YEREL
Giriş Tarihi : 11-01-2020 08:05   Güncelleme : 11-01-2020 08:05

 

Ağın İlçesi’nde kadınlar bir araya geldi ve kooperatif satış ofisi kurdu.. Kooperatifin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Ağın İlçesi’nde kadınlar el ele verdi ve Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Satış Ofisi kurdu. Programa Ağın Kaymakamı Ağın Kaymakamı Fatih Cıdıroğlu, Ağın Belediye Başkanı Ali Uslu, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, STK Temsilcileri ve kurum temsilcileri katıldı.

“DAYANIŞMANIN NE DEMEK OLDUĞUNU BİRLİKTE ÖĞRENDİK

Kooperatifin Kurucu Başkanı Samiye Genç, kuruluş amaçlarını anlatarak, “Güzel Elazığımızın bütün ilçelerinin kendine özgü çok güzel özellikleri var bunların bütününü öne çıkartarak Türkiye de ve dünyada adımızın duyurulması sağlarız düşüncesiyle kendimizde en iyi yaptığımızı düşündüğümüz işlerden başlamak istedik bizler4 6 kadın arkadaşımız bir araya gelerek öncü kooperatifin ve dayanışmanın ne demek olduğunu birlikte öğrendik” dedi.

 “TÜRKİYE’NİN HER TARAFINDA KOOPERATİFLEŞME AKIMI VAR”

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan da, tarımsal ve kırsal kalkınma noktasında istenilen yerde olunmadığını ifade ederek, “Tarımsal kalkınma kırsal kalkınma noktasında maalesef istediğimiz noktada değil ama günümüz de yapılan faaliyetlerle bildikte bakıyorum Türkiye’nin her tarafında kooperatifleşme akımı var hem de geçmişten ders alarak yeni dünya koşullarında yeni işletim modelleri ile kooperatifleşerek kırsal kalkınma demokratik yapıyı koruma hane başı geliri artırma kadını ve diğer iş gücünü iş dünyasına dahil edip üretken kılma adına çok muazzam faaliyetler yürütülüyor” diye konuştu.

ARSLAN: ETSO OLARAK SİZLERE AÇIK ÇEK VERİYORUZ

Arslan öte yandan, “Sizlerin önünü açmak pazarlama ambalajla ve üretim modellerimi ile alakalı sizlerin ihtiyaç duyduğu bilgi ve birikim teçhizat ve ekipmanları sağlamak bu konuda da ETSO olarak sizlere açık çek veriyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

“KARAHAN’DAN DESTEK SÖZÜ”

İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan da, kadın kooperatifçilere destek sözünü verdi ve “Bu gayretli ve cesareti ortaya koyan kıymetli kadınlarımızı tebrik ediyorum onlara teşekkür ediyorum ve Teşkilat olarak eğitimlerinden, üretimlerinden, sahada ve işletme tesislerinde sürekli yanlarında olacağımızı sürekli destekçileri olacağımızı buradan sizlerin huzurunda ifade etmiş olayım” sözlerini aktardı.

“OFİSİMİZ BELEDİYE MECLİSİMİZDE OY BİRLİĞİ İLE ÜCRETSİZ OLARAK TAHSİS EDİLDİ”

Ağın Belediye Başkanı Ali Uslu da kooperatifin kuruluş aşaması ile ilgili bilgiler vererek “İlçe Kaymakamımızla  öz veri ve emekle sarf ettiğimiz sakin şehir projemiz vardı bununla alakalı ilçe tarım müdürümüzle sefer hisara ziyaret ettiğimizde ilk dikkatimizi çeken ilçede kurulan kadınlar kooperatifiydi ve yaptıkları hizmetlerdi. Müdürümle istişare ederek Ağın’ımız da bir şeyler yapmak istiyorsak turizm anlamında bunun önünü açmamız lazım diye ilçe kaymakamımızın emir ve talimatları doğrultusunda kaymakam beyin de desteği ile müdür bey sağ olsun bu konuyla ilgili arkadaşlarımızla irtibata geçerek bu günlere kadar geldik burada hizmet ofisimizi belediye meclisimizde oy birliği ile ücretsiz olarak tahsis edildi onlara da teşekkür ediyorum” dedi.

CIDIROĞLU: AĞIN EKONOMİSİ İÇİN GERÇEKTEN MUTLU OLDUK

Ağın Kaymakamı Fatih Cıdıroğlu da konuşmasında Ağın’ın istenilen seviyede olmadığını, gelişimi için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade ederek, “Ağın için Ağınlı kadınlarımız için Ağın Ekonomisi için gerçekten mutlu olduk buradaki insanlarla bu projenin yapılabileceğine inandık keşke elimizden daha fazla şey gelse de ki inşallah gelecek kaymakamlık olarak buna mecburuz Ağın gerçekten doğası ile insanı ile çok başka bir yer köklü tarihini ve yetiştirdiği insanları Türkiye’de de bilen biliyor” diye aktardı.