YEREL
Giriş Tarihi : 05-12-2019 09:41   Güncelleme : 05-12-2019 09:41

Japonya'da, zorunlu olarak tüketilen ve vücutta onarım başlattığı belirtilen Mormiksten yapılan 'mor ekmek', Türkiye'de ise ilk olarak Malatya’da üretilmeye başlandı. Mor ekmeğin şeker hastalığı başta olmak üzere birçok hastalığa da faydalı olduğu ifade ediliyor.

Türkiye'de İstanbul Üniversitesi, Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi'nin 12 yıllık araştırmaları sonucu Prof. Dr. İhsan Kara ve ekibi tarafından geliştirilen mor ekmeğin imalatına Malatya’da başlandı. Malatya'da ekmek imalatı yapan bir firma tarafından ilk kez üretilen mor ekmeği vatandaşlar tarafından ilginin yoğun olduğu belirtildi.

Küçük yaşlarda fırıncılık mesleğine başlayan ve Mor ekmeği ilk kez Türkiye’de Malatya’da üreten Bahadır Yılmaz,  her ilde belirli fırınların mor ekmek satışını yapacağını ifade etti.

 

“ŞEKER HASTASI ORANIN YÜKSEK OLMASINDAN DOLAYI MOR EKMEĞİ ÜRETME KARARI ALDIK”

Türkiye’de şeker hastalığı oranın en yüksek olduğu illerinden başında Malatya’nın geldiğini belirten Yılmaz, “Türkiye’de şeker oranının en yüksek olduğu il Malatya ve her üç kişiden biri şeker hastası. Bu durum bizim ilgimizi çekti ve bu düşünceyle mor ekmeği üretme kararı aldık. Mor ekmeğin malzemesi İstanbul Üniversitesi’nden antitoksanları üzerinden alınmış saflaştırılmış haliyle bize geliyor biz bu gelen malzemeyi una vurup ekmek haline getiriyoruz. Bu ekmeğin tüketimi sonrasında vücutta dağıldığı zaman belli bir süre sonra vücutta bir onarım işlemine başlıyor. Mormiks kalp damar hastalıklarına, kol- bacak ağrılarına, tansiyona, beyin damarları tıkanıklarına gibi hastalıklara karşı iyi geliyor. Mor ekmeğin malzemesi olan Mormiksin kilosu bana 220 liraya geliyor bizde bizdeki satış fiyatları da üründen ürüne değişiyor. Mor ekmeğin ülke geneline yayılması için Ankara Üniversitesinin bir çalışması var muhtemelen ilerleyen süreçlerde her ilde belirli fırınlar mor ekmek satışı yapacak” diye konuştu.

 

“SAHTE MOR EKMEKLER KONUSUNDA HALKIMIZI UYARMALIYIZ”

Mor ekmeğin minarel bakımından çok sağlıklı bir ürün olduğunu belirten Beslenme Uzmanı Sinem Saydam, ”Mor ekmek, sadece tadıyla değil rengiyle de diğerlerinden çok farklı. Yaban mersini, kırmızı dut, vişne, patlıcan, kırmızı soğan gibi meyve ve sebzelerin renk pigmentlerinden alınan antosiyanin maddesinin ekmek hamuruyla birleşmesi sonucu ortaya nefis tadıyla mor ekmek çıktı. Anavatanı Japonya olan mor ekmek artık ülkemizde de üretiliyor. Pilot il olarak Malatya seçildi. Mor ekmek içerik olarak mineraller bakımından oldukça zengindir kilo problemi olan bireyler için alternatif bir ekmektir vücudu yapıcı ve onarıcı etkiye sahiptir. Kalp damar hastalıklarında, Hipertansiyonda (yüksek tansiyonda), böbrek yetmezliğinde, kalp damar tıkanıklıklarına, kol ve bacak uyuşmalarına, diz ve kalça eklem ağrılarına, erken yaşlanmayı önlemede ve unutkanlık gibi problemlere iyi gelmektedir. Mor ekmeğin popülaritesinin git gide atması sonucunda ortaya çıkacak sahte mor ekmekler konusunda halkımızı uyarmaktayız. Sahte mor ekmeği anlamak için en basit yöntem mor ekmeğimize limon sıkıp renginin kırmızıya dönmesini gözlemlemek ve bu şekilde mor ekmeğimizin gerçek olduğunu rahatlıkla anlayabiliriz. Mor ekmeğin sağlıklı ve faydalı olmasına rağmen porsiyon tüketimine mutlaka dikkat etmemiz gerektiğini unutmamalıyız.” ifadelerinde bulundu.