YEREL
Giriş Tarihi : 07-12-2019 09:04   Güncelleme : 07-12-2019 09:04

Maden ilçesinde ki tarihi Hükümet konağı restorasyon için beklerken ilgisizlik ve gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle harabeye dönmüş durumdu. Uzun bir s üredir Koruma altına alınmış olmasına karşılık restorasyonu için hiçbir adımın atılmadığı Hükümet Konağı için gerekli başvuruların yapıldığı ancak ödenek verilmediği için bir çalışmanın yapılmadığı belirtildi.

1762 yılında yapılan ve uzun yıllar kullanılan binanın 2002 yılında Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü tarafından 1. Grup korunması gerekli Kültür Varlığı olarak tescillediği binanın restorasyon çalışmaları için gerekli girişimlerin yapılmasına karşılık ödenek temin edilmediğinden bir çalışma yapılmadı. Koruması da yapılmayan binanın kapı ve pencerelerinin de söküldüğü ve binanın sahipsiz olmasından dolayı bakımının yapılmaması duvarlarının da dökülmeye başladığı gözleniyor.

Elazığ Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Demirbağ “Tarihi Hükümet Konağının restorasyonu için Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğüne 2013 yılında yapılan başvuru sonrası proje hazırlanmış, ardından Bakanlık Müzeler Genel Müdürlüğüne başvuru yapılmış. 2020 yılı yatırım planlaması içinde başvurumuzu yapmış durumdayız.” Dedi.

Öte yandan Tarihi Hükümet Konağının bu durumu Uluslar arası Anıtlar ve Site Konseyi tarafından değerlendirilip Elazığ Valiliğine bir mektup gönderildiği ve bu tarihi binanın korunması, onarım projelerinin hazırlanması ve gerekli bütçenin acilen sağlanması talep edildi.