YEREL
Giriş Tarihi : 04-12-2019 08:58   Güncelleme : 04-12-2019 08:58

*Çayda Çıra Heykelinin bulunduğu alanın Kurban Bayramı öncesi Park Bahçeler Müdürlüğünce yapılan dekoratif çalışmaya ödenen paralar israf olmadı mı? Daha önce Yahya Kemal ve İmam Efendi Bulvarlarında yapılan ve uzun süren çalışmalar vatandaşların kafasında yeni soru işareti oluşturdu.

*Şehrin sembolü olan Çayda Çıra Heykeli Elazığ Belediyesi tarafından yeniden yapılıyor. Daha önce iki kez kaldırılan ve yerine konulan Çayda Çıra Heykeli için Belediye büyük bir proje hazırlayarak uygulamaya konuldu.

*Eylül ayında başlatılan çalışma halen devam ederken bu projenin ni zaman tamamlanacağı merak konusu oldu.

* Elazığ Belediyesince başlatılan ve iki ayda ağır aksak bir çalışma ile sadece dört ayak üzerine bir tabla dökülerek heykellerin yerleştirilmesi bu hızla ve kış şartları göz önüne alınırsa ne zaman tamamlanacağı bilinmiyor.

Elazığ’ın sembolü olan ve İlimizin batı girişinde yer alan Çayda Çıra Heykeli’nin bir kez daha yeri değiştiriliyor. Elazığlı Heykeltraş Nurettin Orhan tarafından yapılan Çayda Çıra Heykeli ilk kez bu heykelin bulunduğu alana alt geçit çalışmalarının yapıldığı 2011 yılında bulunduğu yerden kaldırılmıştı. Çayda Çıra Alt geçit çalışmalarının tamamlanmasının ardından yani 14 ay sonra Çayda Çıra Heykeli, Çayda Çıra Kavşağına yeniden konulurken aslından çok şey kaybetmişti.

Elazığ Belediyesi tarafından Çayda Çıra Heykeli’nin yeniden yerinden kaldırılması ve yeni bir kaidenin üzerine konulması çalışmaları bu yılın eylül ayında başladı. Başlatılan çalışma kapsamında hiçbir özelliği bulunmayan bir kaidenin üzerine monte edilmesine başlanan Çayda Çıra Heykeli’nin yeni yerine konulması çalışmalarının ne zaman tamamlanacağı ise bilinmiyor. Yeni kaide üzerine yerleştirilen heykellerin kompozisyonunun manası da kaybedilmiş durumda.

İLİMİZİN SİMGELERİ YENİ KAİDEDE YER ALACAK MI?

Çayda Çıra Heykeli’nin ustası konumunda olan Nurettin Orhan, heykelin üzerine oturturluğu kaidede İlimizin birçok özelliğini de sergilemişti. Kaidenin doğu yüzeyinde Harput Buzluk Mağarası, Harput Kalesi, kuzey yüzeyinde Keben Barajı gibi görüntüler yer alırken sonradan yapılan kaidede bunlar kaldırıldı. Şimdi yapılan kaide de ise bu objelerin hiçbiri yer almıyor. Çayda Çıra Heykeli’nin aslında İlimizin coğrafi işaretleri yer alıyorken şimdi yapılan kaidede hiçbir özellik yer almıyor. Çayda Çıra Heykeli ilk yapıldığı tarih olan 1980 yılından bu yana 39 yıldır İlimizin dünyaya tanıtımı noktasına önemli bir görev üstlenmişken şimdi yapılan heykelin kaidesinde İlimizin tanıtımını sağlayacak hiçbir obje bulunmuyor. Elazığ Belediyesi Kültür Müdürlüğünün İlimizin kültür dünyası alanındaki isimleri ile bir araya gelerek, fikir teatisinde bulunup yeni kaideyi buna göre planlaması gerekirdi.39 yılda ikinci kez yerinden edilen Çayda Çıra Heykeli’nin kaidesinde nelerin yer alacağı, bu projenin ne zaman tamamlanacağı ise kamuoyunda ve özellikle İlimizin kültür dünyasında merakla bekleniyor.