YEREL
Giriş Tarihi : 02-12-2019 09:09   Güncelleme : 02-12-2019 09:09

Öğretmenevi toplantı salonunda Anlamlı Konferans “10 Aralık İnsan Hakları” günü dolayısı ile Öğretmenevi toplantı salonunda konferans düzenlendi.

“10 Aralık İnsan Hakları” günü dolayısı ile Öğretmenevi toplantı salonunda konferans düzenlendi. Öğretmenevi toplantı salonunda düzenlenen konferansın açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Şube Müdürü Fatih Kömürlü, insan hakları ile ilgili bilgi vererek “İnsan hakları bildiğiniz gibi hiçbir ayrım gözetmeksizin sadece insan oldukları için sahip oldukları haklarıdır nedir bunlar adalet özgürlük eşitlik kardeşlik ve benzeri haklar bunlar doğuştan verildiği için dini ırkı cinsiyeti yoktur bunlar hiçbir zaman yok sayılmazlar her zaman vardır ortadan kaldırılamaz ve bize biz duygusunu katan haklardır. İnsan hakları insanlara sırf insan olduğu için verildiği için bunların alınmaması gerek ama günümüz dünyasında ne yazık ki her zaman güçlü haklı oluyor güçsüz haksız oluyor biz her zaman hakkın yanında olmalıyız hak haklı olmalı bizde bu amaçla inşallah bugün bir farkındalık etkinliği düzenliyoruz” dedi.

ERŞEN’DEN: İNSAN HAKLARINA YÖNELİK ANLAMLI SÖZLER

İl Vaizi Ediz Erşen tarafından verilen konferans’ta, insan ve hak kavramının Kur’an’daki terimlerine değinerek “Kur’an’da nasıl geçiyor mealen ‘Öyle devirler geçti ki insanın adı sanı bile yoktu’ İnsandan önce insana benzeyen bazı kavimlerin yaşadığını anlıyoruz buradan, Peygamber Efendimiz Aleyhisselam ‘Hak yücedir hakka üstün gelinemez, hak nurdur ışıktır nur ise güzel ve hür ortamı tercih eder Zulmetli Karanlıklı ortamı terk eder’ Zulüm zaten etimolojik iştiraki açıdan karanlıktan geliyor. Ve tarih boyunca Adem Aleyhisselam’dan günümüze kadar ki bu bir fıtrattır baskıcılarla hürriyetçilerin kavgası olmuştur. Namık Kemal ne güzel ifade eder ‘Ne efsunkâr imişsin ah ey didâr-ı hürriyet Esîr-i aşkın olduk gerçi kurtulduk esaretten’ İfadelerini kaydetti.