YEREL
Giriş Tarihi : 19-03-2020 00:24   Güncelleme : 19-03-2020 00:24

ESNAF VİRÜSE KARŞI ÖNLEMLERİNİ ALDI

ESNAF VİRÜSE KARŞI ÖNLEMLERİNİ ALDI

 Müslüm DEMİRTAŞ

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyanın her yerine yayılan öldürücü salgın olan Korona virüsü ülkemizde görülmesi sonrasında Elazığlı esnaflar gerekli tedbirleri aldı.

Türkiye’ye de yayıldıktan sonra büyük bir paniğe yol açan Korona virüsü salgınına karşı Elazığ esnafı vatandaşın sağlığı açısından gerekli tüm tedbirlerini alarak işlerine devam ediyor.

Korona Virüsüne karşı Sağlık Bakanlığı, İç İşleri Bakanlığı, Diyanet İşleri Bakanlığı ve ilimizin yetkili mercileri tarafından alınan önlem ve kararlardan sonra Elazığ esnafı da elini taşın altına atıyor. Esnaflar vatandaşın sağlığını düşünerek iş yerlerinde daha hijyenik bir ortamda satışlarını gerçekleştirmek amacıyla eldiven ve maske kullanmayı ihmal etmiyor. İşte Elazığ esnafların hem kendi sağlıkları hem de vatandaşın sağlığı açısından aldığı tedbirler…

‘’MÜŞTERİLERİMİZİN SAĞLIĞINI DÜŞÜNEREK ELDİVEN VE MASKE KULLANMAK ZORUNDAYIZ.’’

Hijyen açısından ürünlerini daha sağlıklı bir şekilde sunması için eldiven ve maske kullandığını belirten börekçi Mustafa Konar; ‘’Korona virüsü vakalarının ülkemizde de görüldüğünden dolayı müşterilerimizin sağlığını düşünerek eldiven ve maske kullanımında kendimizi zorunlu hissettik. İnsan sağlığı her şeyden önemlidir. Virüs bulaşıcı olduğu için ürünlerimizi müşterilere sunarken ve bunu çıplak elle yaptığımız takdirde sağlık açısından büyük risk taşıdığının bilincindeyiz. Bu yüzden hijyen açısından ürünlerimizi daha sağlıklı bir şekilde sunmak için eldiven ve maske kullanmaya mecburuz. Bu durum hem bizim hem de vatandaşın sağlığı açısından önemli bir tedbirdir. Virüsün ülkemizde yok olana kadar bütün esnafların bu uygulamaya geçmesi gerektiğini düşünüyorum.’’ dedi.

‘’MASKE VE ELDİVEN KULLANARAK ÖNLEM ALMAYA ÇALIŞIYORUM.’’

Hastanelerden gelen vatandaşların reçetelerini çıplak elle aldığımız takdirde virüsün bize de bulaşması söz konusu olduğunu dile getiren Optisyen Murat Erdem; ‘’Şu anda ülkemizde bulunan salgın virüsün ne derece de tehlikeli olduğunun bilincinde olmayan çok vatandaşımız var. Ben vatandaşların sağlığını düşünerek maske ve eldiven kullanarak önlem almaya çalışıyorum. Bu şekilde davranmamızdaki en önemli sebep, işimiz gereği reçetelerle çok uğraştığımız için ve hastanelerden gelen müşterilerimizin reçetelerini çıplak elle aldığımız takdirde virüsün bize de bulaşması söz konusu olduğu için maske ve eldiven kullanarak işimize devam etmeye karar verdik. Herkesin maske ve eldiven takmasını öneriyorum. Şu anda gördüğümüz kadarıyla dışarda olan vatandaşların geneli 65 yaş üstü kesimdir. Bu virüsün daha çok 65 yaş üstü kesime daha çok etki için vatandaşların evden dışarıya çıkmamaları gerektiğini düşünüyorum. Halkımızın bu konuda daha duyarlı olmasını temenni ediyorum.’’ dedi.

‘’VİRÜSÜN DİĞER İNSANLARA BULAŞMASINDAKİ ETKİN BİR YOL DA PARADIR.’’

Virüsün en çok paralarla dolaştığını belirten büfe esnafı Murat Erdoğan; ‘’ Mesleğimden dolayı parayla iç içeyiz. Neredeyse bir banka kadar her gün para alıp veriyoruz. Virüsün diğer insanlara bulaşmasındaki etkin bir yol da paradır. Virüsün en çok paralarla dolaşıp insanlara bulaştığını bildiğimden dolayı eldiven kullanıyorum. Çünkü para herkesin elinde dolaşan bir şeydir. Tabiki maske ve eldiven ikisinin birlikte kullanılması gerektiğini biliyorum ama benim işim gereği sürekli müşteriden para alıp verdiğim için bu noktada vatandaşın da sağlığını düşündüğüm için eldiven kullanmam gerekiyor. Herkesin eldiven ve maske kullanması gerekiyor.’’ dedi.