YEREL
Giriş Tarihi : 10-02-2020 17:02   Güncelleme : 10-02-2020 17:02

İrfan ARSLAN

24 Ocak depremi ile TFF 2. Lig Kırmızı grupta  yer alan ve depremin olumsuz sonuçları ile ligde mücadele etme şanslarının bulunmadığını belirterek TFF’den hakları saklı kalmak kaydıyla çekilme taleplerinin olumlu karşılanması ile bu sezon ligde oynamayacak olan Elazığspor da  yeni döneme borçsuz girilmesi çalışmaları başladı.,

Elazığspor Kulüp Başkanı Selçuk Öztürk, Teknik Direktör Levent Eriş ile birlikte Elazığspor Tesislerinde düzenlediği basın toplantısında yeni dönem için yaptıkları ve yapacakları çalışmaları geniş bir şekilde değerlendirdi.

Elazığspor’un depremin ardından ligde mücadele etmesinin, takımda yer alan futbolculardan 20’sinin Elazığlı olması nedeniyle mümkün olamayacağını, futbolcularının mücadele edemeyeceklerini belirterek TFF’ye başvurduklarını belirten Elazığspor Başkanı Selçuk Öztürk” Biz burada bir mücadele verdik. TFF Başkanı Nihat Özdemir ile ben ve ilimiz Milletvekilleri defalarca görüştük. Diğer kulüplerin başkanları ile görüştük. Mücadele verdiğimiz kulüplerin Başkanları ile görüştük. Büyük bir mücadele verdik ve sonuçta TFF talebimizi olumlu değerlendirerek ligde haklarımız saklı kalmak kaydıyla bizi ligden çekti.

Burada bizi en çok zorlayan Elazığ Belediyespor oldu. Biz çekilme talebi için TFF’ye başvuruda bulunacağımızı belirterek Elazığ Belediyespor’un da ligden çekilmesi yönünde talepte bulunmasını istedik. Elazığ Belediyespor Başkanı Yönetimle görüşeceğini ve bize kararını bildireceğini söyledi. Ardından da lige devam edeceklerini belirtti. Bu tablo TFF’de bizim için karar alınmasında sıkıntı yarattı. Ancak sonuçta biz haklı nedenlerimizi ortaya koyup bu talebimizin olumlu sonuçlanmasını sağladık. TFF’nin talep ettiğimiz şekilde karar almasının ardından takımımız ligde maç oynamayacak.

Biz bu süreyi artık tamamen ekonomik olarak kulübümüzün rahatlaması için kullanacağız.” Dedi

Farklı çalışmalarımız ve planlarımız var

Elazığspor’un bugün itibarı ile 32,5 Milyon TL. Borcunun bulunduğunu, bu borcun 19 Milyon TL. Sinin geçmişte bu kulüpte futbol oynayan futbolculara olduğunu belirten Elazığspor Kulüp Başkanı Selçuk Öztürk” Bilindiği gibi futbolcularımıza olan borçlardan dolayı kulübümüz Transfer tahtasını açamıyor. Biz bu süreç içinde öncelikle kulübümüzün borcunu olabildiğince azaltmanın çabasında olacağız. FİFA ve TFF’de bulunan futbolcuların alacak dosyaları üzerinde görüşmelerde bulunacağız. Bu görüşmelerimiz başladı. Daha önce de açıkladığımız gibi eski oyuncularımızdan Elmar Bjarnason bu kulüpten alacağı olan 63 bin Euro’dan vazgeçti. Bu az bir para değil. 19 Milyon TL. Futbolcularımıza olan borcumuzun 4,7 Milyon’u yabancı oyuncuların geri kalanı ise yerli oyuncuların. Biz özellikle yerli oyuncularımıza bu konuda görüşmelerde bulunarak alacaklarının bir bölümünden vazgeçmelerini Bjarnason’u örnek göstererek talep edeceğiz. Bu oyuncularımız ile yapacağımız görüşmelerin yanında özellikle FİFA’da bulunan ve bize sıkıntı yaratabilecek olan iki dosyada ki futbolcularımızın alacakları üzerinde de indirime gidilmesini teklif edeceğiz. Hedefimiz futbolcu alacaklarını olabildiğince aşağı çekerek borcumuzu azaltmak. Bunu yaptığımız zaman Transfer tahtasının açılmasını da sağlamış olacağız.”

Teklifler var

Elazığpor’un 2019-2020 Sezonu için hakları saklı kalmak kaydıyla ligden çekilmesinin ardından kadrolarında yer alan oyunculara teklifler geldiğini belirten Selçuk Öztürk” Bilindiği gibi ilimizde ki deprem 24 Ocak’ta yaşandı. Biz 26 Ocak’ta TFF&ye başvuruda bulunduk. Kadromuzda yer alan oyuncularımızdan 5-6 isme transfer teklifi geldi. Şimdi biz bu oyuncularımızın gelen teklifleri değerlendirmeleri, ligin geri kalan bölümünde talipli takımlarda futbol oynamalarına imkân sağlamak adına TFF ile görüşün bunlara özel bir izin verilmesi ile kiralık olarak transfer yapmalarını talep edeceğiz. Böylece bu genç arkadaşlarımız geri kalan maçlarda farklı takımlarda sezonu tamamlamış gelişmelerini sürdürmüş olacaklar. Sezon sonunda da yeniden bize dönerek yeni sezon için takımımızda yer alacaklar. Büyük bir ihtimallede bu izni alacağımıza inanıyorum.”dedi

Ekonomik olarak rahatlamak istiyoruz

Kulübümüz son yıllarda sürekli olarak borcundan dolayı sıkıntı yaşadı diyen Selçuk Öztürk” Biz depremin ardından bu sezon ligde mücadele vermeyeceğimiz için artık tamamen ekonomik olarak rahatlamayı hedefleyen çalışmalar yapacağız. Bu çalışmalarımız çok yönlü devam ettireceğiz. Bugün Kulüpler Birliği bir toplantı yapacak. Bu toplantıda Elazığspor’un de değerlendireceği bir madde yer alacak. Yani Kulüpler Birliği bize nasıl bir yardımda bulunabileceğini görüşecek. 2. Ve 3. Lig Kulüpler Birliği önümüzdeki hafta toplanacak. Burada da bize nasıl bir destek verileceği görüşülecek.

Biz Elazığspor olarak ilimizde meydana gelen depremin ardından çaşlatılan çalışmalardan da Elazığspor için ekonomik katkı sağlamanın çalışmalarını yapacağız. Belediye Başkanımız ile görüştüm. Deprem ve ardından yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda yıkımına başlanan binaların molazlarının döküleceği alandan kulübümüze bir ekonomik girdi sağlayacak bir çalışma başlattık. Geçmişte depremin yaşandığı illerde ki spor kulüpleri de bu çalışmayı yapmış. Allah vermesin yaşatmasın Sakarya depreminin ardından Sakaryaspor kulübü de böyle bir çalışma yapmış ve borcunu bitirmiş. Molazların döküleceği alandan Elazığspor adına belirlenecek bir miktarda ücret alınmasını planlıyoruz.

Yine ilimizde meydana gelen depremin ardından yıkılan binaların yerine veya ilgili Bakanlarımızın belirledikleri alanda yeni binaların yapımına başlanacak. Bunun için de ihaleler davetiye usulü ile yapılacak. Diğer şekilde ihale yapılması durumunda yaklaşık 1,5- 2 aylık bir süre geçecek. Oysa bu çalışmalarda bir günün bile önemi var. Davetiye usülü ihaleyi alacak olan yüklenici yüzde 3-4 kırım yapacaktır. Bizde bu işi alacaklardan Elazığspor’da katkı sağlamalarını talep edeceğiz. Ayrıca ilimizde yeni yerleşim yeri ile yapılaşma söz konusu olacak. Elazığspor Tesislerinin bulunduğu bu alanda yeni yapılaşmada kullanılacak gibi duruyor. Bizde burada yapılacak olan konutlardan ihtiyacımız olanı kadarını satar gire kalanı kiraya verip kulübümüz için sürekli bir gelir sağlamış oluruz.

Depremin olduğu andan 3 saat sonra ilimize gelen ve halen ilimizde ki çalışmaları sevk ve idare eden İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum da bu konuda bize yardımcı olacaklarını belirttiler. Bizim hiçbir talebimiz olmadan iki bakanımızın bu konuda bize destek olacaklarını açıklamaları takdire şayandır. Nasıl veya ne kadar yardımda bulunacaklarını bilemem. Ancak düşünmeleri ve teklifte bulunmaları bile bizleri mutlu etmiştir.

Bunun yanında bir işadamımız Kum ocağı projesi var. B konuda bizimle görüştü. Bu kum ocağını alıp ya buraya Beton santrali kurup çalıştırmayı ya da kum satarak kulübümüze bir gelir kazandırmayı düşünüyoruz. Tabiki buraya konut alanı olarak açılırsa bu takdirde yeni tesislerimizin yapımıda gündeme gelecektir. Bunu da görüşeceğiz. Bunun yanında yıkım yapan firmalarlada görüşmelerimiz olacak.”

Büyük kulüpler ile görüşme yapacağım

Ligden çekilmiş olmalarına karşılık futbol takımının Teknik Direktör Levent Eriş yönetiminde çalışmalarına devam edeceğini, bu süreç içinde de özellikle Milli maç aralarında Büyük kulüpler ile görüşme yaparak geliri Elazığspor’a kalmak kaydıyla özel maçlar oynamayı planladığını belirten Öztürk” Bu tür organizelerimiz olacak. Tabiki teklifte bulunacağız. Onlarında müsait olması durumunda büyük illerde Türk Futbolunun marka takımları ile özel müsabakalar oynayacağız. Bütün çabamız ve gayretimiz kulübümüzün ekonomik olarak yaşadığı sıkıntıları ya tamamen bitirmek ya da olabildiğince azaltmak ve transferde önümüze engel olmasının önüne geçmek için olacak.” dedi

Eriş: Süreci en olumlu şekilde değerlendireceğiz

Elazığspor Teknik Direktörü Levent Eriş’te yaptığı açıklamalarda “ Öncelikle ilimize ve insanlarımıza geçmiş olsun diyorum. Meydana gelen depremde hayatlarını kaybedenlere tekrar Alah’tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum.

Depremin ardından bizim acılar yaşayan bu şehirde tamaşa oyunu olan futbol oynamamız mümkün değildi.Ben bu takıma Teknik Direktör olurken yaptığım açıklamada bu takımı ligde tutacağız demiştim.Her olayda bir hayır vardır.Biz tabiki böyle bir depremin olmasını insanlarımızın hayatını kaybetmesini hiçbir zaman arzu etmeyiz istemeyiz.Ancak bunu yaşadık ve bu yaşanan ardından bu şehirde acı varken, insanlarımızın sıkıntıları varken, şehir yeniden inşa edilirken futbol oynamamız bu şehre ve insanlarına  saygısızlık olurdu.Nitekim ligde kaldık.Tabiki bunun böyle olmasını istemezdik.Ancak şunun da bilinmesini istiyorum. Ligde mücadele etseydik yine bu ligde kalırdık. Çünkü gerçekten çok iyi bir kadromuz var. Biz TFF’ye haklarımız saklı kalması kaydıyla ligden çekilme teklifini yaparken, Teknik Heyet olarak ta takımımız için A,B ve C planlaması yaptık.Bu planlama kapsamında da önümüzdeki süreçte neleri yapacağımızı belirledik.

Altyapı Hocalarımıza teşekkür ediyorum

Burada özellikle  şunu belirtmek istiyorum. Bu kulübün Altyapı Hoıcaları çok iyi çalışmış ve bu oyuncuları yetiştirmiş.Biz ligde altyapımızdan gelen 20 oyuncuyu kadromuzda barındırıyoruz.Tabiki bu oyunculardan bazıları geçen yıl 1. Ligde de bu takımın formasını giyinmişler.Bu oyuncuları bu kulübe kazandıran ve en iyi şekilde yetiştiren altyapı hocalarımıza teşekkür ediyorum.

Biz şimdi oyuncularımıza, yaşanan deprem ardından yaşadığımız 1500’ün üzerinde ki artçı depremlerden dolayı yaşadıkları psikolojik olumsuzluklardan kurtulmaları adına bir hafta izin verdik. Oyuncularımız ailelerinin yanında olacaklar. Bu iznin ardından futbolcularımız burada toplanacaklar ve bizde çalışmalarımıza başlayacağız. Bu çalışmalarımızı Altyapı ile koordineli bir şekilde yapacağız. Bunda ki amacımız ise Altyapı ile A takımının oynadığı oyun sisteminin bütünleşmiş edilmesini sağlamak. Bugün tüm dünyada takımlar bu şekilde sistemlerini geliştiriyorlar. Bizde bu süreç içinde bu çalışmaları yapacağız.

Bizim yapacağımız çalışmalar idman veya maç çalışması olmayacak.Biz çalışmalarımızda gelişmeye yönelik idmanlar yapacağız. Bu çalışmalarımız Nisan ayının 25’ine kadar devam edecek.Bu süreç içinde de toplam 67 çalışma yapmayı planladık.Bu rakam şu anda normal olarak ligde mücadelesini devam ettiren takımların yapacağı çalışmaların çok üzerindedir. Böylece oyuncularımızın gelişimine büyük bir katkı sağlamış olacağız. Yani ye sezon öncesi takımımız lige en iyi şekilde hazır hale gelmiş olacak.”

Hedefimiz Şampiyonluk

2020-2021 Sezonunda Elazığspor kulübünün hedefi şampiyonluk olacaktır. Bunu söylerken, Başkanımızın yapacağı çalışmalarda bu takımın ekonomik olarak rahatlaması, transfer tahtasını açacak olmasını göz önüne alarak söylemiyorum. Elbetteki bunların olmasını arzularım. Benim için değil Elazığspor gibi marka bir kulübün bu konuda rahatlaması adına isterim. Biz elimizde ki oyuncu topluluğunu , bu yıl liglerin bitimine kadar en iyi şekilde gelecek sezona hazırlayacağız.Bu oyuncu grubumuzda ham gelişim hem de altyapı ile koordinasyonu sağlayıp sistemi oturttuğumuz zaman zaten bu takım arzu ettiğimiz hedefe ulaşmanın mücadelesini verece bir takım olacaktır.Çünkü gerçekten çok yetenekli ve gelecekte Türk Futboluna farklı takımlarda hizmet edecek oyuncularımız var.

Süreç içinde özel maçlarımız olacak. Başkanımızın da belirttiği gibi liglerde maçlara ara verildiği dönemlerde bölgemizde ki veya ilimizde ki takımlar ile hazırlık maçları oynayacağız.Böylece hem oyuncularımızdaki gelişmeleri görecek hem de üzerinde çalışacağımız sistemin gelişmesini izleyeceğiz. Böylece bu sezonu tamamlayacağız.” Dedi

Başkanımızın yanında olsunlar

Elazığspor Teknik Direktörü  Levent Eriş” Biz uzun süreli anlaşma yaptık. Bu kulübü bir yerlere taşımak istiyoruz. Elazığspor için gecesini gündüzüne katan ve her alanda kulübümüzü en iyi şekilde temsil etmenin çabasında olan Başkanımız Selçuk Öztürk’ün özellikle bu dönemde yapacağı çalışmalar bu kulübün geleceği açısından büyük önem taşıyor. Bu nedenle tüm Elazığın bu süreç içinde Başkanımızın yanında bulunmasını ve ona destek olmasını istiyorum. Sonuçta kazanacak olan Elazığ olacaktır.Bizde bu süreç içinde biçe verilen görev kapsamında Başkanımızın yanında yerimizi almaya devam edeceğiz.” dedi