YEREL
Giriş Tarihi : 27-03-2020 09:15   Güncelleme : 27-03-2020 09:15

VATANDAŞLAR SOSYAL MESAFE KURALINI UYGULAYAMIYOR

VATANDAŞLAR SOSYAL MESAFE KURALINI UYGULAYAMIYOR

 FAİK AKGÜN 

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde görülmeye başladıktan sonra 59 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olan Korona Virüs’ten vatandaşları koruyacak 14 altın kuraldan biri olan 1 metre sosyal mesafe uzaklığı kuralı maalesef vatandaşlar tarafından uygulanmıyor. Bu kuralın en fazla ihlal edildiği noktalar ise banka ve PTT’ şubelerinde hizmet almak isteyen vatandaşların oluşturduğu kuyruklar olarak karşımıza çıkıyor. Banka ve PTT şubelerinin Korona Virüsü’ne karşı aldığı önlemler çerçevesinde hizmet alanlarına belli bir sayıda vatandaşı vatandaşı alması dışarıda bekleyen vatandaşların uzun kuyruklar oluşturmasına neden oluyor. Hizmet sırasının kendisine gelmesini bekleyen vatandaşlar uzun kuyrukların oluşmasına neden olurken sosyal mesafe kuralını da ihlal ediyorlar.

VATANDAŞLAR ARASINDA EN AZ  1 METRE MESAFE OLMASI GEREKİYOR

Korona Virüsü’nün öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burundan çıkan damlacıkların yüzeylere ve insanların ellerine yapışması yoluyla bulaştığı biliniyor. Bu vücut salgılarının bir insandan diğerine ulaşırken kat ettiği mesafenin 1 metre ile sınırlı olduğunu dile getiren uzmanlar insanlar arasındaki mesafenin en az 1 metre olması yönünde uyarılarda bulunuyorlar. Ancak bu sosyal mesafe kuralı hizmet almak için PTT ya da banka şubeleri önünde bekleyen vatandaşlar tarafından gözardı ediliyor. Hizmet almak için kuyruklarda sıranın kendilerine gelmesini bekleyen vatandaşlar konu ile ilgili olarak yaptıkları değerlendirmede sosyal mesafe kuralının öneminin farkında olduklarını ancak mevcut koşullarda bu kuralı uygulayamadıklarını vurguladılar. Vatandaşlar sosyal mesafe kuralının uygulanması noktasında yöneticilerin önlem alması gerektiğini belirttiler.

VATANDAŞLAR SOSYAL MESAFE KURALININ UYGULANMASI İÇİN ÖNERİLERDE BULUNDULAR

1 metre sosyal mesafe kuralının en fazla PTT ve banka şubeleri önünde hizmet sırası beklerken ihlal edildiğini belirten vatandaşlar fiziki şartlardan dolayı bu kuralın hizmet alımlarında uygulamanın imkansız olduğunu dile getirdiler. Bu kuralın uygulanması için kurum yöneticilerinin insiyatif alması gerektiğini belirten vatandaşlar, Korona Virüs tehlikesi geçene kadar hizmet alımlarının bir bölümünün randevu ile yapılmasını istediler. Randevu imkanı olmayan hizmet alımlarını gerçekleştirirken ise kurum önlerine sadece bir kişinin girebileceği 1 metre araklı donatılar yapılmasını istediler.