YEREL
Giriş Tarihi : 09-01-2020 16:20   Güncelleme : 09-01-2020 16:20

 

İlimizdeki suluma projelerinin biran önce bitirilmesi gerektiğini söyleyen ve bu projelerin bitirilmesi için de kaynak gösteren Saadet Partisi İl Başkanı İbrahim Hacıbekiroğlu, "Elazığ'da sulama diye bir derdimiz var. Murat Zorluoğlu burada valiyken bana dedi ki; bu sulama projelerini bitirsek 50 bin insan iş sahibi olur. 50 bin insan iş sahibi olursa en az 200 bin insan bu sulama projelerinden nemalanır."dedi. 

Saadet Partisi İl Başkanı İbrahim Hacıbekiroğlu, aylık olarak düzenlediği basın ile buluşma kahvaltısında yine iktidara yüklendi. Toplantının açılışında Suriye'de 4 Mehmetçiğimizin şehit düşmesine değinen Hacıbekiroğlu, "Suriye'de 4 Mehmetçiğimiz şehit düştü. Şehitlerimize rahmet diliyoruz, kederli ailelerine de baş sağlığı diliyoruz. Yalnız şunu da söylemeden geçemeyeceğiz; Türkiye Suriye'deki yanlış politikalar neticesinde bugüne kadar çok şehit verdi ama Allah muhafaza etsin durum gösteriyor ki şehit vermeye de devam edeceğiz." diye konuştu. Daha sonra ise gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayan Hacıbekiroğlu, "Ben çalışan ve özellikle çalışmayan gazeteci arkadaşlarımızın gününü kutluyorum. Burada da şunu söylemeden geçmeyeceğim; Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bu kadar gazeteci cezaevine atılmış ve yaptıkları haberlerden yazdıkları yazılardan dolayı zindanlarda çürümektedir. Bu nedenle bazı gazeteciler yazmayı bıraktı bazı gazeteciler ise bu ülkeyi terk etti." dedi.

İKTİDARA FAİZ ELEŞTİRİSİ

Konuşmasında 2020 bütçesinde faize ayrılan tutarı eleştiren Hacıbekiroğlu, "2019 yılı bütçesinde devlet olarak 110 milyar liranın üstünde faiz ödemişiz. 2020 yılının bütçesinde ise faiz ödemelerine ayrılan miktar ise 139 milyar lira. Bu bütçesinde vatandaşa hizmete ayrılan tutar ise 84 milyar lira. Osmanlı döneminde Düyun-u Umumiye vardı. Neydi Düyun-u Umumiye? O zaman devlet borçlandı, borcunu ödeyemeyince borçlandığı ülkeler geldiler Osmanlının kasasına oturdular, gelirlerine el koydular kendi alacaklarını tahsil etmek için. Şimdi Türkiye Borçlanma Genel Müdürlüğünü kurdu. Bunun diğer ismi de Düyun-u Umumiyedir. Yani biz şuanda aldığımız borcu ödeyemiyoruz. Ancak borcun faizini ödüyoruz. Borç yine olduğu gibi duruyor. Biz projelerimizi söylerken, 'kardeşim bunları söylüyorsun da kaynak nerede?' diyorlar. Bakın kaynağı söylüyorum; kaynak bir avuç sömürücüye, rantiyeciye verilen 139 milyar liradır. Geçmişte biz Saadet Partisi olarak bir yıl iktidar olmuşuz ve Elazığ'da da 10 yıl belediyeyi yönetmişiz. Biz iktidarımız döneminde bir tek kuruş faiz ödememişiz, memura yüzde 130, işçiye yüzde 102, Bağ-Kur'luya yüzde 300 zam vermişiz. Biz vergi koymamışız, faiz vermemişiz, zam yapmamışız ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyet tarihinde denk bütçeyi yapmışız. Biz farklı bir iş yapmamışız, yaptığımız tek şey bu ülkenin kaynaklarını rantiyeciye değil milletimize harcamamızdır. Allah'ın izni ile geleceğiz ve yine yapacağız. Bakın biz Elazığ'da 10 yıl belediye başkanlığı yapmışız. 10 yıl boyunca biz birçok belediyeyi aldığımız için belediyenin devletten aldığı pay yüzde 10'den yüzde 6'ya düşürüldü. Bizim hizmetimizin önünü kesmek için birçok şey yapıldı ama biz 10 yıl sonunda belediyeyi teslim ederken o zamanki para ile 3,5 trilyon lira kasada para ile bıraktık. Biz bu milletin kaynaklarını biliyoruz. Bu kaynaklar değil 82 milyona bir 82 milyona daha yeter." şeklinde konuştu.

"SULAMA PROJELERİNE KAYNAK CUMHURBAŞKANLIĞI ÖDENEĞİNDEN KARŞILANSIN"

İlimizde tarım alanında yaşanan sulama sıkıntısına da değinen Hacıbekiroğlu, "Elazığ'da sulama diye bir derdimiz var. Kuzova, Uluova, Altınova, Eyüp Bağları gibi sulama projeleri var. Geçen günlerde Altınova Sulama Projesi için düzenlenen bir toplantıya katıldım. Sulama projelerinin tamamına 225 milyon para lazım. Bunu hükümete teklif etmişler. Sayın Cumhurbaşkanı bir çalıştay yapmış. Çalıştayda 185 milyon lira ile Elazığ'ın sulama projeleri hayata geçirilebilir denilmiş. Murat Zorluoğlu burada valiyken bana dedi ki bu sulama projelerini bitirsek 50 bin insan iş sahibi olur. Bu da demek oluyor ki 50 bin insan iş sahibi olursa en az 200 bin insan bu sulama projelerinden nemalanır. Şimdi diyorlar ki kaynak nerede? Yapmıyorlar ama yapıyorlarmış gibi konuşurlar. AK Parti'nin sünnetidir bu. Onlar hiçbir iş yapmazlar ama yapıyorlarmış gibi konuşurlar. Ben geçenlerde bir teklif sundum. Dedim ki; Sayın Cumhurbaşkanına 2020 bütçesinde örtülü ödenekten ayrılan para 5 milyar 410 milyon lira. Ne olur bu paranın bir köşesinden yani 185 milyon liralık bir kısmı Elazığ'a aktarılsa." dedi.

"ELAZIĞ İNİM İNİM İNLİYOR"

Konuşmasında İlimizdeki sıkıntılara de değinen Hacıbekiroğlu, şunları söyledi: "İşsizlik oranında Elazığ şuanda Türkiye oranının üzerinde bir işsizlik oranına sahiptir. Fert başına düşen milli gelir Türkiye'de 8 bin 500 Dolar'a düşmüşken, geçen sene 5 bin 600 Dolar GSMH'den pay alan Elazığ bu sene 5 bin 260 Dolar pay alıyor. Elazığ inim inim inliyor. Milletvekillerinin parlak sözlerine bakmayın. Sanayi can çekişiyor. Bakın şuanda Belediye Başkanımız yine borçlanmaya başvurarak alt yapı çalışması yapıyor. Yine Sayın Belediye Başkanımız arsaları satmayı bir marifet sanıyor. Biz Elazığ Belediyesinin de kaynaklarını biliyoruz. Bu kaynaklar ile bize görev verirsiniz borçlanmadan hizmet veririz ve hepinizin de yüzünü güldürürüz. Sayın Behçet Susmaz'a teşekkür ediyorum. Belediye Meclisi toplantısında bir imar palanını bize gösterdi. Hepiniz izlediniz. 15 metrelik yolu plandan çıkarmışlar 12 metrelik yolu kenara koymuşlar. Birilerinin rantı için. Hatta Elazığ'da dolaşan haberlere göre; bastı parayı al rantı."

"BELEDİYEYİ DEVRALDIĞIMIZDA ARABAMIZA AKÜ ALACAK PARA YOKTU"

Toplantının devamında ise Yazıkonak Belediye Başkanı Hatif Çadırcı, Belediye Başkanı seçiliği tarihten bu yana yaptığı çalışmaları anlattı. Konuşmasına gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayarak başlayan Çadırcı, "Görevdeki 9. ayımızı tamamladık. Biz Belediyeyi 10,5 milyon lira borç aldık. İlk göreve başladığımda çok dramatik bir olay yaşadık. Arabamızın aküsü yoktu. Akü almaya gittik, yetkili firma akünün fiyatının 650 lira olduğunu söyledi. Ancak bunu borçla veremeyeceğini çünkü Belediyeye güvenmediğini söyledi. Ben de muhasebeci arkadaşımızı çağırdım. Biz bu parayı gönderelim akümüzü peşin alalım dedim. Muhasebeci arkadaş bana, 'Başkanım bizim akü alacak paramız yok' dedi. Böyle adeta enkaz bir Belediyeyi devraldık." diye konuştu.

YEŞİLLİK ALANI OLMAYAN BELEDİYEYE 223 BİN LİRALIK FİDE ALINMIŞ

Kendisi önceki dönemde Belediyenin gider kalemlerine de değinen Çadırcı, "Gider kalemlerinde birçok ilginç fatura var ancak birini size özellikle göstermek istiyorum. Yazıkonak'ta oluşturulmuş yeşil alanımız olmadığı halde 223 bin liralık fide alımı yapılmış. Bu fidelerin içinde limon fideleri dahi bulunmaktadır. Bu tabloya rağmen ilk aydan denk bütçe yapan Türkiye'de tek Belediyeyiz. Kredi almadan, kredi ödeyerek, israfın önüne geçerek hizmet üreten tek Belediyeyiz. Bu 9 aylık süreçte Belediye olarak ilk olarak iki otobüs aldık. Çünkü otobüslerimiz eskimişti ve bu otobüslerin tamiri için eski belediye başkanı da büyük tamirat parası ödemiş. Bu otobüsleri yenileyerek hem bu tamir masrafının önüne geçtik hem de vatandaşımızın can ve mal güvenliğini sağlamış olduk. Ayrıca duraklarımızı yeniledik. Bu durakların maliyeti yüksek olduğu için ve bizde de bu para olmadığı için biz Fen İşlerimiz ve teknik elemanlarımız ile dışarıdan malzeme alarak durakları firmaların verdiği fiyatın üçte birine yenilemiş ve halkımızın hizmetine sunmuş olduk. Ayrıca Beldemiz göç alan bir yer olduğu için maddi durumu iyi olmayan vatandaşlarımız var. Biz de bunu dikkate alarak öğrencilerimizi şehir merkezine 1 liraya taşımaya başladık. Daha önce öğrenciler 1,5 lira ücret ödüyorduk. Belde içerisindeki mahallelerde ise gerek öğrenciler gerekse vatandaşlarımız ulaşımdan ücretsiz yararlanabilmektedir. Son 2 ayda 16 bin 500 metrekare parke alımı yaparak serimini bitirdik. Bunu tamamen kendi imkanlarımız ile yaptık. Burada yaşadığımız bir sıkıntıyı daha dile getirmek istiyorum. Aslında Yazıkonak Belediyesi daha önceki dönemde bir parke makinesi almış. Ancak bu makine eski ve atıl durumda. Organize Sanayi'de bir fabrika kiralanmış ve bu makine bu fabrikaya konulmuş. Ayrıca bu fabrikaya da aylık kira ödenmiş. Bunun yanında 1 milyon 600 bin liralık parke alımına da gidilmiş. Bu borcu da taksitlendirmiş. Yani Belediye bir taraftan yaklaşık 250 bin lira vererek bu atıl durumdaki makineyi satın almış diğer taraftan ise hem fabrikaya aylık kira ödüyor hem de 1 milyon 600 bin lira bedel ile alınan parkenin taksitlerini ödüyor. Bu makine de atıl durumda olduğu için biz satamıyoruz. Böyle bir çıkmaz içerisindeyiz. Bunların dışında geldiğimiz günden bu yana 4 bin metre kanalizasyon boru hattı, 3 bin 500 metre içme suyu hattı çektik. Ayrıca cadde ve sokak tabelalarını da kendi imkanlarımız ile firmaların verdiği fiyat teklifinin 10'da 1'i fiyatına yeniledik. Sosyal yardımlaşma kapsamında da bize müracaat eden vatandaşlarımıza yaklaşık 50 bin lira yardımda bulunduk. Önümüzdeki dönemde de Beldemize Gençlik Kültür Merkezi yapmak için kolları sıvadık." diye konuştu.