YEREL
Giriş Tarihi : 10-01-2020 08:59   Güncelleme : 10-01-2020 08:59

*Elazığ Belediyesi ilimizde yayınlanan 4 gazeteden biri olan Haberkent Gazetesinin Elazığ Belediyesine girmesine izin vermiyor. Belediye Yönetiminin bu kararı ve uygulaması halkın haber alma hakkının gasbı olarak değerlendiriliyor

* Siyasi makamlarda oturanların eleştiriye duyarlı olması gerekir. Geçmiş yıllarda da Elazığ Belediyesine karşı yaptığımız olumsuz haberler karşısında Belediye Yönetimi böyle bir karar alıp uygulamamıştı.

* Hakın gözü kulağı ve sesi olan Basın kuruluşlarının yaptığı olumlu haberlerin yanında olumsuz haberler de kurumların daha iyisini daha güzelini yapması adına bir uyarı olarak değerlendirilmesi gerekir.

Elazığ Belediyesi, halkın haber alma özgürlüğünü engelliyor. İlimizde yayımlanan 4 gazeteden biri olan Haberkent Gazetesinin Elazığ Belediyesine girişine Belediye Yönetimi tarafından ambargo konuldu. Sadece yaptığı haberler nedeniyle böylesi bir uygulama ile karşı karşıya kalan gazetemize 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü öncesinde böyle bir yasak getirilmesi ise farklı kesimlerin tepkisini çekti. Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları'nın ise bir taraftan Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda gazetecilik mesleğinin önemine değinmesi diğer taraftan ise gazetemize böylesi bir yasak getirmesi ise anlaşılır gibi değil.

Elazığ Belediyesi, tüm Elazığ halkının hizmet aldığı bir hizmet makamıdır. Seçimlerde her partiden Belediye Başkanlığı için birileri aday oluyor. Ancak seçim bittikten ve seçimi kazanan aday Belediye Başkanı olduktan sonra partisinin değil tüm Elazığın Belediye Başkanı oluyor. Belediye Başkanı halkın refahı mutluluğu ve ilin ve insanların problemlerini çözüme kavuşturma adına gerekli projeleri hazırlayıp bunları uygulamaya koyar. Belediye Başkanı,  seçilmesinin ardından yönetiminin yaptığı çalışmaların eksik veya yanlış olmasından dolayı yapılan haberleri dikkate alarak eksikliklerin giderilmesi yerine, bu haberleri yapan bir gazeteye ambargo koyarak nefsi hareket ederek Elazığ Belediyesine gazetenin girmesine ambargo koyamaz. Böyle bir karar ve uygulama halkın haber alma özgürlüğünü kısıtlamaktır.

ELEŞTİRİLER DOĞRUYU BULMAK ADINA DEĞERLENDİRİLMELİ

Elazığ’da bulunan kurumların tümünün yaptığı çalışmaları gazetemizde kamuoyunun bilgilenmesi adına haber yaptığımız bilinen bir gerçek. Kurumları yaptıkları çalışmalanda yanlış ve eksiklerinin bulunduğunu gördüğümüz de bunların giderilmesi adına haberler yaptık yapmaya da devam edeceğiz. Bundan dolayı bugüne kadar hiçbir kurum böyle bir ambargo getirmedi. Tam tersine bazı kurumların müdürleri yaptığımız uyarıcı haberlerden dolayı teşekkür ettiler. Geçtiğimiz dönem de Elazığ Belediyesinin yaptğı yanlışları haber yapmıştık. Dönemin Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz en sert eleştirilerimizde bile böyle bir uygulamaya gitmedi. Elazığ Belediyesi kamusal bir alandır ve burada nefsanî duygular ile hareket edilmemelidir.

Elazığ Belediyesinin Belediyeye Haberkent Gazetesinin girmesine izin vermemesi ile ilgili olarak görüşlerini aldığımız Milletvekillerimiz ve siyasi parti il Başkanları iile bazı gazetecilerin görüşleri şöyle.

AK Parti Milletvekili Metin Bulut: Yorum Yok

AK Parti Milletvekili Sermin Balık: Umrede

AK Parti Milletvekili Tolga Ağar: Yorum yok

AK Parti Milletvekili Zülfü Demirbağ: Yorum yok

CHP Milletvekili Gürsel Erol:  Basın kurumlarının yaptıkları haberler, olumsuz ise bu bize kendimizi ölçmemiz ve yanlışlarımızı düzeltmemiz adına bir ikaz olarak görülmeli ve kendimize çeki düzen vermeliyiz. Siyasi görevlerde ki arkadaşlarımızın bu konuda daha duyarlı olmaları gerekir. Alınmış bu kararın tekrar gözden geçirilmesi gerekir diyorum.

AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze: Yorum yok

CHP İl Başkanı Zeki Kaplan: Alınan kararın yanlış olduğunu söylemeliyim. Bizler içinde çok  olumsuz haberler yapıldı. Gazeteler doğruyu yazdığı gibi yanlışları da yazıyorlar. Halkın bilgilendirilmesi adına kamuoyu görevi yapıyorlar. Olumsuzluk yazıldığı zaman böyle bir uygulamaya gidilmesi doğru değil.

İYİ Parti İl Başkanı Yılmaz Serttaş: Özgürlük ve demokrasinin olduğu yerlerde demokrasi dışı davranışları tasvip etmemiz mümkün değil. Özellikle halkın dili, sözü, kulağı olan gazetecilere yasaklamak doğru bit davranış değil. Kaldı ki bugün 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler gününde böyle bir yasağın olması doğru değil. Biz yasaklara karşıyız belediyenin böyle bir uygulama yapmaması gerekir.

Saadet Partisi İl Başkanı İbrahim Hacıoğulları: Başkana açık çağırıda bulunuyorum. Böyle bir karar yanlış. Bu yanlıştan dönmesini istiyorum. Derhal bu karardan vazgeç.

Gelecek Partisi Kurulu Üyesi Adnan Demir: Belediyenin böyle bir uygulamaya gtmesi Basın adına büyük bir olumsuzluktur. Kamuoyu görevini yapan gazetelerimiz iyisini kötüsünü doğrusunu yanlışını yazacaklar. Burada önemli olan yanlışları görüp bunların düzeltilmesi adımlarının atılmasıdır. Böyle bir karar ve uygulama son derece yanlıştır. Gazeteler tahakküm altına alınamaz

Cengiz Gülaç Hukukçu- Gazeteci: Nisa Suresi 135. Ayet bu konuda ki görüşümdür. Adalet sadece Mahkemelerde dağıtılan bir kavram değildir.Buradan hareketleBuradan hareketle bir gazeteyi sırf toplumun yararına bir haber yapmışsa, hangi kurum olursa olsun ben o kurumu kınarım. Burada öncelikli olan istişaredir.