HABER
Giriş Tarihi : 16-03-2020 14:48   Güncelleme : 16-03-2020 14:53

ADALET BAKANI ABDÜLHAMİT GÜL, YARGIDA KORONAVİRÜS TEDBİRLERİYLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

ADALET BAKANI ABDÜLHAMİT GÜL, YARGIDA KORONAVİRÜS TEDBİRLERİYLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Adalet Abdülhamit Bakanı Gül, koronavirüse ilişkin alınan tedbirleri açıkladı.

Gül, koronavirüs tedbirleri kapsamında, "nöbetçi noterlik" uygulamasının yeni bir duyuruya kadar ertelendiğini açıkladı.

Adalet Bakanı ayrıca, koronavirüs tedbirleri kapsamında 60 yaş üstü hakim ve savcıların idari izinli sayılacağını bildirdi.

Gül'ün açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Cezaevlerinde şu ana kadar virüse rastlanmadı. Ertelenen duruşmalar UYAP üzerinden duyurulacak. 60 yaş üzeri tüm personelimiz hakim ve savcılar dahil idari izin yürürlüğe girmiştir. Tüm adliyelerde temizlik çalışmaları titizlikle yapılmakta. Ceza infaz kurumlarına ilişkin tedbirler alınıyor.

Sağlık Bakanlığımızın tüm tavsiyelerini yerine getirmekteyiz. Kurumlara yeni girişte ön muayene yapılıyor, hastalık varsa kabul edilmiyor. Sorun olmayanlar ayrı bir bölümde tutuluyor.

"ACİL VE GEREKLİ HALLER DIŞINDA KAPALI GÖRÜŞ YAPILACAK"

Bilim Kurulu'nun bir tavsiyesi daha, görüşleri ertelemiştik. Acil ve gerekli hallerde kapalı görüş yapılacak. Dışardan gelen herkese maske ve eldiven veriliyor. Hükümlü ve tutukluların sağlığı devlete emanettir.

Sosyal medyada dolaşan belgeyle ilgili soruşturma başlatıldı.

Denetimli serbestlik kapsamında hükümlülerin toplu olarak yaptıkları tüm faaliyet ve çalışmalar sona erdirilmiştir.

Avukatlarımızın bu süreçte görüşmelerini asgari düzeyde gerçekleştirmesini öncelikle öneriyoruz. Acil ve çok gerekli haller varsa da, hiçbir şekilde temas söz konusu olmayacak şekilde avukatlarımızın kapalı görüş yapması yönünde Bilim Kurulu'nun bir tavsiyesi ve bu konuda alınmış bir karar var.

TÜRKİYE'DEKİ VAKA SAYISI 18

Sağlık Bakanı Koca gece saatlerinde sosyal medya hesabından koronavirüsle ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüste yeni vaka sayısı toplam 12 olduğunu söyleyerek, "Bunlardan 2'si ilk vakamızın temas çevresindendir. Şu ana kadar toplam vaka sayımızsa 18'dir" demişti.

Bakan Koca, "Avrupa ülkelerinden gelmiş yedi, Amerika’dan gelmiş üç vakamız var. Durum üzücü ama… Tespit edilmiş her vaka, her izolasyon hepimiz için emniyettir." ifadelerini kullanmıştı.