YEREL
Giriş Tarihi : 02-12-2019 08:43   Güncelleme : 02-12-2019 08:43

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi hizmete girmesinin ardından tüm yönlendirmelere rağmen hizmette Fırat Üniversitesinin grisinde kaldı. 7 Yıldızlı otel konforunda olduğu iddia edilen Fethi Sekin Şehir Hastanesinde doluluk oranı yüzde 55 seviyesinde kalırken Fırat Üniversitesi Hastanesinde bu rakam yüzde 90.

Ülkemizde yapılan ve hizmete giren şehir hastaneleri arasında altıncı sırada yer alan ve son derece modern bir şekilde yapımı tamamlanan Fethi Sekin Şehir Hastanesi önemli bir bölümü tek kişilik olan bin 38 yatak kapasitesine sahip. Hastanede 220 poliklinik, 26 hemodiyaliz cihazı, 39 ameliyathane, 4 acil girişi, 2 helikopter pisti bulunmakta. Bütün bunlara rağmen hastanenin hasta sayısı ve doluluk oranında Fırat Üniversitesi Hastanesinin gerisinde kalması bazı soruları beraberinde getirdi. Fırat Üniversitesi Hastanesinin doluluk oranı yüzde 90 oranında ve hastanenin yaptığı poliklinik, yatan hasta, ameliyat sayısında da Fethi Sekin Hastanesinin önünde yer aldığı görülüyor. Üniversite Hastanesinde ağustos, eylül ve ekim aylarındaki hasta sayısı 257 bin olurken, Fethi Sekin Şehir Hastanesinin bu sayının çok daha gerisinde kaldığı ifade ediliyor.

MESAFE YÜZÜNDEN HASTALAR ÜNİVERSİTE HASTANESİNİ TERCİH EDİYOR

Üniversite Hastanesine göre daha yeni ve modern bir hastane görünümünde olan Fethi Sekin Şehir Hastanesinde hastalara yaşatılan sıkıntılar ve özellikle şehre uzak olması vatandaşların hastane tercihini Fırat Üniversitesi Hastanesinden yana kullanmasına neden oluyor. Fırat Üniversitesi Hastanesi ihtiyaca cevap vermekte zorlanırken, özellikle yardımcı eleman konusunda yaşadığı sıkıntıları gidermenin girişiminde bulunuyor.

ŞEHİR HASTANESİNDE DOKTOR EKSİKLİĞİ VAR

Sağlık sektöründe bölgenin merkezi olma yolunda adımlar atan İlimizin, sağlık sektöründe verdiği hizmette sıkıntı yaşadıklarını belirten vatandaşlar ise “Şehir Hastanesi şehir merkezine çok uzak. Bu hastaneye gitmek için yaklaşık 40 dakikalık bir otobüs yolculuğu yapıyoruz. Gittiğimizde hastanede sıra kalmadığı söyleniyor. Yeterli doktor yok. Yapılan tetkiklerde sıkıntılar yaşanıyor. Film veya diğer çekimlerde randevular geç tarihlere veriliyor. Oysa son derece modern bir şekilde yapılan bu hastanenin bölgeye hizmet vereceği iddia edilirken bir ile hizmet vermekte sıkıntı yaşadığını herkes görüyor. Bazı bölümler halen hizmete alınmamış, gelen doktorların önemli bir bölümü ayrılıyor.” şeklinde ifadelerde bulunarak, ” Bu durum bizi doğal olarak hem şehre yakın olması hem de tam sıkıntılarına rağmen Fırat Üniversitesi Hastanesine yönlendiriyor.” şeklinde konuştular. Fırat Üniversitesinde bir yıldaki rakamlara bakıldığında poliklinik sayısının 1 milyonu aştığı, yatan hasta sayısının 80 bine ulaştığı, ameliyat ( A,B,C,D) sayısının 60 bini geçtiği görülürken doluluk oranının ise yüzde 90 olduğu görülüyor. Fethi Sekin Şehir Hastanesinin bir yıllık verileri konusunda ise yetkililerin sessiz kalması dikkat çekiyor.