YEREL
Giriş Tarihi : 13-01-2020 13:17   Güncelleme : 13-01-2020 13:56

Evren DEMİRDAŞ

Okullardaki tam gün eğitimden dolayı zarar ettiklerini söyleyen ve trafik polislerinin uygulamalarından şikâyetçi olan 150 servis şoförü, kontak kapatarak Valiliğe yürüdü.

İlimizde okulların tam gün eğitime geçmesiyle birlikte tek servis yaptıkları için zarar ettiğini iddia eden ve trafik polislerinin uygulamalarından şikâyetçi olan öğrenci servisleri eylem yaptı. Kültür Park'ta toplanan yaklaşık 150 servis şoförü, kontak kapatarak basın açıklaması yaptı.

"YETKİLİLERDEN YARDIM BEKLİYORUZ"

Okullarda tam gün eğitime geçilmesi ile servis şoförlerinin ve öğrencilerin mağduriyet yaşayacağını söyleyen İbrahim Özay, "Bizler Elazığ'da 400 adet S plaka olarak hizmet vermekteyiz. Sezonun başında Milli Eğitimin bizlerden istedikleri evrakları teslim edip, belediye güzergâh belgelerimizi almış bulunmaktayız. Geçen hafta Milli Eğitim Müdürlüğü, Rehber personelinden ve şoförlerden iki tane vesikalık fotoğraf istedi. Bizler şoför esnafı olarak vermedik, vermeyi de düşünmüyoruz. Sebebi bizler eşlerimizle birlikte çalışıyoruz. Ama çoğunluğu ilkokul mezunu. Lise mezunu ve sertifikalı rehber bulamıyoruz. Bu konuda yetkililerden yardım bekliyoruz. Elazığ'da üç tane büyük okulun 90 araçlık çalışan okullarımızın yarıyıl sezonunda tekli sistemle çalışıyorlar. Bu sistemle yaklaşık bin 800 öğrenci servissiz kalacak. Bu durum velilerin, öğrencilerin ve öğrenci servislerinin bütün düzenini bozacak.  Son dört ayın ikili sistemde bitmesini Sayın Valimizden talep ediyoruz” dedi.

“POLİS MEMURU ‘SİZ SERVİSÇİLERİ ELAZIĞ’DA BİTİRECEĞİM’ DEDİ”

Trafik polislerinin uygulamalarından şikayetçi olduklarını ifade eden Özay, ”Bizler öğrenci servisleri olarak dağıtım ve toplama 20 dakika azdan bir zamanla bu işi yapıyoruz. Ama günde en az iki kez trafik ekipleri tarafından denetim yapıp, beş dakikamızı alıyorlar. Haliyle okullara gecikip acele edip, gerekirse kuralları çiğniyoruz. Bizler evrakları günlük değil, yıllık yapıyoruz. Cuma günü ekipler, arkadaşımızın birine dört tane ceza yazıp ehliyetinden 60 puan silmiştir. Bir memur ‘Beni Cumhurbaşkanına şikâyet edin. Siz servisçileri Elazığ'da bitireceğim' demiştir. Bizler Sayın Valimize diyoruz ki sadece bu memlekette S plaka mı var? Binlerce kayıtsız korsan araçlar çalışıyor bizim tek eksiğimiz araçlarımızda dört koltuk fazlası. Bunu ruhsata işletmemizin nedeni Elazığ'da projenin çizilmemesidir. Burada öncelikle Sayın valimizden, milli eğitim müdürümüzden ve Trafik şube müdürümüzden bizlere yardımcı olmasını talep ediyoruz.” diye konuştu.

“ARTIK PATLAMA NOKTASINA GELDİK”

Trafikte yaşadıklarını sorunlardan dolayı mağdur olduklarını belirten Bilal Özay ise ”Sezon ayından beri dört aydır okul açılmış, dört aydır günde üç-dört defa bir aracımız durduruluyor. Sürekli trafik denetimlerinden şikâyetçiyiz. Yetkililer buna bir çare bulsunlar. Elazığ'da sadece S plaka yoktur. M plaka, T plaka, hususi araç bir sürü araç var. Sürekli S plakalılarla uğraşılıyor. Artık patlama noktasına geldik ve bu gidişle kontak kapatacağız. Sezon ortasında tekli sisteme geçiş var.  Hazardağlı, Bahçelievler, Koç ve Cumhuriyet okulları üç bin öğrenci araç sıkıntısı çekecek.  200 tane aracımız boşa çıkacak. Buradan yetkililere sesleniyoruz. Burada kalmış dört ay bu dört ay içerisinde servisçileri idare etmelerini istiyoruz” diye konuştu. Açıklamanın ardından servis şoförleri Valilik binasına doğru yürüyüşe geçti. Valilikte ise şoförleri temsilen üç kişi Vali yardımları ile görüşerek sorunlarına çözüm istedi. Görüşmenin ardından şoförler eylemlerini sona erdirdi.