çalışma ile Elazığ su problemi tamamen çözüme kavuşturulacağı kanaatindeyim. Bu konuda geçmişte Tunceli milletvekilliği yapmış şu anda da Elazığ milletvekilli olan sayın milletvekilimiz Gürsel Erol un yapacağı çalışma ile kısa sürede olumlu sonuç alınabileceğini düşünüyorum” dedi.

“YÖREMİZİN EN BÜYÜK PROBLEMİ SU”

Bölgenin sorunlarıyla ilgili yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını belirten Dinç,” Tabi ki yöremizin en büyük problemi su. Bu konuda birçok kez açıklamalarda bulunduk. Şunu söyledik 2017 de başlatılan projenin uygulanma ihtimalinin bulunmadığı ve bu nedenle alternatif çözümler üretilmesi gerektiği konusunda görüşlerimizi bildirdik. Bu söylemlerimiz ile ovamızın su problemi hakkında sizlere kısaca bir bilgi arz etmek istiyorum. 1977 yılında faaliyete geçen Uluova Sulama Projesi ile yöremiz insanının ekonomik refah düzeyi ve gelir düzeyi yükselmiştir. Elektrik borcundan dolayı ilgili kurum elektrik vermeyince 10 yıla aşkın bir süredir onlarca köy susuz kalmıştır. Çözümü konusunda yapılan çalışmalar sonucu sulama için proje hazırlanmıştır. Sulama projesinden 4 beldenin ve 27 köyün faydalanması ve toplamda 23 bin 265 hektar arazinin sulanması amaçlanmıştır. Bu doğrulta çalışmalar tamamlanmış ve proje aşamasına geçilmiştir. Sulama projesinin ihalesi 30 Mayıs 2017 tarihinde yapılmıştır. Daha sonra ihalenin ilk bölümü için yüklenici firmayla 04 Ağustos 2017 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Akabinde ise işe başlanmıştır. İlk etapta Keban Baraj gölünde pompajla alınacak su ile 14 bin 656 hektar arazinin sulanması amaçlanmıştır. Sözleşmenin içeriğine baktığımızda ilk etapta 14.656 hektarlık sulama alanı için malzeme bedeli için ödenek tahsis edilmiş. Bu doğrultuda boru ve malzeme alımı yapılmıştır. 2018 yılında ödenek tahsisi kısmi yapılmıştır. Projenin devam edebilmesi için: 2019 yılında yapılması öngörülen pompa binası, terfi hattı, yükleme havuzu inşaatlarının ihalesinin vs. yapılması için ödenek ayrıldığında yapılması planlanmıştır” diye belirtti.

Uluova Sulama projesi ödeneğinin tahsis edilmediğini ifade eden Dinç, ”Projenin devam edilebilmesi için 2019 başında gönderilmesi gereken ödeneğin tahsis edilmediğini tespit ettik. Ovalı bir insan ve dernek başkanı olarak başta sulama ile ilgili yaşadığımız sıkıntıları ve binlerce insanımızın içinde bulunduğu durumu ilişkin bir dosya hazırladım. Yapılan incelemeler sonucu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi tarafından 27 Mart 2019 tarihinde dilekçem konusunda tarafıma cevap verilmiştir. Verilen cevap ile kısaca; Uluova sulaması 1. kısım iş kapsamında belirtilen alanlardaki çalışmanın bitmesi bu kısımların sulamaya açılabilmesi için Eyüpbağları pompa istasyonu, cebir boru ve regülasyon havuzu inşaatlarının ihalesi için sözleşmede öngörülen ödeneğin tahsis edilmediği tarafıma bildirilmiştir. Bu projenin uygulanma imkanının olmadığını ilk günde itibaren dile getirdik. Dernekte yapmış olduğumuz toplantılarımızda ve her gittiğimiz yerde bu durumu dile getirdik. 2019 yılının başında yapmış olduğumuz kamuoyunu bilgilendirme toplantısında saygıdeğer halkımızla bu konuyu paylaştık. O günkü söylemiz olan ‘‘sulamanın başka baharlara kalacağı” sözümüz gazete manşetlerinde yerini buldu. Bu yıl itibariye bu proje konusunda ciddi bir çalışma olmadığı gibi sulama konusunda alternatif çözümler dile getirdik” diye belirtti.

DİNÇ, GÜRSEL EROL’DAN DESTEK İSTEDİ

Munzur gözelerinden gelen suyun Elazığ’a aktarılabileceğini dikkat çeken Dinç konuşmasına şöyle devam etti;

”Hep beraber bu projeye sahip çıkalım. Özelikle projenin biran önce hayata geçirilmesi tüm kardeşlerimden ellerinden gelen her türlü gayreti sarf etmelerini talep ediyorum. Bu sorun sadece Uluova’nın sorunu olarak bakmayalım. Hepimizin sorunu olarak görüp bu sorunu ortadan kaldıracak çok değerli kardeşlerimizin ortaya koyduğu bu çalışmayı bir an önce hayata geçirmeliyiz. Özelikle şunu belirtmek istiyorum. Elazığ 2040 yıllına kadar olan su ihtiyacı Hamzabey barajından sağlanacak su ile giderilmiştir. Bu proje bitme aşamasındadır. Bu süre zarfında Hatunköy barajındaki su, sulama suyu olarak 20 yıl süreyle kullanılabilir. Aslında 20 yıl sonra Hatunköy barajında gelecek içme suyuna da ihtiyaç kalmayabilir. Nasıl derseniz. Munzur derim. Munzur gözelerinden gelen bir su olduğu ve Türkiye en kaliteli içme suyu olduğunu bilmeyen yoktur. Ben şu teklifte bulunuyorum. Gelin birlik olalım bu çok değerli sudan Elazığ haklıda istifade etsin. Özelikle Munzur’dan alınacak su, Kovancılar da Hamzebey den Elazığ a gelen su boru hattına aktarılması teknik olarak mümkündür. Kovancılar ile suyun alındığı nokta arasındaki mesafe yaklaşık olarak 55 km’dir. Bu konuda çok kısa bir sürede yapılacak bir çalışma ile Elazığ su problemi tamamen çözüme kavuşturulacağı kanaatindeyim. Bu konuda geçmişte Tunceli milletvekilliği yapmış şu anda da Elazığ milletvekilli olan sayın milletvekilimiz Gürsel Erol un yapacağı çalışma ile kısa sürede olumlu sonuç alınabileceğini düşünüyorum.”

“OVAMIZIN SUYLA BULUŞMASINA BİR KIRTİK KALDI”

"Başta mevcut bir projeye rağmen alternatif bir projenin çalışılması, olgunlaşması ve bu aşamaya gelmesi konularında ilk günden itibaren her türlü desteği veren, Elazığ’ın en büyük sorunu olan sulama konusunda yerel yöneticilerimize, yerel yöneticilerimizin önlerini açan onların şevkle çalışmasını sağlayan DSİ Genel Müdürü Sayın Mevlüt Aydın’a, Ovamızın en büyük sorununu kendilerine dert edinip binlerce insanın umutlarını yeşermesi için gecelerini gündüzlerine katarak altı aya yakın bir süredir çalışan, çok güzel ve uygulanabilir proje ortaya koyan DSİ.9 Bölge Müdürü Sayın Hacı Akgül’e ve tüm DSİ çalışanlarına , Bu proje konusunda desteklerini esirgemeyen milletvekillerimiz, Sayın Metin Bulut’a, Sayın Sermin Balık’a, Sayın Tolga Ağar’a, Sayın Zülfü Demirbağ’a ile İlimiz Valisi Sayın Çetin Oktay Kaldırıma huzurlarınızda ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kısaca ovamızın suyla kavuşmasına bir kırtik kaldı."