YEREL
Giriş Tarihi : 13-03-2020 11:39   Güncelleme : 13-03-2020 11:44

MİLLETVEKİLİ BULUT: ELAZIĞ'DA ELEKTRİK FATURALARI 12 AY ERTELENECEK

MİLLETVEKİLİ BULUT: ELAZIĞ'DA ELEKTRİK FATURALARI 12 AY ERTELENECEK

AK Parti MKYK Üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Elazığ’da elektrik faturalarının 12 ay erteleneceğini açıkladı. Kanal Fırat canlı yayınında açıklama yapan Milletvekili Bulut, “Elazığ’ın hepsi, kimseyi ayırt etmeden doğalgaz ve elektrikle alakalı böyle bir şey talep ettik. Elektrik kesin ama doğalgazla alakalı kesinleşen bir şey yok. O da kesinleşince söyleyeceğiz” dedi.

24 ocak tarihinde meydana gelen depremin ardından Elazığ kamuoyu vatandaşlara yardımcı olunmasıyla ilgili AKSA’dan elektrik ve doğalgaz faturalarıyla ilgili taleplerde bulunmuşlardı. AK Parti MKYK Üyesi Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, bu taleplerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Milletvekili Bulut, Elazığ’da elektrik faturalarının 12 ay ertelenmesiyle ilgili hazırladıkları kanunun meclisten geçtiğini açıkladı.

“12 AY ERTELENMESİYLE İLGİLİ KANUN MECLİSTEN GEÇTİ”

Milletvekili Metin Bulut, Geçen haftalar biliyorsunuz, paylaşmıştınız. Cumhurbaşkanımıza bir not vermiştim. Bu notta, özellikle vatandaşımızın AKSA’ya olan borçlarının 3 ay ertelenmesinin vatandaşımız için yeterli olmadığını bunun 12 aya çıkarmasını 12 ay sonra bunun bir defada tahsis edilmesinin vatandaşlara sıkıntı oluşturacağını bu yüzden 12 ay ertelenmesini 12 ay sonrada bunun 12 taksite bölünmesiyle alakalı talebimizi iletmiştik. Sayın cumhurbaşkanımız talimatını verdi. Bunun için kanuni bir düzenleme gerekiyordu. Ben de Elazığlılar adına bir kanun teklifi verdim. Torba yasaya attık. Mecliste şuanda geçti. Ama tümü onaylanacağı için onaylanmadı, önümüzdeki hafta içerisinde bu kanun onaylanmış olacak" ifadelerini kullandı. 

“CUMHURBAŞKANI’NA YETKİ VERİLECEK”

Kanunla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yetki verileceğini belirten Milletvekili Bulut, “Bununla birlikte AKSA’ya olan borçlarla alakalı Cumhurbaşkanımıza bunun bir yıla kadar ertelenmesi ve bundan doğan zararların Cumhurbaşkanı tarafından ödenmesiyle alakalı bir yetki verilecek. Bu böyle olursa inşallah AKSA ile alakalı bir rahatlama söz konusu olacak” dedi.

“ELAZIĞ’IN HEPSİNİ KAPSAYACAK”

Milletvekili Metin Bulut, “Biz yetkiyi verdik, detaylarını paylaşacağım. Kanun teklifinde elektrik dağıtım firmaları bunu ertelediğinde neticede bir zararı oluyor. Bir yıl milyonlarca almamanın firmaya kaybı var. Kaybın sayın Cumhurbaşkanımız tarafından karşılanması ve bir yıla kadar ertelenmesi. Ama bu bir yıl mı olur 9 ay mı olur… Ama biz bir yıl olmasıyla alakalı talebimizi şirkete ilettik ve takip ediyoruz. Böyle olursa Elazığ’ın hepsi kimseyi ayırt etmeden doğalgaz ve elektrikle alakalı böyle bir şey talep ettik. Elektrik kesin ama doğalgazla alakalı kesinleşen bir şey yok. O da kesinleşince söyleyeceğiz. Elektrik yürürlüğe girmesiyle birlikte bu borçlar bir sene alınmayacak. Bir sene sonrada faiz ödemeden diğer ayın taksitine eklenecek. Toplu para alınmayacak. Belki 9 ay ertelenecek ama biz bir sene ertelenmesini istiyoruz" dedi. 

“FARKLI BİR ÇALIŞMA DAHA BAŞLATTIK”

Elazığ için farklı bir çalışma daha başlattıklarını söyleyen Milletvekili Metin Bulut, “Yine mecliste bir çalışma başlattık. Onu da önümüzdeki hafta içerisinde netleştiğinde teklifimizi verince onu da sizler aracılığıyla kamuoyuyla paylaşacağım” ifadelerini kullandı.