YEREL
Giriş Tarihi : 04-12-2019 12:14   Güncelleme : 04-12-2019 12:14

Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü, 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası dolayısıyla acil sağlık hizmetlerine ve bu hizmetler verilirken yaşanan sıkıntılara dikkat çekmek amacıyla bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte konuşan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Cahit Polat,  vatandaşlara 112 acil çağrı hattının gereksiz yere meşgul edilmemesi ve trafikte 112 ambulanslarına yol verilmesi noktasında duyarlılık çağrısında bulundu.

Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü, 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası dolayısıyla acil sağlık hizmetlerini vatandaşlara tanıtmak, bu hizmetlere ve bu hizmetler verilirken yaşanan sıkıntılara dikkat çekmek amacıyla bir etkinlik düzenledi. Etkinlik kapsamında 112 ambulansları, itfaiye ve UMKE araçları Kültür Park’ta toplanarak bir kortej oluşturdu. Kültür Park’tan hareket eden kortej acil sağlık hizmetlerini vatandaşlara tanıtmak, bu hizmetlere ve bu hizmetler verilirken yaşanan sıkıntılara dikkat çekmek amacıyla sirenler çaldı. Vali Fahri Bey Caddesi ve Gazi Caddesi’nden geçen kortej, İl Sağlık Müdürlüğü binası önünde son buldu.

POLAT: EN ÜCRADAKİ VAKALARA MÜDAHALE ŞANSINA ERİŞTİK

Burada basın açıklaması yapan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Cahit Polat, konuşmasında şunları söyledi: “Ülkemizde 1-7 aralık tarihleri arası 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası olarak kutlanmakta. Bizde İl Sağlık Müdürlüğü olarak bir etkinlik düzenledik. Buradaki amacımız 112 Acil Sağlık Hizmetleri hakkında halkımızı bilinçlendirmek, bir farkındalık oluşturmak ve bu hizmetleri yaparken yaşadığımız sorunları halkımız ile paylaşmak. 112 Acil Sağlık Hizmetleri Teşkilatı 1994 yılında kuruldu. İlk kurulduğunda sınırlı sayıda Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ve sınırlı sayıda ambulanslarımız vardı. Bugün itibariyle geldiğimiz noktada İlimizde 33 tane Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu, 66 adet ambulans ve gerekli olduğu takdirde helikopter ambulans, uçak ambulans ile en ücradaki acil tıbbi müdahale ihtiyacı olan vakalara müdahale etme şansına erişmiş bulunmaktayız. Yine İlimiz için kentsel vakalara 10 dakikada ulaşma oranımız yüzde 99 ve yine kırsal bölgelerdeki vakalara 30 dakikada ulaşma oranımız yüzde 95 civarındadır. Bu da Türkiye ortalamasının oldukça üstündedir. Yani Elazığ olarak acil sağlık hizmetlerinde oldukça iyi bir noktadayız. Yine Acil Sağlık Başkanlığımız bünyesinde hizmet veren ve gönüllülük esasına dayalı çalışan AFAD birimimiz ve UMKE birimimiz 120 personel ile afet durumlarında sağlık ihtiyacı olan vatandaşlarımıza ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile birlikte sınır görevlerinde başarılı ile hizmet vermektedir.”

BU KONULARDA DUYARLI OLALIM!

Konuşmasının devamında özellikle acil sağlık hizmetleri verilirken yaşanan sıkıntılara değinen Polat, bu konuda şu uyarılarda bulundu: “Bu hizmetleri verirken bir takım sıkıntılar yaşıyoruz. Ancak ben duyarlı vatandaşlarımızın yardımı ile bu sıkıntıları aşacağımıza inanıyorum. Bunlardan birincisi ve en önemli olan acil çağrı hattımız olan 112’nin gereksiz yere işgal edilmesi. Bu konuda vatandaşlarımızın duyarlılık göstereceğine inanıyorum. Bu hattımızın gereksiz yere işgal edilmemesini halkımızdan rica ediyorum. Yine 112 ambulanslarımıza trafikte yol verilmesini çok önemli buluyorum. Unutulmamalıdır ki herkes bir gün mutlaka 112 ambulansa ihtiyacı olabilir. Ben bu konuda halkımızın duyarlı olduğuna inanıyorum. İnşallah bu sıkıntıları geride bırakmış oluruz.” Konuşmanın ardından basın mensuplarına acil sağlık hizmetleri merkezini gezdiren İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Cahit Polat, daha sonra ise Acil Sağlık Hizmetleri Haftası dolayısıyla Park 23 AVM’de açılan stantları ziyaret etti.