YEREL
Giriş Tarihi : 15-01-2020 15:04   Güncelleme : 15-01-2020 15:09

 

Kesin ihraç talebiyle Disiplin Kurulu’na sevk edilen Milliyetçi Hareket Partisi İl Genel Meclis Üyesi Haşim Karacimşit, düzenlediği basın toplantısında Disiplin Kurulu’nun vereceği kararı beklemeden partisinden istifa ettiğini açıkladı. Elazığ İl Teşkilatı’na yönelik sert eleştirilerde bulunan Karacimşit, ihraç kararını medyadan öğrendiğini belirtti.

Milliyetçi Hareket Partisi İl Genel Meclisi Üyesi Haşim Karacimşit, Palu’da düzenlediği basın toplantısı ile partisinden istifa etti.

Geçtiğimiz günlerde kesin ihraç talebi ile disiplin kuruluna sevk edilen Karacimşit, yaptığı açıklamada, partinin vereceği kararı beklemeden istifa ettiğini belirtti.

Seçilirken Palululara ve Milliyetçi Hareket Partililere bir sözlerinin olduğunu ve asla kimseye karşı mahcup olmayacaklarını ifade eden Haşim Karacimşit, “Allah’a çok şükür mahcup da olmadık. Bizleri tanıyanlar olarak hepiniz bilirsiniz ki biz tabana dayalı siyaset yaptık, çünkü gücümüzü tabanımızdan aldık. Onun için partimiz ne kadar önemli ise partimize sınırsız destek vererek oy patlaması yaptıran halkımız da önemlidir” dedi.

 “CUMHUR İTTİFAKINA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERDİK”

Kendilerinin siyaset anlayışlarında seçmenler ve halkın önceliklerinin bulunduğunu ve MHP’den seçilen biri olarak kendilerine yakışanın da parti ve taban arasında dengeyi kurmak olduğunu aktaran Haşim Karacimşit, “Dengeyi korurken de halkımızın haklı taleplerini yerine getirmektir. Biliyorsunuz ülkemizin bekası, milli menfaatlerimizin gereği Milliyetçi Hareket Partisi olarak Cumhur İttifakını kurduk ve bu ittifaka her türlü desteği verdik. Ne taban ne de genel merkez bazında cumhur İttifakını zora sokacak hiçbir talebimiz olmadı. Olmadığı gibi de gerek seçimler öncesi gerekse seçimlerden sonra hem partimize hem de Cumhur İttifakına gerekli desteği verdik” şeklinde konuştu.

 “PALU’DA OYLARIMIZI 2.5 KAT ARTTIRDIK”

31 Mart Yerel seçimlerinde Palu’da  bir milletvekili olmasına rağmen oyları olağanüstü bir şekilde arttırarak yüzlerinin akıyla sandıklardan çıktıklarını ifade eden Karacimşit, “Bu oy arttırılması öyle sıradan bir artış değildi, 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde MHP’nin aldığı oyların toplamının iki buçuk katı oy aldık. Hatırlayın 2009 yılında MHP 368 oy, 2014 yılında 2061, toplamda 2 Bin 429 oy alırken 2019 yılında biz bu toplam oyları 2 buçuk kat arttırarak aldık” dedi.

Seçildikten sonra da Genel Merkezimizin ve Genel Başkanımızın siyaset esaslarına göre teşkilat disiplini içerisinde çalışmalarımızı sürdürdük. Ta ki 2020 yılının ilk Meclis toplantısına kadar.

 “BELİRLEDİĞİMİZ İSME İTTİFAK ORTAĞI PARTİ, OLUR VERMEDİ”

2020 Yılı Sosyal Yardımlaşma Mütevelli heyeti belirlenirken her partinin bu heyete isim verdiği gibi kendilerinin de Milliyetçi Hareket Partisi olarak bir isim sunduklarının altını çizen Haşim Karacimşit, Palu’da herkes tarafından bilinen ve Mütevelli heyette hem parti hem de ilçeyi temsil edebileceğine inandıkları bir ismi verdiklerini söyledi. Bu ismi kendi partisinin kabul etmesine rağmen ittifak ortaklarının ne yazık ki olur vermediğini ifade eden Karacimşit; “Biz tekrar partimize bu ismin MHP’den aday gösterilmesini istedik. İl Başkanımız ittifak ortağı Ak Parti İl Başkanıyla görüştükten sonra kabul edilmediğini tekrar söyleyince bu konuyu Meclis kürsüsünde dile getirmem söz konusu oldu ve yapmış olduğum meclis konuşmasında bizim seçmenlerimize karşı bir sorumluluğumuzun olduğunu ve seçmenlerimizin haklı taleplerini yerine getirmemiz gerektiğini, yasal hak olan mütevelli heyete MHP’yi temsilen de Palu’dan bir ismin verildiği halde kabul edilmediğini, bunun da Cumhur İttifakına zarar verdiğini, hür irademle açıkladım ve parti tabanımızda da benimle aynı görüşü paylaşan arkadaşlarımız da mevcuttur” şeklinde konuştu.

“MHP, PALU YEREL SEÇİM SONUÇLARINI HAKKIYLA TAKİP ETMEDİ”

Her ilçeden isimler verilip kabul görülürken Palu’dan verilen ismin kabul edilmeyişinin aslında kendi şahsında Palulu seçmenlere yapılan bir saygısızlık olduğunu aktaran Haşim Karacimşit, “Bu bir ilk de değildi, 31 Mart Yerel seçimlerinde MHP’nin kazandığı bir seçimde pozisyon alamadığımız için Palu Belediyesini de AKP’ye kaptırmıştık.

O gün teşkilat olarak seçim sonuçlarını hakkıyla takip edip üzerinde durmuş olsaydık bugün Palu Belediyesi siyaseten bizim olacaktı” diyerek Milliyetçi Hareket Partisi Elazığ İl Teşkilatı’nı suçladı.

 “İHRAÇ TALEBİNİ MEDYA’DAN ÖĞRENDİM, KARARI BEKLEMEM SEÇMENLERE SAYGISIZLIK OLURDU”

Sıkıntıları haklı olarak meclis kürsüsünden dile getirdiği için medya da kesin ihraç talebiyle disipline verildiğinin haberini aldığını sözlerine ekleyen Haşim Karacimşit “Böyle bir olayın olmadığını kendi partimin hakkını savunup, Mütevelli heyetinde Milliyetçi Hareket Partili birinin bulunmasını istemeyenlerden hesap sormak gerekirken, kendi meclis üyelerini ihraç etmek isteyen bir partide disiplin kurulunun kararını beklemek her şeyden önce bize oy veren seçmenlere saygısızlık olduğu için Milliyetçi Hareket Partisi’nden istifa ederek İl Genel Meclisinde bağımsız üye olarak devam edeceğimi basınımız aracılığıyla kamuoyuna saygıyla arz ediyor, bugüne kadar bize verdikleri destek ve duydukları güvenden dolayı da değerli halkımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.