YEREL
Giriş Tarihi : 10-02-2020 08:36   Güncelleme : 10-02-2020 08:36

• Depremin hemen ardından Devlet ve Hükümet Elazığ’a geldi. Elazığlıların yanında yerini aldı.

• Olumsuzlukları giderme adına tüm Türkiye seferber oldu. Yardım ve kurtarma ekipleri en kısa sürede çalışmalarına başladı. Enkaz altından 45 can kurtarıldı.

• Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremin hemen ardından Elazığ’a sahip çıktı. Depremin hemen ardından Elazığ’a geldi, Elazığlılar ile birlikte oldu, acılara gözyaşı döktü.

• En kısa sürede vatandaşların sıkıntılarına çözüm getirilmesi çalışmalarına başlandı. Vatandaşların ve esnafların sıkıntılarına çözüm getirme adına önlemler alındı ve açıklandı.

• İçişleri, Çevre ve Şehircilik bakanları İlimizde bir Elazığlı gibi sıkıntı ve artçı depremin sarsıntısını yaşadı. Sağlık Bakanımız da önemli bir süre ilimizde kaldı. Amaç Elazığlıların derdine çözüm getirmekti.

• Ülke Elazığ için seferber oldu. Yardımlar ve destekler ile Elazığlılara maddi ve manevi destek sağlandı. Üzüntülerin unutulmasına katkı verildi.

• Tüm siyasi partilerin genel başkanları, genel başkan yardımcıları ile üst düzey yöneticiler ilimize gelerek Elazığlılara geçmiş olsun ziyaretlerinde bulundu.

• Genel müdürler ve genel müdür yardımcıları, sivil topluk kuruluşlarının başkan ve yönetimleri ilimize geldiler ve Elazığlıları kucakladılar.

• Tüm bakanlıklar ve sivil topluk kuruluşları başkan ve yöneticileri yaptıkları açıklamalarda “Elazığ'ın yaraları en kısa sürede ve gerekli önlemler alınarak sarılacaktır” şeklinde konuştular.

• Elazığın yaralarının sarılması noktasında yapılacak olan çalışmalara Gazete olarak da yaptığımız haber ile dikkat çektik ve İlimizin Ekonomik Deprem yaşamaması adına yapılacak olan çalışmaların Elazığlı müteahhitlere verilmesini talep ettik.

• Aynı konuda Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığında İlimizdeki tüm sivil topluk kuruluşları yayınladıkları ortak bildiride, "Elazığ'ın yaralarının sarılması için depremin ardından yapılmaya başlanacak olan çalışmalarda Elazığlı işadamları ön plana alınmalı, ilimizde yapılacak olan çalışmalarda Elazığlı esnaflardan alış veriş yapılmasının zemini oluşturulmalı” şeklinde açıklama yaptı. Bu açıklamaya rağmen ilimizde konut yapım işlerinin dışarıdaki müteahhitlere verilmesi İlimiz adına çok büyük bir sıkıntıyı beraberinde getirecektir.

• Elazığ’ın depremden ağır hasar alan binalarının yıkılması ile birlikte İlimizde başlayacak olan konut yapımında Elazığlı onlarca müteahhit varken bu işlerin dışarıdan gelen müteahhitlere verilmesi Elazığ adına Elazığlılar adına, Devlet adına ve Hükümet adına olumsuzluk yaşatacaktır.

• Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan bu güne kadar her zaman devletinin yanında yerini alan, üzerine düşen görev söz konusu olunca gözünü kırpmadan gereğini yapan Elazığlılar, bugün ekonomik olarak ilimizin ayağı kalkması çalışmalarında Devletinin ve Hükümetinin Elazığlıları ön plana koymasını bekliyor. Bu yapılmaz ise Devlete ve Hükümete olan inanç sarsılacaktır.

• İlimiz CHP Milletvekili Gürsel Erol’un,  “Deprem konutlarının ihalesinin kimlere verileceğini biliyorum. Notere tasdik ettirdim kasamda saklı tutuyorum” açıklaması çok önemli bir açıklamadır. Bizlerde bunun takipçisi olacağız.

• Elazığ’ın ayağa kalkması, vatandaşların ve esnafların ekonomik olarak sıkıntı yaşamaması, Elazığ’ın bölgede ki güçlü duruşunu sağlamak adına ekonomik depremi atlatması ancak deprem Konutlarının yapımının Elazığlı müteahhitlere verilmesi ile mümkün olacağının bilinmesini istiyoruz. Bu yapılmaz ise İlimizin sıkıntıları artarak devam edecektir.

• Zor ve dar günümüzde yanımızda olan ve Devletin ve Hükümetin şevkatli kolları ile ilimizi saran yetkililerin, ilimizde yapılacak olan çalışmalarda da bu ilin işadamlarını ön palana çıkarması ve ihaleleri Davetiye usulü ile Elazığlı müteahhitlere ve işadamlarına vermesini bekliyoruz.

24 Ocak’ta ilimizde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından ilimizde başlatılan çalışmalar ile Devletimiz ve Hükümetimiz Elazığ ve Elazığlıların yanında yerini alarak üzüntüleri ve sıkıntıları giderecek çalışmaları başlattı. Bugüne kadar Hükümetin iki bakını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bir Elazığlı gibi Elazığ için gecesini gündüzüne katarak ilimizin dertlerine ve depremin ardından yapılan çalışmalara çözüm getirmenin çabasında oldular. Elazığlılar ile birlikte artçı depremlerin şokunu ve sıkıntısını yaşadılar. Devletin ve Hükümetin şevkatı ile ilimiz sardılar.

Depremin olumsuz sonuçlarının giderilmesi adına her türlü çalışmaların yapıldığı, önlemlerinin alındığı ve gerekli tedbirlerin uygulandığı ilimizde depremin izleri kaldırılmaya devam ediliyor. Depremin meydana getirdiği yıkıntıların giderilmesi çalışmalarına karşılık ilimizin yeniden yapılması çalışmaları Elazığ’ın geleceğinin inşası çalışmaları ekonomik açıdan büyük önem taşıyor.

Elazığ’ın ekonomik deprem yaşamaması adına, ilimizde yapımına başlanacak olan konutların Elazığlı müteahhitlere ve işadamlarına verilmesi noktasında Devletin ve Hükümetin ilgili bakanlıklarının gerekli adımları atmalarını Elazığ adına talep etmiştik. Ancak bugün gelinen noktada İlimizdeki çalışmalar başta Konteynır Kentin kurulması olmak üzere işlerin il dışındaki müteahhitlere verilmeye başladığını görüyoruz. Bu tablo ilimiz adına üzüntü veriyor.

Devletin ve Hükümetin yöneticilerinin, depremin ardından ilimizi sahiplenmeleri, depremin ardından vatandaşlarımızı Devletin şefkatli kolları ile sarmalarına karşın işin ekonomik ayağında Elazığlıların tercih edilmemesi yapılanları gölgede bırakacaktır. Her zaman devletinin ve Hükümetinin yanında yer alan Elazığlıların gönlünü kıracaktır. Elazığ adına beklentimiz, ilimizde yapılacak olan konutların, ilin depremin ardından yaşamaya başladığı ekonomik sıkıntısını giderme adına Elazığlı müteahhitlere verilmesi yönünde gerekli adımları atmasıdır. Bunun yapılması ilie Elazığlı Devletine ve Hükümetine olan bağlılığı devam edecektir.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un depremin ardından ilimizde ki incelemelerinin ardından yaptığı,  "2000 sonrası yapılan binalarda hasar söz konusu değil” açıklaması da ilimizde bu işi son derece başarılı bir şekilde yapan onlarca müteahhidin varlığını ortaya koymaktadır. Hal böyle iken dışarıdaki müteahhitlere bu yapım işinin verilmesi ilimizin aldığı yaraları derinleştirecektir.