YEREL
Giriş Tarihi : 05-03-2020 22:24   Güncelleme : 05-03-2020 22:24

YSK KARARI UYARINCA İLLERİN MİLLETVEKİLİ DAĞILIMI DEĞİŞTİ

YSK KARARI UYARINCA İLLERİN MİLLETVEKİLİ DAĞILIMI DEĞİŞTİ

YSK, 31 Aralık 2019 tarihli Türkiye İstatistik Kurumu’nun nüfus verilerine göre, illerin çıkaracağı milletvekili sayılarını tekrar tespit etti. YSK kararı uyarınca illerin milletvekili dağılımı değişti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun nüfus verilerine göre, illerin çıkaracağı milletvekili sayılarını tekrar tespit edildi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda; bazı illerin milletvekili sayısı artarken bazı illerin milletvekili sayısında düşüş yaşandı.  

ÜÇ ŞEHRİN MİLLETVEKİLİ SAYISI AZALDI

600 milletvekilinin illere göre yapılan son dağılımına göre Denizli, Kırşehir ve Tunceli’de milletvekili sayısı bir azaldı. Antalya’da bir İstanbul’da ise iki milletvekili arttı.  

ELAZIĞ’IN MİLLETVEKİLİ SAYISI DEĞİŞMEDİ

Elazığ’ın milletvekili sayısında ise bir değişiklik olmadı. Elazığ’ın milletvekili sayısı yeniden 5 olarak değerlendirildi.  

TUNCELİ’NİN MİLLETVEKİLİ SAYISI 1’E DÜŞTÜ

Yapılan son açıklamaya göre; komşu şehrimiz Tunceli’nin iki olan milletvekili sayısı bire düştü. Denizli’nin 8 olan milletvekili sayısı 7’ye, Kırşehir’in 3 olan milletvekili sayısı ise 2’ye düştü. Antalya’nın milletvekili sayısı 16’dan 17’ye yükselirken, İstanbul’un milletvekili sayısı 96’dan 98’e yükseldi.  

KOMŞU ŞEHİRLERDEKİ MİLLETVEKİLİ SAYISI ŞÖYLE

31 Aralık 2019 tarihli Türkiye İstatistik Kurumu’nun nüfus verilerine göre; Elazığ’ın 5, Malatya’nın 6, Diyarbakır’ın 12, Bingöl’ün 3, Tunceli’nin bir milletvekili olacak.