YEREL
Giriş Tarihi : 03-12-2019 09:33   Güncelleme : 03-12-2019 09:33

İrfan ARSLAN- Maden İlçesinin heyelan riskinin taşınma ile ortadan kalkmayacağını baki olduğunu belirten Telçeken” Bu risk ilimiz ve ilçemiz adına değil bölgemiz adına yaşanıyor. Yetkili Bakanlıkların bu konuda gerekli önlemleri almaları gerekiyor.” Dedi. 

Maden’de ki heyelan riskinin yapılan tüm incelemeler sonucunda ortaya konulan raporlarda belirtildiğini, bu heyelan riskinin gerçekleşmesi durumunda D 300 karayolunun, demiryolunun ulaşıma kapanmasına neden olcağını belirten İl Genel Meclis Üyesi Cuma Telçeken şunları söyledi.

“ Son iki yılda Maden bir heyelan riski ile karşı karşıya. Sürekli olarak gündeme gelen bu risk karşısında Devlet gerekli araştırmalrı yaptırdı. Sonuçta ortada bir risk var. Heyelan olacak ama ne zaman bu belli değil. Devlet bu konuda yaptığı çalışlmaları vatandaşa aktardı. Yaşanacak bir heyelan da Elazığ’ın Güneydoğu ile bağlantısı kesilecek. D 300 karayolu ile Demiryolu bir heyelan durumunda ulaşıma kapanac ak. Maden bir anda Dicle nehrinden dolayı sular altında kalacak. Bu büyük bir risk. Bunun olmaması adına gerekli çalışmaların Devletimizin yetkili Bakanlıklarınca yapılması gerekiyor.

Ben burada Madenli vatandaşlarımızın ve devletin yetkili organları da akılcı davranarak geleceği planlamaları gerektiğini belirtmek istiyorum. Bu yapılırsa Maden’in ve Madenlilerin geleceği kurturulur. Maden Madende kalırsa heyelan riski gelecek te de devam edeceği için olası bir heyelanda Maden tamamen su altında kalacaktır. Bunun kimseye faydası olmayacağı gibi Madenli akılcı bir karar almaz ise daha çok mağdur olacaktır.

Bilindiği gibi yaşanan heyelan riski ilk olumsuzluğunu ilçenin tarihi köprüsünü yıkmakla ortaya koydu. Bu riski herkes görmeli ve bu riski ortadan kaldıracak adımlar atılmalı. Gerekli önlemlerin alınmaması durumunda yarın kimse bu vebalin altından kalkamaz. Bu nedenle başka ilgili Bakanlıklar olmak üzere tüm yötkililerin bugünden itibaren gerekli çalışmaları yapıp Madenlinin sıkıntılarını giderecek adımları atması gerekiyor. Heyelan kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Maden’in veya Madenlinin problemi konut veya konut yapılacak olan alan değildir. Maden’in riski gelecek olan heyelan tehlikesi ve tehdididir. Bu tehdit sadece Maden’i değil Bölgenin geleceğini de riske edecektir.”