YEREL
Giriş Tarihi : 02-03-2020 10:50   Güncelleme : 02-03-2020 13:23

DSİ ELAZIĞ’DA 13 BARAJ YAPTI

DSİ ELAZIĞ’DA 13 BARAJ YAPTI

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Elazığ’a yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Elazığ ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Kurumumuz tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü diğer sektörlerin de itici sektörü olmuştur. Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır.

Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır.

Elazığ’ımıza 13 Baraj Kazandırdık

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından son 17 yılda kente çok önemli yatırımlar yapıldı. Elazığ’da 13 baraj inşa edildi.8 sulama tesisini tamamlanarak toplamda 66.300 dekar arazi sulamaya açıldı. Böylece çiftçilere yıllık 37 milyon TL zirai gelir artışı sağlandık.45 derenin ıslahını tamamlandı.

Hamzabey Barajı ile Elazığ’ın içme suyu meselesini kökünden çözecek. Barajın temelden yüksekliği 70 metredir. Baraj, Elazığ ili, Palu ve Kovancılar ilçeler iile Akçakiraz, Yazıkonak, Yurtbaşı, Mollakendi Beldeleri ve Şahinkaya,Sarıçubuk köylerinin uzun vadeli içme ve kullanma suyu ihtiyacını 2050 yılına kadar karşılayacaktır.

İnşaatı Devam Eden 3 Baraj ve 1 Gölet…

Hasretle beklenen ve 43,90 milyon m3 su biriktirme hacimli Kanatlı Barajı’nın inşaatında  %95 ilerleme sağlandı.Baraj ile Demirci ve Kuşçu ovalarında 70.920 dekar araziyi modern sulama sistemleriyle sulanacaktır.Sulama tesisinin inşaatı da tamamlanmak üzere olup işte %98 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Diğer taraftan şu anda 3 baraj ile 1göletin yapım çalışmaları devam etmektedir.

Elazığ’ın Bereketli Topraklarına Can Suyu Oluyoruz…

Elâzığ’da sulama çok önemlidir. Bu kapsamda 8 sulama tesisi tamamlanmış olup toplamda 66.300 dekar arazi sulamaya açılmıştır. Böylece çiftçilere yıllık 37 milyon TL zirai gelir artışı sağlanmıştır.

239.470 dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…

İnşaatı devam eden sulama tesisleriyle de 239.470 dekar arazi sulamaya açılacaktır.

İnşaatı devam eden ve 146.560 dekar araziyi sulayacak Uluova Sulaması 1. Kısım işinde de %12 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.

Elazığ’ Menba Kalitesinde İçmesuyu…

Elazığ il merkezi, Palu ve Kovancılar ilçeleri, Akçakiraz, Mollakendi, Yurtbaşı, Yazıkonak Beldelerinin içmesuyu ihtiyaçlarını karşılayacak olan 4 adet içmesuyu tesisi ile toplamda 700.000 kişi için yılda 34,73 milyon m³/yıl içmesuyu temin edilecektir.

Son 17 yılda Elazığ ve ilçelerinde inşa edilen 45 adet taşkın koruma tesisi ile;Elazığ şehir merkezi, 3 İlçe merkezi, 40 yerleşim yeri 3.410 dekar araziyi taşkın zararlarından korunmuştur.7 adet taşkın koruma tesisi için çalışmalar devam ediyor.

Elazığ Merkez Gümüşkavak Mahallesi Taşkın Koruma Projesi 1. Kısım inşaatı işi tamamlanmış olup işte 1 il merkezi taşkın zararlarından korunmuştur.