YEREL
Giriş Tarihi : 13-12-2019 12:38   Güncelleme : 13-12-2019 12:38

AK Parti'nin geleneksel hale getirdiği "Uluslararası Yerel Yönetimlerde Kadın Şurası" toplantılarına AK Parti Elazığ İl Kadın Kolları ve Meclis üyesi kadınlar da katıldı.

AK Parti İl Kadın Kolları koordinasyonunda, Elazığ Merkez ve ilçelerinde meclis üyesi olarak görev yapan tüm kadınlar şuraya katılarak bir araya gelme fırsatı buldu. Yurt dışından gelen Belediye Başkanı kadın konuklar, 81 ilden gelen AK Partili Belediye Başkanları, Belediye Meclis üyesi, il genel meclis üyesi kadınlar ve İl Kadın Kolları Başkanı kadınlar ile şurada deneyimler paylaşıldı.

"YERELDEKİ SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ TARTIŞILDI"

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanı Gülersem Çopur, ”Yerel Yönetimlerde Kadın Şurası11 Aralık’ta ATO Congresium’da başladı. Şuraya AK Parti’den seçilen 7 belediye başkanının ve bin 4 meclis üyesinin yanı sıra yurt dışından da katılımcılarda var. Toplantıda kadınların yerelde neler yapabilecekleri, yerelde sorunların neler olduğu ve çözümleri örneklerle değerlendirilirken, 17 ülkeden konuğun da bulunduğu şuraya kadın belediye başkanları da katıldı. Ayrıca, organizasyonda AK Partili belediyelerin, sıfır atık ve çevreye duyarlı STK’ların ve bazı Bakanlıkların stantları yer aldı. Belediyeler de bu organizasyon sayesinde hem kendi şehirlerini tanıtma imkânı buluyor, hem de diğer davetlilerle iletişim kurabiliyor.” diye konuştu.

 “KADIN AİLENİN DİREĞİDİR”

Şurada yapılan toplantı sonrasında kurulan stantlar arasında Elazığ standına yoğun ilgi olduğunu aktaran Çopur, Elazığ Belediyesinin yanı sıra Kovancılar, Alacakaya, Palu ve Baskil Belediyelerinin de tanıtımda yer aldıklarını ve gelen misafirleri ağırlamaktan mutlu olduklarını kaydetti. Kadının aile içerisindeki önemine de değinen Çopur, kadının ailenin direği olduğunu belirterek kadının kucaklayıcılığı, şefkati, merhameti olmadığı takdirde aile kurumunun ayakta kalabilmesinin mümkün olmayacağını söyledi.

 “YEREL YÖNETİMLERDE KADIN AKTİF OLMALI”

Çopur, ”Yerel yönetimlerin esasen kadınların en aktif olması gereken alanların başında geldiğini aktaran Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi siyasetin ve çalışma hayatının diğer alanlarında olduğu gibi yerel yönetimlerde de kadın elinin ve zarafetinin değdiği her konuda çok daha güzel hizmetler ortaya çıkacaktır. Siyaset de, eğitim de, çalışmak da, kariyer de kadının aile içindeki önemini ortadan kaldırmaz. Tam tersine bu şekilde donanımı artan, ufku genişleyen kadınlar ailelerine çok daha güçlü şekilde sarılacaktır” ifadelerinde bulundu.