YEREL
Giriş Tarihi : 17-01-2020 16:10   Güncelleme : 17-01-2020 16:10

Gerek İlimizde gerekse Türkiye genelinde başlatılan yardım kampanyalarında her daim yardımseverliğini gösteren hemşehrilerimiz şimdi de İdlib'e yardım elini uzatıyor. Ticaret Borsası tarafından başlatılan yardım kampanyası çerçevesinde bin 266 gıda kolisi, 350 yatak, 350 yastık ve 350 battaniye Kızılay'a ait 2 TIR'a yüklenerek İdlib'e gönderildi. Kısa zamanda toplanan yardım İlimizin böylesi kampanyalardaki duyarlığını bir kez daha ortaya koydu.

Suriye'de yaşanan savaşın ardından sınırımıza sığınan Suriyeli sayısı gün geçtikçe artıyor. Zor şartlarda yaşam mücadelesi veren Suriyelilere yine hemşehrilerimiz kayıtsız kalmıyor. Ticaret Borsası öncülüğünde başlatılan ve kısa sürede binlerce liralık yardımının toplandığı kampanya kapsamında İlimizden İdlib'e 2 TIR yardım malzemesi gönderildi. TIR'ların gönderilmesi öncesi Kızılay'a ait bölge lojistik depolarında bir tören düzenlendi. Törene Vali Yardımcısı Uhut Emre Koyuncu, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, Kızılay Elazığ Şube Müdürü Rahman Kazılkaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan, Milli Eğitim İl Müdürü Feyzi Gürtürk ve hayırseverler katıldı.

BORSA BAŞKANI DUMANDAĞ: SINIRIMIZA DAYANAN SURİYELİLERİ SEYREDERKEN RAHAT UYUYAMADIK

Törende ilk olarak konuşan Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, "Sınırımıza dayanan Suriyelileri seyrederken inan ki rahat uyuyamadık. Biz de Ticaret Borsası olarak ne yapalım diye düşündük. Kampanya başlatmaya karar verdik. On gün içerisinde kampanya başlattık ve toplanan yardımları bugün gönderiyoruz. On gün içinde bin 266 gıda kolisi hazırladık. Bu kolilerin her birinin içinde 150 lira tutarında gıda maddesi bulunuyor. Bunun yanında 350 yatak, 350 battaniye ve 350 tane yastık hazırladık. Kızılay'da yardımların toplanmasında ve nakliyesinde bize yardımcı oldu. Elazığlı hemşehrilerimiz bu tür yardımlarda duyarlıdırlar. Kampanyalarımız bu şekilde devam edeceğine inanıyorum. Katkılarından dolayı bütün hayırseverlere teşekkür ederiz." dedi.

VALİ YARDIMCISI KOYUNCU:  ELAZIĞ HALKI BU KONULARDA DUYARLI

Törene katılan Vali Yardımcısı Uhut Emre Koyuncu ise "Hayır sahiplerine bu desteklerinden ötürü biz teşekkür ediyoruz. İçişleri Bakanlığımız da 'İdlib'in yanındayız' diye bir kampanya başlattı. Oradaki masum insanların acılarını bir nebze azaltmak, onlara yardımcı olmak, dindaşlık, komşuluk görevimizi yerine getirmek adına böylesi kampanyalar önemli. Bu kampanya da bunun bir parçası esasında. Allah onların yardımcısı olsun. İnşallah oradaki görüntüler de sona erer. Elazığ halkı da bu konularda duyarlı. Bu tür kampanyaların gerektiği miktarda süreceğine inanıyorum. " şeklinde konuştu.

KIZILAY ŞUBE BAŞKANI KIZILKAYA: SURİYELİLER HAYATTA KALMA MÜCADELE VERMEKTELER

Kızılay Elazığ Şube Başkanı Rahman Kızılkaya da yaptığı konuşmada şunları söyledi:  "Aralık ayının başından bu yana Suriye'nin İdlib bölgesinde yaşanan saldırı ve bombardımanlar nedeniyle sınırımıza 350 binin üzerinde Suriyeli vatandaş göç etmiştir. Bu son göç ile birlikte sınırımızda Güvenli Bölge diye tabir edilen yere 650 binin üzerinde Suriyeli vatandaş gelmiştir. Suriyeli vatandaşlar burada çok zor şartlarda hayatta kalma mücadele vermektedir. Buna devletimiz duyarsız kalmadı. İçişleri Bakanlığımız, 'Bir aradayız İdlib'in yanındayız' kampanyasını başlatarak tüm Türkiye'de uygulamaya geçirdi. Bu kampanyaya destek mahiyetinde Sayın Mehmet Ali Dumandağ'ın önderliğinde Elazığ Ticaret Borsası bir kampanya başlatmış oldu. Bu kampanya sürecinde toplanacak yardımlar Kızılay'ın eliyle ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Kampanyanın bitiminde bin 266 gıda kolisi, 350 yatak, 350 battaniye ve 350 yastık yardımını İdlib'e götürülmek üzere araçlarımıza yükledik. Ben bu kampanyaya öncülük eden Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ'a ve kampanyaya destek sunan herkese canı gönülden teşekkür ediyorum. Oradaki Suriyeli vatandaşları da Allah tez zamanda bu zor durumdan kurtarsın.Yine vatandaşlarımız bireysel olarak eğer İdlib'e yardım etmek istiyorlarsa 'HİLAL' yazıp 2868'e gönderip 10 lira gibi cüzi bir miktar yardımda bulanabilirler. Yine vatandaşlarımız arzu ederlerse makbuz karşılığında Elazığ Kızılay Şube Başkanlığına gelerek her türlü bağışta bulunabilirler."