YEREL
Giriş Tarihi : 10-03-2020 22:10   Güncelleme : 10-03-2020 22:17

VALİ KALDIRIM DOST MECLİSİ’NDE

VALİ KALDIRIM DOST MECLİSİ’NDE

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, 1 yıl içinde Elazığ’ın gerçek sahiplerinin nasıl yaklaşırsa şehrin öyle şekilleneceğini kaydetti. MÜSİAD Dost Meclisi toplantısında göç söylemlerine de açıklık getiren Vali Kaldırım, “Yıkım penceresinden bakarsak, herkes altında kalır” dedi.

MÜSİAD Dost Meclisi toplantılarının bu kez konuğu Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım oldu. 24 Ocak’ta yaşanan depremin ardından yapılan çalışmaları anlatan Vali Kaldırım, şehrin yeni dönemde birlik içerisinde olunarak, daha yaşanabilir kent haline geleceğini söyledi. Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ’ın devletin kudreti ile yaşanan depremde büyük bir sınav verdiğini belirtti.

KALDIRIM: ELAZIĞ’IN KENDİ GÜNDEMİNE DÖNMESİ LAZIM

Konteyner kentlerin kısa sürede tamamlandığını ifade eden Vali Çetin Oktay Kaldırım, Şu anda konteyner kentte vatandaşlarımızı almamız, onları yerleştirmemiz, ihale tarihinden 15 gün sonra vatandaşlarımızı almışız. Büyük bir başarı. Burada STK’nın, iş adamlarının, hayırsever vatandaşların büyük katkısı var. Devlet ilk defa bu kadar verimli, organize çalıştı. Güzel bir çalışama örneği ortaya koyuldu. Elazığ’ın yavaş yavaş kendi gündemine dönmesi lazım. Ekonomisine, üretmeye, istihdama bunlara ihtiyacı var, bunlara dönmesi lazım” dedi.

KALDIRIM: ELAZIĞ’IN KADERİNİ BELİRLEYECEKTİR

Elazığ’ın kendi vizyonuna dönmesi gerektiğini belirten Vali Kaldırım, “Artık gündeminde yavaş yavaş, bir anda yaralar sarılıyor, gündemin buraya kayması lazım. Onun için sizlerin ortaya koyacağı duruş, irade görüşler, performans iş dünyası olarak Elâzığ’ın kaderini belirleyecektir. Elâzığ’ın insanının nasıl olacağını ne noktada olacağını belirleyecektir. Bugün burada inşallah MÜSİAD’ımızla, diğer iş dünyası ile de toplantı yaptık. Esnaf odamızla, ticaret odamızla, KOSGEB’le destekleri noktasında nasıl yardımcı olabilir” açıklamalarını kaydetti.

KALDIRIM: ELAZIĞ BİR BAKAN İSTERKEN ÜÇ TANE BAKANI VAR ŞU ANDA

Yaşanan depremin ardından bir yandan yaraların sarılması, bir yandan da şehrin biriken sorunlarının çözülmesi için de devletin el attığını söylen Çetin Oktay Kaldırım, “Devletimiz bütün imkanlarını seferber etmiş durumda. Sadece depremle ilgili sıkıntılara, konut yapayım vatandaşım mağduriyetini gidereyimin yanında Elâzığ’ın bütün sorunların el atıldı. Bakanlarımızın, cumhurbaşkanımızın ilgisi çok iyi. Burada istişarede yapacağız. Yapılması gereken, Bakan Albayrak geldiğinde İkinci OSB’nin alt yapısı dedik bize hemen dönüş yaptılar. Ödenek aktaracaklar. Diğer alanlarda öyle. Okulundan camisinden, spor altyapısına ulaşımına kadar hepsi yapılıyor. Elazığ bir bakan isterken üç tane bakanı var şu anda” dedi.

KALDIRIM: ELAZIĞ’I İHYA ETMİŞ OLURUZ

Şehirden göç olur mu söylemlerine de açıklık getiren Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Duyuyorum, şehirden göç olacak mı diye dedikodular oluyor. Şehir 10 yıl geriye gider mi? diyorlar. Yok, 20 yıl gider mi? bunları bir kenara bırakalım. Bunları konuşanların ağzını tıkayalım. Olumlu bakalım. Proje üretelim. Dedikoduya mahal vermeyeli. Göç olur mu şu olur mu? Göç olmaz arkadaşlar. Bu şehirde birlik beraber olalım. Seferberlik ilan edelim. Doğru işler, doğru projeler yapalım. Bu şehir nitelikli göç alır, göç vermez. Elazığ’ın 3/1’i yenilenecek. Hep yıkım penceresinden bakarsak herkes altında kalır. Bunu fırsata projeye dönüştürürsek Elazığ’ı ihya etmiş oluruz” diye kaydetti. MÜSİAD Başkanı Mehmet Özeren’de yaşanan depremden itibaren Vali Kaldırım’ın sahada gösterdiği yoğun çalışmadan dolayı devlete ve kurumlara iş dünyası adına teşekkür etti.

ÖZEREN: İLİMİZİN DEMOGRAFİK YAPISININ NE OLACAĞI NOKTASINDA SAYIN VALİMLE BİR İSTİŞARE TOPLANTISI YAPACAĞIZ

Özeren, bundan sonraki süreçte şehrin ekonomisinin gelişmesi ve demografik yapının değişmemesi gerektiğini söyleyerek, “ Sayın valim 24 saati, gecesini gündüze katarak sahada gösterdiği yoğun ilgiden dolayı devletimize şahsınızda emeği geçen herkese MÜSİAD olarak teşekkür ediyoruz. Bahsettiğimiz gibi 24 Ocakta meydana gelen deprem hadisesinde devletimiz olan gücünü ve imkanını Elâzığ’a seferber etmiştir. Bu süreç Allah’a şükür en az zafiyetle ve hasarla atlatıldı ve bundan sonra bir süreç başlıyor. İlimizin ekonomisi, geleceği, istihdamın nasıl olacağı, geleceğe yönelik çalışmalar, ilimizin demografik yapısının ne olacağı noktasında sayın valimle bir istişare toplantısı yapacağız bu vesileyle ben tekrardan sayın valime teşekkür ediyorum.