YEREL
Giriş Tarihi : 11-02-2020 15:08   Güncelleme : 11-02-2020 15:08

Mutad olarak düzenlenen ilçe müftüleri toplantısı İl Müftülüğü toplantı salonunda yapıldı.

İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya başkanlığında yapılan Şubat ayı toplantısına; İl Müftü Yardımcısı Abdurrahim Aytaç, deprem dolayısıyla ilimiz emrine verilen Tunceli Müftü Yardımcısı Zafer Güneş, Din Hizmetleri ve Eğitimi Şube Müdürü Kaya Oflaz ve ilçe müftüleri katıldı.

Toplantıda ilk olarak depremde vefat edenler ve tüm şehitlerimiz için Fatiha okunarak dua edildi.

Geçen ay yapılan toplantının değerlendirilmesinin ardından bu ayki toplantının gündemine geçildi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın deprem sonrası ilimizi ziyareti ve bu ziyaret sürecinde yapılan faaliyetler ile birlikte, başkanlığın ve TDV’nin deprem sonrası yürüttüğü çalışmalar hakkında ilçe müftüleri bilgilendirildi.

24 Ocak 2020 tarihinde ilimizde meydana gelen deprem konusunda bilgi alışverişi yapılırken, il ve ilçe müftülüklerinin deprem ile ilgili yaptığı faaliyetler ve bundan sonraki süreçte yapılması gereken hususlar görüşüldü.

Daha sonra Türkiye Diyanet Vakfı (TDV)'nin depremzedelere yönelik olarak yemek, gıda ve giysi ihtiyacı ile ilgili olarak yürüttüğü hizmetler masaya yatırılarak, il ve ilçe müftülüklerinin bu konuda yapması gerekenler görüşüldü.

Depremzedelere verilen manevi desteğin yanısıra çadırlarda kalan çocuklara yönelik olarak 4-6 Yaş Kur’an kursu öğreticileri tarafından yürütülen çalışmalar hakkında ilçe müftülerine bilgiler verildi.

Depremde hasar alan Cami ve Kur’an kursları ile birlikte yine zarar gören personelin durumları da masaya yatırıldı.

2020 yılı hac organizasyonunda görevlendirilecek personelin mülakatının 22 Şubat 2020 Cumartesi günü il müftülüğünde yapılması kararlaştırılırken, 2020 yılı Ramazan, Şevval ve Kudüs umre kayıtları ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı talimatının personele duyurulması ve işlemlerin takip edilmesi istendi.

 

Toplantıda son olarak İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya ilçe müftülerinin; sorun, öneri, dilek ve temennilerine dair düşüncelerini dinledi.