YEREL
Giriş Tarihi : 10-02-2020 10:11   Güncelleme : 10-02-2020 10:11

Uzmanların Elazığ depreminin ardından yaptıkları değerlendirmede; bölgenin zemininin alüvyon olması ve bunun da depremin rahatlıkla yayılıp yıkıma yol açabilmesinin önünü açtığını belirterek kat sınırı çağrısı yapmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken bir adım geldi.

24 Ocak'ta meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından Elazığ'da başlatılan hasar tespit çalışmalarında nerede sona gelindi.

Çevre Şehircilik Bakanlığına bağlı ekipler tarafından yapılan kontroller çerçevesinde 59 bin 300 binadan yüzde 50'sinde çeşitli oranlarda hasar tespit edildi.

Elazığ Depremin ardından ağır hasarlı binaların yıkımına başlanırken, ilk etapta 6400 yeni konut inşa edilerek hak sahiplerine teslim edilecek. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapımı tamamlanan 400 konut da depremzedelere verilecek.

Sürsürü Mahallesi’nde yapılacak olan proje kapsamında 120 adet 3+1 brüt 120 metre karelik, 60 adet 3+1 100 metre karelik daire ile 180 araçlık açık ve kapalı otopark yapılacak.

3 KAT SINIRI OLACAK

Bölgede yapılacak yeni konutlarla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yeni konutlarda kat sınırının 3 olacağını açıkladı.

Kırsal bölgelerde tek katlı binaların yapılacağını ve ahırların da bu yapıların yanına inşa edileceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehir merkezinde yıkılan ve yıkılacak olan yapıların yerine inşa edilecek yapıların ise zemin +3 kat şeklinde olacağını belirtti.

'ALÜVYON ZEMİN' UYARISI YAPMIŞTI

Elazığ depreminin ardından bölgenin zeminini yenisafak.com'a değerlendiren Fırat Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Şaşmaz; bölgedeki yapıların alüvyon zemin üzerine kurulu olduğunu bunun da depremin rahatlıkla yayılıp yıkıma yol açabildiğini belirterek, yeni imar planlarında kat sınırlaması getirilmesi gerektiğini ve bu sınırlamanın da 3 katı geçmemesi gerektiğini vurgulamıştı.