YEREL
Giriş Tarihi : 15-01-2020 14:32   Güncelleme : 15-01-2020 15:24

Haber: Fatih ATABEY

Ülkemizin önemli sanayicilerinden olan ve halen Ankara Sanayi Odası Başkanlığı görevini yürüten Nurettin Özdebir, İlimizde düzenlenen bir sempozyumda meslek ve teknik lise öğrencileri ile bir araya gelerek tecrübelerini paylaştı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Fırat Kalkınma Ajansının desteği ile "Geleceğim Mesleğim" adıyla bir sempozyum düzenledi. Sempozyumda Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, tecrübelerini mesleki ve teknik liseli öğrenciler ile paylaştı. Toplantının açılış konuşmasını  Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu yaptı. Yoğunlu yaptığı konuşmada, " Bizler 26 bölgede faaliyetlerini yürüten kalkınma ajansları olarak potansiyelimizi değerlendirmek amacıyla yapılan çalışmalara destek vermek için 2019-2020 yıllarında odağımıza mesleki eğitimi aldık. Gençlerimizin evrensel değerlere göre şuandan itibaren kariyerlerini planlamaları gerekiyor. Biz kurumlarım da bunlarla ilgili çok önemli organizasyonlar yapmaları gerekiyor. 2019 yılında belirlediğimiz 'geleceğin meslekleri' sloganında anlaşılacağı gibi öğrencilerimizin geleceğini de meslekleri oluşturuyor. Çünkü, gelecekteki sosyal konumunuzu, gelir durumunuzu ve ülkeye dünyaya yapacağınız katkıları meslekleriniz belirleyecek." dedi.  

GÜRTÜRK: 2023 HEDEFİMİZ OKULLARIMIZ ARASINDAKİ EĞİTİM FARKINI SIFIRLAMAK

Daha sonra kürsüye çıkan İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk ise konuşmasında, "Sizleri yalnızca meslek olarak değil, topluma, hayata ve geleceğe hazırlıyoruz. Bu çalışmaları yaparken de çağın gereklerine uygun, bilgi, beceri ve donanım yönünden en üst seviyelere çıkarmak için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bizim 2023 eğitim vizyonunda en temel hedefimiz okullarımız arasındaki eğitim farkını sıfırlamaktır. Yani tüm eğitim öğretim kurumlarında eğitimi en üst seviyelerde gerçekleştirmek istiyoruz. Biliyorsunuz ülkenin gelişmesi ve kalkınmasında, sanayileşmenin temel unsuru bizim mesleki ve teknik liselerimizdir. Bizler mesleki ve teknik liselerimizde yaparak ve yaşayarak öğrenme modelini her zaman kendimize baz almışızdır. 2023 eğitim vizyonunda mesleki ve teknik liselerimiz 7 başlık altında temellendirilmiştir. Bunlardan en önemli iki tanesi; mesleki ve teknik liselere atfedilen değerin arttırılmasını sağlamak ve yerli ve milli savunma sanayine nitelikli, erdemli öğrenciler yetiştirmektir. " şeklinde konuştu. Konuşmasının başında kendini öğrencilere tanıtan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan ise öğrencilere hitabında, "Hep kalkınmadan bahsediyoruz, sanayileşmeden bahsediyoruz, millileşmeden bahsediyoruz. Nedir bunun temeli? Bunun temelinde siz öğrenciler yatıyorsunuz. Sizleriniz başarınız, üretime olan katkınız işte bizim bütün bu milli unsurlarımızın temelini oluşturacaktır. Ülkenin kalkınmasının temelinde sizler var olacaksınız." ifadelerine yer verdi. 

ÖZDEBİR: NE BİLDİĞİNİZ ÖNEMLİ DEĞİL, BİLDİKLERİNİZ İLE YAPABİLDİKLERİNİZ ÖNEMLİ

Son olarak kürsüye çıkan Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, tecrübelerini öğrenciler ile paylaştı. Günümüzde artık bilginin öneminin kalmadığına dikkat çeken Özdebir, "Dünyanın birçok yerinde 12. sınıfı bitiren gençler ya iş gücüne katılıyorlar ya da üniversiteler gidiyor. Ticarette rekabetin son derece kızıştığı bir dünyada yaşıyoruz. Demek istediğim şu; siz mevcut işleri yalnız Türkiye'deki akranlarınız ile paylaşmak zorunda değilsiniz dünyadaki akranlarınız ile paylaşmak mecburiyetindesiniz. Yani çok ciddi bir rekabet var. Bu rekabet şartları içerisinde başarılı olmak gerçekten zor. İletişim çağı diyoruz, dijitalleşme diyoruz. İnsanların bilgiye erişimi son derece kolay hale geldi. Bilginin değeri çok fazla ama sizin yarışınızda bilginin artık çok önemi kalmadı. Bugün artık ne bildiğiniz çok önemli değil. Bildikleriniz ile ne yapabildiğiniz önemli. Yani size okulda öğretilen bilgiler ile neler yaptığınız, kendi deneyimleriniz ile ne icatlar yaptığınız son derece kıymetli. Diploma sizin sadece iş ararken konuşmaya değer kişi olup olmadığını patrona belli eden bir belge. Bu tarihten sonra öyle bakacaksınız. Bundan sonra o diplomanın size ne yetkinlikler, ne beceriler kazandırdığı önemli. Onun için meslek lisesini seçmiş olan arkadaşları tebrik etmek istiyorum. Çünkü sadece bilgi hamallığı yapan kişiler değil aynı zamanda o bilgiyi uygulayarak hayata geçiren, o bilgiyi kullanmasını bilen insanlarsınız." şeklinde konuştu.