YEREL
Giriş Tarihi : 11-02-2020 09:45   Güncelleme : 11-02-2020 09:45

Mimarlar Odası Elazığ Şube Başkanı Kazım Sanaç, 2000 sonrası yapılara gözle görülen bir hasar yoksa artçı depremlerin pek zarar vermeyeceğini, ancak aynı durumun 2000 öncesi binalar için geçerli olmadığını söyledi. 2000 yılından önce inşa edilen yapıların risk taşıdığını belirten Sanaç, Marmara depreminden sonra yapı yönetmeliğinde değişiklik yapıldığını, bu değişikliğin ardından binaların depreme karşı daha dayanıklı üretilmeye çalışıldığını kaydetti.

İlimizde meydana gelen ve büyük yıkıma neden olan depremin ardından konunun uzmanlarından da çeşitli uyarılar gelmeye devam ediyor.Mimarlar Odası Elazığ Şube Başkanı Kazım Sanaç da 2000 sonrası yapılara gözle görülen bir hasar yoksa artçı depremlerin pek zarar vermeyeceğini, ancak aynı durumun 2000 öncesi binalar için geçerli olmadığını söyledi. 2000 yılından önce inşa edilen yapıların risk taşıdığını belirten Sanaç, Marmara depreminden sonra yapı yönetmeliğinde değişiklik yapıldığını, bu değişikliğin ardından binaların depreme karşı daha dayanıklı üretilmeye çalışıldığını kaydetti.

"DEPREM DÖNÜŞÜM İÇİN FIRSATA ÇEVRİLMELİ"

Depremin kentsel dönüşümün hızlı bir şekilde yapılması açısından bir fırsata çevrilmesi gerektiğini aktaran Sanaç, "Biz depremde çok daha büyük yıkımların olmasını beklediğimiz mahallerimiz vardı. Şu an 566 yapının yıkılması gündemde. Bazı yerlerin dönüştürülmesi çok uzun zaman alabilirdi. Deprem şimdi buraları dönüştürme adına bize fırsat sundu. Şimdi can kaybının yaşanmayacağı binaları yapmak için bize fırsat doğdu. Yıllar önce bir TV kanalına verdiğim demeçte binalarımızın yeni binalarımızın sağlam olduğunu 2000 yılı öncesi yapılarında depreme dayanıklı olması gerektiğine yönelik beyanda bulunmuşum. Biz bu gerçeğin altını gittiğimiz her yerde ifade ettik.2000 sonrası yapılara artçı depremlerin çok zarar verebileceğini düşünmüyorum. Binalarda gözle görülen bir hasar yoksa artçı depremlerin pek zarar verebileceğini düşünmüyorum. Ama aynı durum 2000 öncesi binalar için geçerli değil. İnşaat sektörü çok kırılgan bir sektördür. Kentin kafasının kentsel dönüşüme hazır olmadığı sürece bireysel kafaların hazır olmayacağını düşünüyorum. İnsanlar deprem gerçeği ile yüzleşince şimdi önce can demeye başladılar. Yeni binaların nasıl olması gerektiğini rapor halinde ilgili bakanlara ilettik. Belediyemizde geçen şubat ayında imar planlarında yeniden revizyona gidilmesi konusunda görüşmeler yapıldı. Şimdi depremde bunun üstüne yaşanınca imar revizyon planının gerekliliği daha da önem kazandı. Şimdi yeni binalar yapılınca işin 2 önemli kazancı olacak. Birincisi sağlam yapılarla insanlarımızın can güvenliği sağlanacak. İkincisi vatandaşlarımızın mülk sahibi olmasıdır." şeklinde konuştu.

"BİRÇOK İŞTE YEREL FİRMALARIMIZ İŞLERİ ÜSTLENMELİ"

Deprem sonrası gerçekleştirilecek dönüşümde birçok işi yerel firmaların üstlenmesi gerektiğini de aktaran Sanaç, "Depremden sonra tüm Türkiye'deki mimar odaları bizleri aradılar ve bilgi aldılar. Her anımızda yanımızda olduklarını hissettirdiler. Depremden bir hafta sonraki süreçte insanlarda acaba evimize dönsek mi düşüncesi oluşmaya başladı. Bizde bu süreçte ilimizdeki bütün binalarımıza incelemelerde bulunduk. Bu süreçte biz insanlarımıza evlerinde rahatlıkla oturabilmeleri için psikolojik rahatlık sağlamaya çalıştık. Biz bunu gönüllü olarak yapmaya çalıştık. Teknik çalışmalar noktasında bölgemizdeki birçok teknik mühendislik odalarıyla bir araya geldik. Görüşmeler neticesinde de bir rapor hazırladık. İmar planını da belediyemiz hazırladığı için ona çok müdahalede bulunmadık. Rezerv alanlar için ve kentin ticari alanları konusundaki hassasiyetlerimizi belirttik. Şu an işin taşınması kısmı bile ranta dönüşmüş durumda. Bundan sonraki sürçte de art niyetli insanlar bir takım durumlardan istifade etmeye çalışabilir. Bunun içinde bazı tekliflerimiz oldu. Özellikle birçok işte yerel firmalarımızın işleri üstlenmesi gerektiğini belirttik. Van depremi bizden daha düşük şiddette olmasına rağmen daha yıkıcı bir etki yarattı ve daha çok insanımızın hayatını kaybetmesine neden oldu. Biz depremibir felaket olarak değil bir uyarı olarak kabul ettik."dedi.