YEREL
Giriş Tarihi : 26-03-2020 09:16   Güncelleme : 26-03-2020 09:16

ULAŞIMA KORONA KISITLAMASI ŞEHİRLER ARASI OTOBÜS SEFERLERİ DURDURULUYOR

ULAŞIMA KORONA KISITLAMASI ŞEHİRLER ARASI OTOBÜS SEFERLERİ DURDURULUYOR

 MÜSLÜM DEMİRTAŞ 

Korona virüse karşı alınan önlemler kapsamında İç İşleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine ek genelge gönderildi.

İç İşleri Bakanlığı’nın 81 İl Valiliğine Korona virüs (COVİD-19) salgını ile mücadele kapsamında gönderdiği ek genelgeyle ‘’Tüm şehir içi ve şehirler arası çalışan toplu taşıma araçları, geçici bir süreliğine araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si oranında yolcu kabul edilecek’’ şeklinde karar alındı.

Elazığ Şoförler Odası Başkanı Şevket Toraman İç İşleri Bakanlığı’nın almış olduğu şehir içi toplu ulaşımında ve şehirler arası yolcu taşımasında yüzde 50 oranı yolcu kararını değerlendirdi.

‘’SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ İLAN EDİLMESİ GEREKİYOR’’

Elazığ Şoförler Odası Başkanı Şevket Toraman, Bakanlığın vermiş olduğu karara saygı duyduğunu ve desteklediğini ifade etti. Geçirdiğimiz bu zor dönemde devletimizin yanında olmamız gerektiğini belirten Elazığ Şoförler Odası Başkanı Şevket Toraman,’’ İç İşleri Bakanlığı’nın almış olduğu kararın ülkemizin ve ilimizin sağlığı açısından olumlu olduğunu düşünüyorum. Elazığ’da 15 tane durağımız, 383 tane de şehir içerisinde toplu taşıma hizmeti veren araçlarımız var. Bunun yanında ilçelerimize, beldelerimize ve köylerimize hizmet veren B4 belgeli araçlarımız var. Vatandaşın ve toplu taşıma hizmeti veren şoför arkadaşlarımızın sağlığı açısından sıkıntının büyük olduğunu düşünüyorum. Çünkü günde 150-200 kişi toplu kullanım araçlarına binip iniyor. Köylerimizden beldelerimizden gelen araçlarımızda hakeza aynı sıkıntıyı taşıyor. Biz maddiyatın dışında da vatandaşlarımızın ve toplu taşıma hizmeti veren şoförlerimizin sağlığını düşünmek zorundayız. Bu işin sağlıklı olabilmesi için sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi gerekir. Yoksa bizim yaralarımız günden güne daha da artacaktır.’’ dedi.

‘’ŞOFÖRLER KENDİ CEBİNDEN PARA VERİYOR’’

Şehir içi toplu kullanım araçlarına daha esnek davranılması gerektiğini dile getiren Toraman,’’ Vatandaşların sağlığı açısından alınan kararı desteklememiz gerekiyor ancak bizim en büyük sıkıntımız şoförlerin gidiş gelişlerindeki masrafı karşılamamasıdır. Herhangi bir köyden şehir merkezine gelecek olan olan bir minibüsün yarı yarıya yolcu aldığını düşünürsek bu şoförün masrafını karşılamaz. Öyle bir duruma geldik ki masrafı geçtim şoförlerimiz artık kendi cebinden para veriyor. Bu nedenle alınan kararda şehir içi toplu kullanım araçlarında daha esnek davranılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü şehir içindeki toplu taşıma araçlar daha da sıkıntı çekiyor. Minibüsün alacağı yolcu kaç ki? 8 kişi de binse 16 kişi de binse sonuçta ilerideki duraklarda iniliyor ve minibüs yine boş kalıyor. Bu kısıtlamayla şoför arkadaşlarımız için büyük bir sıkıntı haline geliyor. Araç şoförünün yevmiyesi ve mazotunu geçtim ödemesi gereken 25 ödeme belgesi var. Umarım bir iki güne kadar bu kararda yeniden düzenlemeye gidilir ve en azından şehir içi toplu kullanım araçları için daha hassas kararlar alınır.’’ diye ifade etti.

‘’ELAZIĞ DİĞER İLLERDEN AYRI KONUMA ALINMALI’’

İlimizin Korona virüsten önce de depremle sarsıldığını dile getiren Toraman,’’ Geçirdiğimiz bu zor dönemde toplum olarak birbirimize sahip çıkmamız gerekiyor. Biz burda paranın kazancın hesabını yapmıyoruz. Bilindiği gibi biz Korona virüsünden önce depremle zarar görmüştük. Bu depremle Elazığ esnafı ciddi anlamda yara aldı. Esnafımız günden güne kan kaybediyor. Bu konuda Elazığ’ın diğer illerden ayrı bir konuma alınması lazım. En azından belli başlı konularda diğer illerle ayrı bir konuma alınsın. Çünkü gerçekten yaralarımızı sarma konusunda gücümüz yetmiyor. ‘’ diye ifade etti.

Her zaman devletimizi desteklediğini ve aldığı kararlara saygı duyduğunu dile getiren Elazığ Şoförler Odası Başkanı Şevket Toraman, bütün bakanlarımız başta olmak üzere Elazığ Valisi Sn.Çetin Oktay Kaldırım’a teşekkür ettiklerini ifade etti.

Öte yandan Korona Virüsüne karşı önlem amacıyla alınan kararı Elazığ’da Fevzi Çakmak Minibüs Hattı’nda çalışan toplu kullanım araçları şoförleri değerlendirdi.

‘’30 LİRA MAZOT YAKTIM 10 LİRA PARA ALDIM’’

Evde çocuklarının yanında olmanın daha sağlıklı olduğunu belirten minibüs şoförü Feridun Güner,’’ Vatandaşların sağlığı açısından doğru bir karar alındı ancak çözüm olacağını düşünmüyorum. Zaten vatandaş tedbir amaçlı pek dışarı çıkmıyor ama ben 7 yolcu da alsam 16 yolcu da alsam aynı şekilde risk taşıyorum. Nöbetçi olduğum halde 4 yolcuyla gitmişim, ikinci sefer boş gittim 30 lira mazot yaktım ve 10 lira para almışım. Şimdi bu vicdana nasıl sığıyor? Evde çocuklarımın yanında olsam hem risk taşımam hem de daha sağlıklı olur.’’ dedi.

‘’NEREDEYSE HER GÜN İÇERDEYİZ’’

Ekonomik olarak kötü durumda olduğunu dile getiren minibüs şoförü Vahdettin Bulut,’’ Önlem amaçlı alınan karar sağlık yönünden güzel ama ekonomik anlamda çökeltme olduğunu düşünüyorum. Minibüs şoförü olarak zorunlu olmasaydı ben işe gelmezdim çünkü ekonomik anlamda çok kötü durumdayız. Bu uygulamayla gidiş geliş seferlerimizde masraflarımızın karşılanması mümkün değil. Nerdeyse her gün içerdeyiz ve bu konuda ne olacağı belli değil. Aynı zamanda yolcularla beraber biz de risk altındayız bu yüzden en iyi çözüm vatandaşlara tamamen sokağı çıkma yasağının getirilmesidir.’’ diye ifade etti.

‘’YOLCULARLA BERABER ŞOFÖRLER VE AİLELERİMİZ DE RİSK ALTINDA’’

En iyi çözümün toplu taşıma seferlerinin durdurması olduğunu dile getiren minibüs şoförü Özkan Sönmez,’’ Alınan kararın yanlış olduğunu düşünüyorum. Çünkü her türlü risk altındayız. Minibüs kapasitesinin yüzde ellisini alsak dahi virüsün yayılması olağandır. Bu durumda hem taşıdığımız yolcular risk altında hem de biz şoförler ve ailelerimiz risk altındayız. Bu nedenle en iyi ve doğru çözümün toplu taşıma seferlerinin tamamen durdurulması olacaktır,’’ şeklinde konuştu.

ŞEHİRLER ARASI ÇALIŞAN OTOBÜS FİRMALARINDA DURUM AYNI

Nisan ayına kadar seferlerini durdurduğunu dile getiren otobüs firması yetkilisi Fatih Demiroğlu,’’ Bakanlığın aldığı karara söylenecek pek bir şey yok. Alınan kararla çift olan koltuklara 2 kişi yerleştirmemiz yasaklandı. 2+2 koltuk olan otobüslerimiz 1+1 şekline dönüştü. Bu şekilde çalışmamız otobüslerin gidiş gelişlerindeki giderleri, masrafı karşılaması imkansız. Vatandaşlar sağlığı açısından dışarı çıkmadığı için işlerimizde azalma oldu. Bu nedenle firmamız Nisan ayına kadar tüm seferlerini durdurdu. Azalmadan dolayı hiçbir yere araç göndermiyoruz. Azalma olmasa dahi bu şartlar altında yine araç göndermezdik. ‘’dedi.

‘’BİLET FİYATLARINDA ARTIŞ OLACAK’’

Bu uygulamayla hem vatandaş hem de firmaların mağdur olduğunu dile getiren otobüs firması yetkilisi Ozan Turan,’’Korona virüsünün Türkiye’de görülmesinden sonra çoğu seferlerimiz iptal oldu zaten. İnsan sağlığı her şeyden önemlidir fakat şu an ki durumda hem vatandaş mağdur oluyor hem de otobüs şirketleri olarak biz mağdur oluyoruz. 2+1 olan otobüslerimiz dahil olmak üzere koridor kısmındaki bütün koltukları boş bırakıp cam kenarlarında olan koltuklar dolu olacak şekilde karar alındı. 46 kişilik otobüslerimiz aralarında mesafe olacak şekilde 23 kişi seviyesine indi. Bu durumda firmalarımızın merkez şubelerinden gelen söylemlere göre bu durumda bilet fiyatlarında artış olacaktır.’’ diye ifade etti.

‘’FİRMAMIZ SEFERLERİNİ DURDURDU’’

Otobüslerin gidiş geliş masraflarını karşılamayacağını belirten firma yetkilisi Mehmet Ateş,’’ Bakanlığın aldığı karar vatandaşların sağlığı açısından olumlu bir karar. Karar olumlu ama bu durumda seferlere çıkan otobüslerin gidiş gelişlerini karşılamaz. 40 kişilik otobüsleri 20 kişiye indirmek firmalar adına kötü oldu. 20 yolcu alınsa dahi gidiş geliş masrafını karşılamaz. Biz 5 Nisan’a kadar otobüs seferlerini durdurduk. En iyisi otobüs seferlerini iptal etmek.’’ şeklinde konuştu.

‘’OTOGARDA TERMAL ISI CİHAZI OLMASI GEREKİYOR’’

Vatandaşların sağlığı konusunda iyi bir karar alındığını belirten Otobüs firması yetkilisi Sinan Şimşek, ‘’ Korona virüsünün Türkiye’de görülmesinden sonra vatandaşların evlerinde kalıp seyahat etmemesi işlerimizde azalmaya neden oldu. Bakanlığın aldığı karar vatandaşların sağlığı konusunda çok iyi bir düşünce. Gönül isterdi şehirler arası seyahatların tamamen kısıtlandırılması ancak devletimizin ekonomik anlamda zor durumda kalacağı için böyle bir şansı yok. Diğer yandan ekipler tarafından düzenli olarak hem iş yerlerimizde hem de otobüslerde dezenfektan çalışmaları yapılıyor. Bizim istediğimiz önlem amaçlı otogarın girişinde termal ısı cihazı.’’ dedi.