YEREL
Giriş Tarihi : 03-05-2016 08:37   Güncelleme : 03-05-2016 08:37

MİRAÇ YÜKSELİŞ UFKUDUR

Bu gece idrak edilecek olan Miraç Kandili ile ilgili olarak bir mesaj yayınlayan Elazığ İl Müftüsü Peyami Güngör, “Miraç, Resulullah’ın şahsında insanlığın önüne açılmış sınırsız bir yükseliş ufkudur” dedi.

MİRAÇ YÜKSELİŞ UFKUDUR

İDRAK EDECEĞİMİZ MİRAÇ KANDİLİ NEDENİYLE BİR MESAJ YAYINLAYAN İL MÜFTÜSÜ GÜNGÖR:

MİRAÇ YÜKSELİŞ UFKUDUR

Bülten Haber - Bu gece idrak edilecek olan Miraç Kandili ile ilgili olarak bir mesaj yayınlayan Elazığ İl Müftüsü Peyami Güngör,  “Miraç, Resulullah’ın şahsında insanlığın önüne açılmış sınırsız bir yükseliş ufkudur” dedi.

İl Müftüsü Peyami Güngör, yayınladığı kandil mesajında şunları şu ifadelere yer verdi: “Üç aylar olarak tabir edilen kutlu ve bereketli bir zaman dilimi içinde, 3 Mayıs Salı gününü 4 Mayıs Çarşamba gününe bağlayan gece Miraç Kandilini bir kere daha idrak etmenin mutluluğunu yaşayacağız. Cenab-ı Hak, insanlara olan sonsuz rahmet ve şefkatinin bir eseri olarak bazı zaman dilimlerine ve belirli vakitlere ayrı bir önem vermiştir. Gece yolculuğu manasına gelen “İsra” ve manevi yükseliş anlamı taşıyan “Miraç” olayının gerçekleştiği gecenin de içinde bulunduğu mübarek gün ve geceler, bu zaman dilimlerinin başlıcalarıdır. Sevgili Peygamberimizin “Gece Yolculuğu” manasına gelen İsra Mucizesi, Kur’an-ı Kerim’de adını bu olaydan alan İsra Suresinin birinci ayeti kerimesinde şöyle dile getirilmektedir: “Kulu Muhammed’i (sav) bir gece Mescid-i Haram’dan, kendisine bir kısım ayetlerimizi göstermek için çevresini mübarek kıldığımız, Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın (cc) şanı yücedir. Doğrusu O, işitir ve görür.” Astronomik zaman ve jeolojik mekan boyutlarının aşıldığı bu mucize seyahatle, Hz Peygamber; hiçbir kimseye nasip olmayacak şekilde Kabe’den Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürülmek ve oradan da manevi makamlara yükseltilmek suretiyle, maddi ve manevi olarak yüce makamlara çıkarılmıştır. Miraç hadisesi; bu önemli mucizenin gerçekleşmesi sebebiyle Müslümanların hayatında önemli bir yere sahiptir ve bizler için çok önemli mesajları ihtiva etmektedir.

Bu hadisede; insanın Cenab-ı Hak tarafından kendi emrine ve hizmetine verilen kâinata, ancak çalıştığı zaman hakim olabileceğine; süflî duygulardan, her türlü ahlak dışı kötülüklerden arınarak iyiliklere ve erdemlere yöneldiği zaman da gerçek kulluğa, yüce mertebelere ulaşabileceğine, yani maddi ve manevi yükselişi sağlayabileceği mesajı vardır. Kısaca Miraç, Resulullah’ın şahsında insanlığın önüne açılmış sınırsız bir yükseliş ufkudur.

 

Bu duygu ve düşüncelerle Miraç kandilini tebrik eder, bu kandilin milletimizin, birlik ve beraberliğine, bütün İslam âleminin ve insanlığın barış, huzur ve mutluluğuna vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz ederim.”