YEREL
Giriş Tarihi : 14-01-2020 13:04   Güncelleme : 14-01-2020 13:13

Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 yılına ait ilk tağşiş (karıştırma)  listesini yayımladı. Listede sucuğa, kıymaya at eki katan firma da var, dana etine ve Adana Kebaba domuz eti katan firma da. İlimizde ise bazı firmaların kırmızı ete sakatat, sucuğa ise kanatlı eti ve sakatat katarak hileli ürün üretimi yaptığı tespit edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 yılına ait ilk tağşiş listesini yayımladı. Gazlı içecekten, bala, çaydan zeytin yağına, çikolatadan ete kadar birçok üründe tağşiş ortaya çıktı. Yayımlanan listeye bakıldığında dana etine, Adana Kebaba ve sucuğa domuz eti karıştıran firmalar olduğu görülüyor, sucuğa ve kıymaya at eti katan firmalar olduğu da.

HİLELİ ÜRÜNLER LABORATUAR ORTAMINDA TESPİT EDİLDİ

Konuya ilişkin Bakanlık tarafından yapılan açıklamada; "Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir. 5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, "Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik" gereğince; laboratuar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır. " denildi.

İHBAR VE ŞİKAYETLER HİLELİ GIDA TESPİTİNDE ÖNEMLİ

Açıklamasında ihbar ve şikayetlerin hileli gıda tespitinde önemli payı olduğuna dikkat çeken Bakanlık uygulamanın amacına ilişkin ise şu bilgileri paylaştı: "Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile; Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması, Sektörde haksız rekabetin önlenmesi, Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve Firmaların güvenilir gıda üretiminin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikayet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır. "

229 FİRMAYA AİT 386 HİLELİ ÜRÜN TESPİT EDİLDİ

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürün Bakanlığın internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulduğu belirtilen açıklamada, "Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1443 firmaya ait 3202 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir. Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir." denildi.

LİSTEDE ELAZIĞLI FİRMALAR DA YER ALDI

Bakanlık tarafından açıklanan listede İlimizden de bazı firmalar yer aldı. Yapılan denetimlere göre İlimizdeki bu firmalar sucuğa kanatlı eti ve sakatat, çiğ kırmızı ete ve kıymalık parça ete ise sakatat katıyor. Listeye göre İlimizde hileli gıda sattığı tespit edilen firmalar, gıdanın markası,  gıdanın cinsi ve gıdada tespit edilen uygunsuzluklar ise şöyle:

 Tadım Et Pazarı - Hüsamettin ALAGÖZ/ Rızaiye Mahallesi Kazım Hoca Sokak No:19/D - Çiğ Kırmızı Et - Sakatat Tespiti.

Hazır Et ve Et Ürünleri Üretim San. ve Tic. Ltd. Şti. / Hicret Mahallesi Yasemin Sokak, No:46 - DNC Burcu - Fermente Sucuk (Dana Eti) - Kanatlı Eti ve Sakatat Tespiti.

Hazır Et ve Et Ürünleri Üretim San. ve Tic. Ltd. Şti. / Hicret Mahallesi Yasemin Sokak No:46 - Danacıoğlu - Fermente Sucuk (Dana Eti) - Kanatlı Eti ve Sakatat Tespiti.

Hazır Et ve Et Ürünleri Üretim San. ve Tic. Ltd. Şti./ Hicret Mahallesi Yasemin Sokak No:46 - Has Danacı - Isıl İşlem Görmüş Sucuk (Dana Eti) - Kanatlı Eti ve Sakatat Tespiti.

Hazır Et ve Et Ürünleri Üretim San. ve Tic. Ltd. Şti./ Hicret Mahallesi Yasemin Sokak No:46 - DNC Tutku - Fermente Sucuk (Dana Eti) - Kanatlı Eti ve Sakatat Tespiti.

Hayal Et Evi - Cahit DOĞAN/ Rızaiye Mahallesi, İnönü Caddesi, No:25/A - Kıymalık Parça Et - Sakatat Tespiti.

 

Taklit tağşiş listesine ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

 https://bit.ly/2RdzW5g