YEREL
Giriş Tarihi : 11-02-2020 09:51   Güncelleme : 11-02-2020 15:03

24 Ocak’ta ilimizde meydana gelen depremin ardından ilk etapta çadır kentlerde kalmaya başlayan depremzedelerin kış şartlarında daha iyi barınmalarına imkan sağlamak aına ilimizde 4 ayrı bölgede, buna bağlı olarak Sivrice ilçesinde konteynır kentlerin oluşturulacağı alanlarda çalışmalar aralıksız olarak sürdürülüyor.

Depremin hemen artından ilimize gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ’da konteynır kentlerin oluşturulması çalışmaları planlamasında yerlerin belirlendiğini bu çalışma kapsamında il merkezinde Aşağı Demirtaş bölgesinde 1016,  Kırklar Mahallesinde 456, Doğukent Mahallesinde 900, Hankendi Mahallesinde ise 1280 adet, depremin merkez üssü olan Sivrice de ise 254 adet olmak üzere toplam 3906 adet konteynırların yerleştirilmesi için alt yapı çalışmalarının süratle devam ettiğini açıkladı.

Depremzedelerin geçici barınmalarını sağlamak için ilk etapta 5 bin ailenin barınacağı kent merkezindeki Aşağı Demirtaş, Kırklar, Doğukent ve Hankendi ile Sivrice ilçesi Gölbaşı mevkide oluşturulan konteyner kentlerin kurulacağı alanlarda çalışmalar sürüyor. Aşağı Demirtaş ve Hankendi'de ki alanlarda kurulacak konteynerların alt yapı çalışmaları sürerken Kırklar ve Doğukent'te konteynerlar yerleştirilmeye başlandı.

Konteynır kent kurulması çalışmalarını yapan  Mesut Ceylan, “24 saat çift vardiya olarak çalışıyoruz. Şuanda da konteynerlerin pis ve temiz su bağlantılarının çalışmaları hızla devam ediyor. Elektrik tesisatı için hazırlıklarımıza başladık. Birhaftadır çalışıyoruz. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde de montajları yapılan alanlarda ailelirin barınması için dağıtımlar başlayacaktır.” dedi

Depremzeda ailelere verilecek olan ve  bir oda, mutfak, banyo ve tuvaletten oluşan konteynerlar, vatandaşın geçici barınma ihtiyacını karşılayacak.