YEREL
Giriş Tarihi : 12-02-2020 09:53   Güncelleme : 12-02-2020 09:57

*Elazığ Kent Konseyi Başkanı Ergen” İlimizde kurulması planlanan konteynır kentin henüz kuruluyor olması bize gösteriyorki her şehirde depreme hazırlık amacıyla bu alanların oluşturulması ve deprem olduğu anda acilen konteynırların yerleştirilmesi çok elzem bir durumdur.”

*“Bizlere Elazığ’da neye ihtiyaç olduğunu soran Kent Konseylerimize ayni yardımdan ziyade AFAD üzerinden nakdi yardım yapılmasını şehrimizde bulunan esnafdan alışveriş yapılmasını sağlayacağı, ekonominin deprem dolayısıyla çökme noktasına geldiğini ifade ettik.”

* Ancak soğuk kış şartlarında kalan insanlarımızın çaresizliği evleri yıkılan insanlarımızın yurt, okul, cami, kamu misafirhaneleri gibi alanlara yerleştirilmesi evsiz kalan yüzbin insanın beklentileri devletin bizlerin üzerine çok büyük görevler düştüğünü göstermektedir

 

 Türkiye Kent Konseyleri Birliği tarafından Balıkesir Kent Konseyi ev sahipliğinde “Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği” temalı Kent Konseyleri Buluşması programı Balıkesir-Edremit Adriana otelde gerçekleştirildi.

Elazığ Kent Konseyi Başkanı ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu üyesi Murat ERGEN ‘in de katıldığı programda birçok akademisyen ve uzman eşliğinde panel ve sunumlar gerçekleştirildi. Programın 3.oturumunda Elazığ Kent Konseyi Başkanı Murat ERGEN, Elazığ’da yaşanan deprem ve sonrasında gelişen olaylar ile ilgili bir sunum yaptı.

ERGEN konuşmasında şunları ifade etti;

24 Ocak 2020 tarihinde ilimizde 6,8 büyüklüğünde bir deprem yaşadık. Elazığ deprem bölgesi olması habebiyle yaşadığımız birçok depremden daha şiddetli olan bu deprem, ilk bakışta sadece 4 binanın yıkıldığı ve 41 vatandaşımızın hayatını kaybettiği bir deprem olarak algılansa da, bizler sonradan gördük ki Elazığ’da hasar sandığımızdan çok daha fazla. Yapılan resmi açıklamalarda 10.000 nin üzerinde orta ve ağır hasarlı konut bulunduğu dikkate alınırsa, depremin mağdur ettiği ve evsiz kalan insan sayısının yüz binleri bulması bizi çok acı bir gerçekle karşı karşıya bıraktı.

Devletimiz depremin ilk anından itibaren bütün birimleri ile gerek arama kurtarma çalışmalarında gerekse yaraların sarılması noktasında çok büyük bir gayret gösterdi. Bunun en bariz kanıtı enkazın altında 45 vatandaşımızın sağ olarak çıkarılmasıdır. Gerek AFAD, gerek Kızılay, gerekse gönüllü STK’lar tarafından depremin ilk anından itibaren olağan üstü bir mücadele gösterilerek vatandaşlarımızın çadır, giyim, yeme içme gibi ihtiyaçları karşılandı.

Ancak soğuk kış şartlarında kalan insanlarımızın çaresizliği evleri yıkılan insanlarımızın yurt, okul, cami, kamu misafirhaneleri gibi alanlara yerleştirilmesi evsiz kalan yüzbin insanın beklentileri devletin bizlerin üzerine çok büyük görevler düştüğünü göstermektedir. İlimizde kurulması planlanan konteynır kentin henüz kuruluyor olması bize gösteriyor ki her şehirde depreme hazırlık amacıyla bu alanların oluşturulması ve deprem olduğu anda acilen konteynırların yerleştirilmesi çok elzem bir durumdur.

Yine yapılacak Toki konutlarının şehrin dengelerini bozmayacak şekilde farklı birkaç noktada inşaa edilmesi siyasi iradeden talep edilmiştir. Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinden şehrimize gelen yardım tırlarının büyük bölümü gıda malzemesinden oluşmaktadır. Bu gıda malzemelerinin bir kısmı aş evlerinde yemek yapımında kullanılmakta, bir kısmı ise vatandaşlarımıza gıda kolisi olarak dağıtılmaktadır. Bizlere Elazığ’da neye ihtiyaç olduğunu soran Kent Konseylerimize ayni yardımdan ziyade AFAD üzerinden nakdi yardım yapılmasını şehrimizde bulunan esnafdan alışveriş yapılmasını sağlayacağı, ekonominin deprem dolayısıyla çökme noktasına geldiğini ifade ettik.

Kent Konseyleri olarak deprem gerçeği, sonucunda yaşanacak yıkımlar, yaraların sarılması noktasında yapılacak faaliyetler hususunda belediyeler başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği içerisinde çalışmalar yapmamız gerekmektedir. Ümit ediyorum ki Elazığ’ımızda yaşanan acılar ülkemizin hiçbir yerinde yaşanmaz. Kent Konseyimiz nezdinde ilimize vermiş olduğunuz destekden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.”